Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Mekkora össztömegű autóval...

Mekkora össztömegű autóval lehet 3,5T össztömegű utánfutót húzni?

Figyelt kérdés

8méteres, dupla autószállító, ráfutófékes trélerről lenne szó. Ezeknek az össztömege 3,5T.

BE jogsi kell hozzá, ezt tudom.

Az autón 3,5T-s vonóhorognak kell lennie, ezt csak sejtem.

Mekkora össztömegű autóra lehet rakni 3,5T-s horgot, amivel szabályosan elhúzhatok egy 3,5T-s trélert?

Első nekifutásra azt gondoltam, hogy egyértelműen olyanra, aminek a össztömege 3,5T. Aztán találtam pár pickupot, aminek az össztömege 2,8T körül van és 3T-s horoggal hirdetik. Ezekre például lehetne rakatni 3,5T-s vonóhorgot?



2016. febr. 4. 15:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
13%

"BE jogsi kell hozzá, ezt tudom. "

Ez már bukta. B+E kategóriával nem húzhatsz 3,5 tonna feletti járművel.


(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét.


Ehhez egy legalább 4,6 tonna megengedett össztömegű vontató kell és legalább C1+E kategória.

2016. febr. 4. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

17:11

A legtöbb autószállító tréler ráfutófékes és az össztömege 2tonna körül van.

Nehéz pótkocsikra irányult a kérdés, amikhez szükséges a BE jogosítvány, ha személyautóval szeretnék őket vontatni.

Egy B-s jogosítvánnyal vezethető, 2,8T össztömegű, személyautónak besorolt pickupra szeretnék rárakni egy 3,5T-s vonóhorgot, majd elhúzni vele egy 3,5T össztömegű trélert. Lehetséges e?

2016. febr. 4. 18:46
 3/12 anonim ***** válasza:
6%

Mint írtam nem lehetséges.


"Egy B-s jogosítvánnyal vezethető, 2,8T össztömegű, személyautónak besorolt pickupra szeretnék rárakni egy 3,5T-s vonóhorgot, majd elhúzni vele egy 3,5T össztömegű trélert. Lehetséges e?"


Az előző hozzászólásomban idéztem egy sort a 6/1990 köhém rendeletből. 2,8tonna megengedett legnagyobb össztömegű N1 vagy N1G kategóriába sorolt pickupra is vonatkozik, azzal legfeljebb 2,1T-s trélert húzhatsz.


Magyarországon nincs olyan lehetőség, mint Németországba, hogy felszerelsz egy autóra egy giga teherbírású vonóhorgot és azt be is ütik a forgalmiba. Okosban még megoldják egy két honosításnál, de az első komolyabb ellenőrzésen vagy nem okosított műszakin bukta van.


3,5 tonnás ráfutófékes trélert csak C1 kategóriával vezethető autóval húzhatsz.


Viszont -mivel a pickupok N1-es járművek - átmenő fékkel húzhatnál egy ilyen 2.8-as pickuppal 3,5tonnás pótkocsit B+E kategóriás jogsival. Én mondjuk légfékes/átmenő hidraulikus fékes pickupról nem tudok, de nem műszakilag nem kivitelezhetetlen a dolog.


Szóval ez így Magyarországon nem lehetséges.

2016. febr. 5. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Az új rangernek 3200kg az össztömege és 3350Kg vontathatósággal reklámozzák.

Navara 2800kg össztömeg, "3T horoggal".

RAM "3350Kg-os bejegyzett vontatással".

Mind személyautónak vizsgáztatva és B vel vezethető.

Ezek, hogy vannak?

2016. febr. 5. 23:04
 5/12 anonim ***** válasza:

Ez egy jó kérdés. A Ranger prospektusa is ír 3500kg-os vontatókapacitásról ( 160 és 200 lovas motornál, összkerékhajtással és ráfutófékkel ), de ez így nem felel meg az itthon hatályos 6/1990köhém rendeletnek. Nyugat-Európában ez simán így van :D


Kíváncsi lennék egy ilyen Ranger forgalmijába mi van beleírva.


Nálunk ez van érvényben 18.§ és 21.§:


[link]

2016. febr. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Elég sok autómentőre is írják, hogy B kategóriával vezethető, valamint 3500Kg-t vontathat, pedig az autó össztömege nem több 3500Kg-nál.
2016. febr. 6. 11:32
 7/12 anonim ***** válasza:
7%

Ha szétnézel a használtautón akkor rengeteg trélernél megadják normálisan a vontathatóságot ami egy 3,5 tonnás trélernél például 2,6 tonna ( ráfutófékkel , nyilván ezeknél átmenőfék nincs ).


