Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Katasztrófahelyzetben teljesen...

Katasztrófahelyzetben teljesen legális megkülönböztető jelzést használni civil autókon?

Figyelt kérdés

Olvastam az ide vonatkozó IRM rendeletet is, de igazából nem világos.


Azaz olyan autókon látok kék vagy piros fényt (mágnestalpasban csak kidobva a tetejére), amelyeknek közük nincs semmilyen hivatalos szervhez, hanem pl mert állítólag ez meg az irányítja a zsákpakolást és stb stb, egyszerűen fogja magát, és a saját autójával így közlekedik.


Ez teljesen rendben van így jogilag?


Na meg aztán még ha rendben is van netán, akkor mi a helyzet, ha emiatt balesetet okoz, mert nyilván a szükséges PÁV-I jogsija nincs meg hozzá, és mondjuk egy pirosnál szépen bele durran valakibe? Akkor ki lesz a hibás?


Nekem valahogy ez nem egyértelmű, de szívesen venném szakértőbb véleményét!


(nem akarok semmi beazonosíthatót írni, nehogy gondot okozzak, de szóval enyhén túlzásnak tartom, hogy aztán pl az extra béna szőkenő kék fénnyel megy a Tescoba is vásárolni, mondván sürgős neki és persze a védekezéssel kapcsolatban ... nem azért, de szóval mi a helyzet, ha tehát kihasználja a megkülönböztető jelzés előnyeit, azaz tesz magasról a KRESZ-szabályokra, csak éppen a jogosultsága na meg a kellő vezetni tudása nincs meg hozzá, aztán ebből baleset lesz? Vajon kit hoznak ki hibásnak? Mennyire jogszerű a kék lámpa?)



2013. jún. 7. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Visszaélés minden területen van, jól gondolod, hogy nem törvényes csak úgy villogni. Ha konkrét ilyenről tudsz, ahhoz nem tudok hozzászólni.

Általánosságban meg annyit, hogy teljesen civil küllemű autó is jogosan használhat mkj-t. Értsd, az, hogy nincs rajta semmiféle felírat, logó, még lehet ilyen jogosítvánnyal rendelkező jármű, s vezető.

2013. jún. 7. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

igen, azt tudom, bár az se jogszerű ám! olvastam a rendeletben, hogy az ilyen autók "üzemeltetési célját, rendeltetését" minden esetben felirattal vagy emblémával (vagy mindkettővel) meg kell jelölni"


legalábbis a jogszabály szerint tehát nem létezhet olyan autó, amin semmi nincs, és mégis van rajta kékfény! legalábbis ez a jogszabály, aztán a gyakorlat más, én is tudom, és elég szomorú.

2013. jún. 7. 15:05
 3/4 anonim ***** válasza:
A diplomácia testület autóin sincs felírás semmi, csak kék rendszám.
2013. jún. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

háát izé .. abból pont volt egy kis cirkusz pár éve, hogy aztán küldtek egy körlevelet minden nagykövetségnek. szabályszerűen ők se használhatják, csak hát az más kérdés, hogy nem lehet őket felelősségre vonni, max megkérni, hogy ne használják, de egy ideje nem is teszik ahogy látom.


az én ismereteim szerint csakis akkor használhat "jelöletlen" autó kékfényt, ha zárt és felvezetett sorban halad. ez való igaz, ilyen sokszor van is, na de tehát ilyenkor kell egy rendőr, aki elöl megy. egyéb esetben annak is necces.


de oké, ennek ellenére is tudom, hogy sokan tesznek erre, hát aztán ez is olyan, hogy a nagyhalak persze megtehetik, semmi se történik (tudok ilyenre példát, hogy még csak meg se merik állítani a saját magán szakadt Skodáját, mert tudják, kié, aztán egyszerűen nem mernek bele kötni), hát a kishalak meg nyilván megszívják. valahogy így ...

2013. jún. 7. 18:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!