Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Bírságolhat e az Önkormányzat...

Chewie81 kérdése:

Bírságolhat e az Önkormányzat térfigyelő kamera alapján?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Kaptam egy levelet és egy 30.000 Ft-os csekket amely szerint még februárban Szentendrén a mindkét oldalról behajtani tilos tábla ellenére behajtottam egy utcába.

Alapvetően betartom a szabályokat és befizetem amit kell, de a most Budapesten kipattan botrány miatt, mi szerint térfigyelő kamera alapján nem bírságolhatnak bizonytalan vagyok. Akinek volt hasonló esete, vagy nagyon járatos ebben a témában, szívesen venném a segítségét. (nyilván ha nem muszáj nem fizetnék)

Köszönöm



2017. máj. 9. 17:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

ezt a rész olvasd el a linken található honlapon...


""A MAK Jogi és Érdekvédelmi Bizottságának tájékoztatója a térfigyelő kamerák és

a kötelező haladási irány kapcsolatáról""


a link:


[link]

2017. máj. 9. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Alex Fly ***** válasza:

Szerintem itt a kamera a legkevésbé lényeges tényező.

Szabálytalan voltál? Jogosan büntettek meg? Ha igen a válasz, akkor szerintem a becsületed megér annyit, hogy ezt lerendezd...

2017. máj. 9. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően igen, bírságolhatnak. Ezügyben sokféle vélemény, állásfoglalás van.


Az Autóklub véleménye a kötelező haladási irányra vonatkozik, azaz, hogy a közterület-felügyelet, önállóan, nem bírságolhat ilyen szabálysértés esetén. (Illetve nem értenek egyet a jogszabályban megállapított, kötelezően alkalmazandó bírság-összeggel, és azzal sem, hogy közigazgatási eljárás hatókörébe tartozik; ugyanis így, az objektív felelősség miatt, nehéz a kimentés. Ez viszont jogalkotói téma.)

Kötelező haladási irány szabályainak megszegése esetén valóban nem bírságolhat a közterület-felügyelet, mivel a Közlekedési Törvény megszabja, hogy milyen szabálysértések esetén jogosult a közterület-felügyelet önállóan bírságolni: „a behajtási tilalomra, a korlátozott övezetre (zóna), a kötelező haladási irányra,” vonatkozó szabálysértés esetén. ← 1988. évi I. TÖRVÉNY a közúti közlekedésről Tv. 20. § (11) f)


Te, behajtási tilalmat szegtél meg, ezügyben jogosult – önkormányzat által, az 1999. évi LXIII. törvény alapján létrehozott közterület-felügyelet - önállóan bírságolni.

És, nem kell hozzá külön jogszabályban meghatározott technikai eszköz (ami az Autóklub ismerete alapján a VÉDA). ← a fenti törvény, fenti szakaszának (4b) bekezdése tartalmazza. (Az Autóklub állásfoglalásásban is nagybetűkkel van kiemelve a NEM.)


Ezt a bírságot – szintén a fenti törvény szerint – 70 napon belül kell postázni. ← Tv.21. § (4)

Ebből viszont, akár ki is csúszhattak. (Persze, nem tudom, hogy februárban mikor történt a szabálysértés, és azt sem, hogy mikor postázták a bírságot.)


A Közlekedési Törvény hatályos szövege: [link]

2017. máj. 9. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Bocsánat, belekveredetem. A Közlekedési Törvény alapján kötelező haladási irány szabályának megszegése esetén is bírságolhat a közterület-felügyelet.
2017. máj. 9. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat. Ami a becsületet illeti, becsületes, korrekt embernek tartom magam, de nem érzem korrektnek hogy egy nem tudatos, apró szabálysértés (valami kihalt utcába mentem be, nem félrészegen száguldoztam) ilyen bírsággal díjaznak, illetve azt sem hogy hogy a közteresek saját kedvük szerint büntethetnek, és senki nem tudja pontosan a jogi hátteret. (abba nem menjünk bele hogy mennyi adót fizetek, kik helyett és mit kapok érte). Érdekes a 70 nap, mert 02.20-án történt az eset, a levél kelte 04.22 (benne vagyunk a 70 napban) viszont csak ma 05.09-én kaptam meg ajánlott levélként.

Ha jól értelmezem a linkeket akkor leegyszerűsítve: ha nem fizetem be, akkor várható rendőrségi feljelentés ugyanilyen összeggel?

2017. máj. 9. 20:42
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A linkelt Autóklubos vélemény is egy vélemény a témával kapcsolatban megjelent sok vélemény közül, illetve, pontosabban javaslat. Az egyik javaslat, hogy kisebb legyen a jogszabályban maghatározott bírságösszeg, másik, hogy ne legyen az objektív felelősség körébe tartozó szabálysértés.

Ami azt jelentené, hogy nem közigazgatási eljárás vonatkozna rá. Így, ennél is fennállna az a lehetőség, mint az objektív felelősség bevezetése előtt általános volt, hogy ’hozzátartozóm vezetett, de őt nem nevezem meg, mert élek azzal a Szabálysértési Törvény biztosította jogommal, hogy megtagadhatom a tanúvallomást abban a kérdésben, amiben, ha válaszolok, hozzátartozómat szabálysértéssel vádolnám’.

Továbbá, aki nem akar fizetni, kérelmezhetné közérdekű munkára, illetve szabálysértési elzárásra való változtatását.


De, amíg a jogalkotók nem változtatnak a jogszabályokon – például az Autóklub javaslata alapján -, addig azok úgy vannak érvényben, ahogy vannak. Ha 30 napon belül nem történik meg a befizetés, akkor intézkednek adók módjára való behajtásról.


A 70 nap meg, hát, nem tudom. Nem a levél keltének kell 70 napon belül lennie, hanem a postázásnak. Viszont, ezeken a díjelőleges, csoportosan feladott borítékokon nem szokott postai időbélyegző lenni. Ha ilyen, akkor nem egyszerű kinyomoznod (ha egyáltalán lehetséges), hogy ténylegesen mikor postázták. Ha van időbélyegzés, és 70 napon túli, akkor nyertél (illetve, nyerhetsz, ha érvényesíteni tudod a törvényi előírást).

Az is tény, hogy mikor a 60 napot 70 napra emelték, egyúttal kikerült a törvényből, hogy ez jogvesztő határidő. Az általános elévülés meg 5 év.


A te döntésed. Egyrészt, a határozat nyilván tartalmazza, hogy van-e, és ha van, milyen jogorvoslati lehetőséged, illetve tartalmaznia kell(ene), hogy mik a következményei a határidőig meg nem fizetett bírságnak.


Lehetőséged van jogásszal konzultálni. Akár Autóklub jogásszal is (vállalnak, igaz csak klubtagoknak, ügyvédi szolgáltatásokat): [link] Egy érdeklődés erejéig, ha nem is vagy klubtag, ha gondolod, keresheted őket is.


Ha itteni állásfoglalásokra, a főpolgármesteri nyilatkozatra, nyilvánosságot kapott sokféle véleményre hallgatsz, az is a te döntésed.

Azért, ez a bírságolási mód régóta működik, most is működik, és nem olvasni sikeres „partizánakcióról”. A gyakorlatot bírálók nem kínálnak fel ingyenes jogi képviseletet, nincsenek felhívások próbaperekre. Legalábbis, én, nem találkoztam ilyennel. Ha találsz ilyet, akkor csatlakozhatsz; de a siker akkor sincs garantálva. De, újra írom, a te döntésed, a te döntésednek te viseled a következményeit. Ha nyersz, akkor az előnyét, ha vesztesz, akkor a hátrányát.

2017. máj. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!