Van amihez odaírják, hogy 3,5 tonnás horog van rajta.. azt hátha megeszi valaki. Amúgy az én Opelemen is 2 tonnás Bosal horog van, de nem húzhatok csak 700 kilót :D


Az is lényeges, hogy ezeknél már tachográf is van!

2016. febr. 6. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
88%

Ennyi hülyeséget már régen olvastam egy helyen.


"Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét.

Ehhez legalább egy 4,6 tonna megengedett össztömegű vontató kell és legalább C1+E kategória."


Ne az autó össztömegét nézd, mivel a maximális vontathatóságot a gyártó adja meg és nincs benne logika pl. SsangYong Rexton ami 1950kg/2550kg (saját tömeg/össztömeg) is húzhat 3500kg-os ráfutófékes trélert és jó hozzá a BE kategória.

Az, hogy nincs benne logika azt arra értem, hogy a Rexton húzhat 3,5 tonnát, de a Toyota Land Cruser J120 (amit én személy szerint komolyabb autónak tartok), az csak 2,8 tonnát húzhat, mivel a gyártó csak ennyit engedélyezett neki.


"Egy B-s jogosítvánnyal vezethető, 2,8T össztömegű, személyautónak besorolt pickupra szeretnék rárakni egy 3,5-s vonóhorgot, majd elhúzni vele egy 3,5T össztömegű trélert. Lehetséges e?"

Igen, amennyiben a gyártó engedélyezi a 3500kg-os vontatást az autónak és van hozzá BE kategóriád.


"3,5 tonnás ráfutófékes trélert csak C1 kategóriával vezethető autóval húzhatsz."

Mint ahogyan már írtam ez hülyeség.


"Ha szétnézel a használtautón akkor rengeteg trélernél megadják normálisan a vontathatóságot ami egy 3,5 tonnás trélernél például 2,6 tonna ( ráfutófékkel , nyilván ezeknél átmenőfék nincs )."

Ebben részben igazad is van, mivel lehet 2,6 tonna ráfutófékkel, de lehet akár 3-3,5 tonna is (hivatalosan).


"Van amihez odaírják, hogy 3,5 tonnás horog van rajta.. azt hátha megeszi valaki. Amúgy az én Opelemen is 2 tonnás Bosal horog van, de nem húzhatok csak 700 kilót :D"

Az hogy az Opeleden 2 tonnás horog van az teljesen lényegtelen, ha a gyártó csak 700kg-ot engedélyezett neki és az van bent a forgalmiban. Ez olyan dolog mintha a régi Nissan Navarára (2016 előtti) amire 3T adtak meg vontatásra, tennénk egy 3,5T-ás horgot, attól az még ugyan úgy csak 3T-t húzhat.


Azt a 3500kg-ot nem hülyeségből írják oda a hírdetésbe, mivel általában a terepjárók húzhatnak 3,5 tonnát, az autómentőknek általában 3T körül van a vontatásuk, ezért ritkább belőle a 3,5T vontatású autó, így szeretik kihangsúlyozni. Az eladónak se érdeke, hogy becsapja a vevőt, mert eladáskor úgyis kiderül ha belenéz a forgalmiba. És itt most a hivatalos dolgokról beszélünk, az hogy ki mivel trükköz az engem nem érdekel. Vannak olyan külföldi szerelvények amiket nem is értem, hogy nem állítja meg a rendőr. Ilyen pl.: amikor egy tőlünk keletebbre élő "kolléga" a régi típusú Ford Galaxy-val húzza a 2 tengelyes oldalkerekes vastrélert (700kg) amin egy Audi Q7(2300-2500kg) van. Ez most akkor hogy jó súlyban? A Galaxy jó ha húzhat 2,5T-t.

A másik ilyen amikor a bulgár egy rövid platós Toyota Dyna-val visz egy régi típusú Vw Passat-ot (1500kg), mögötte egy 8 méteres vastréler (1000kg), amin egy emelt tetős dobozos Fiat Ducato (2000-2200kg) és mögötte egy Vw Lupo (1000kg). Ha a Dyna 3,5T-t húzhatNA (de biztos, hogy nem húzhat) akkor is van 500-700kg túlsúlya. Most lehet itt mondani, hogy 500-700kg nem sok, elveszik egy ekkora szerelvényen, de amikor ezért az osztrák 1000-1500€-ra büntet akkor azért mégsem mindegy. Kint 1.5-2€/kg a bírság túlsúlyra, ha megfognak. Ezen kívül még találhat mást is pl.: ha a spaniferen le van járva a dátum, hiába előtte bontottad ki és új, abba is beleköthet. Ha nem kötöd le mind a négy kereket az 100€/kerék.


Nagyjából összeírtam, mik azok a terepjárók, amik 3500kg-ot vontathatnak:


1. Audi Q7

2. BMW X5

3. BMW X6

4. Cadillac Escalade

5. Dodge RAM

6. Dodge Nitro

7. Ford Ranger (2012*)

8. Hummer H2

9. Infiniti QX56

10. Isuzu D-Max

11. Jeep Commander

12. Jeep Grand Cherokee

13. Kia Sorento (2006-2009, 2002*)

14. Land Rover Defender

15. Land Rover Discovery

16. Land Rover Range Rover

17. Land Rover Range Rover Sport

18. Lexus LX 570

19. Lincoln Navigator

20. Mercedes-Benz ML

21. Mercedes-Benz G

22. Mercedes-Benz GL

23. Mitsubishi Pajero*

24. Nissan Navara (2016)

25. Nissan Pathfinder*

26. Nissan Patrol

27. Porsche Cayenne

28. SsangYong Rexton

29. Toyota Land Cruiser (J100, J150)

30. Toyota Land Cruiser V8

31. Toyota Tundra

32. Volkswagen Touareg


Nagyjából most ezek az autók jutottak az eszembe, ha valami nem jó javítsatok ki nyugodtan.


Még mielőtt valaki megszólna az általam leírt dolgokkal kapcsolatban, faterom 1991-óta autómentéssel foglalkozik, én pedig már négy éves koromba (több mint 17 éve) mentem vele fuvarba, szóval azért úgy gondolom ennyi idő elteltével láttam is sok mindent és valamit azért értek is hozzá.

2016. aug. 14. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

A legtöbb gépjármű motorterében van egy kis adattábla.

(Ha nem ott akkor valamelyik oszlopon, esetleg a gépkönyvben szerepel az érték) Az első szám a jármű megengedett legnagyobb össztömege, a második a teljes járműszerelvényé (amikor mögé kötsz valami vontatmányt, utánfutó, pótkocsi, lószállító stb.).

A gyártó által engedélyezett legnagyobb vontatható súly a kettő különbsége. Ezt az értéket általában a műszakin be is írják a forgalmiba, amikor vonóhorgot rakatsz fel, mert a közlekedésfelügyelet nem bírálja felül a gyártó által megadott értéket. (kivéve ha a felszerelt horog teherbírása kisebb)


Szóval ez az érték belekerül a forgalmiba akkor is, ha ez az (elméletileg) legnagyobb vontatmány tömege több, mint a vonójármű össztömegének háromnegyede. De ettől még a magyar szabályozás hatályban van!


Például adott egy audi a4, megengedett legnagyobb össztömege 1850 kg, a második szám a táblán (a járműszerelvény ösztömege) pedig 3350 kg. Be is írták a forgalmiba hogy 3350-1850= 1500 kg-ot vontathat.

De ettől még ráfutófékes utánfutót csak (1850*0,75)=1387,5 össztömegig kg-ig húzhat.

Ez van.


Az alapelv érvényes B és B+E kategórára is, azzal a különbséggel hogy B+E esetében kétszer akkora lehet a szerelvény össztömege.


Persze a rendőr legtöbbször csak a papírokat nézi, és mivel nincs mindig módjában sem lemérni a szerelvényt, (vagy sok esetben pl. megbecsülni a rakomány súlyát). Ezért ha a papír szerinti súly rendben van akkor továbbenged.


De ettől még hogy ha a vontatmányod nehezebb mint a vonójármű megengedett legnagyobb össztömegének háromnegyede, és ráfutóféked van nos akkor szabályt sértesz.

2017. febr. 17. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
Csak a minden autó gyártói könyvében feltüntetett tömeget lehet vontatni! Pl: Mercedes ML270cdi 3.365kg egyébként a német utakon olcsón megtanít a BAG-os...
2017. ápr. 26. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!