Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Most én értem rosszul a Kresz...

Most én értem rosszul a Kresz szabályokat vagy az autósok tudnak valamit másként?

Figyelt kérdés

Nemrég történt, hogy Győrújbarátra kellet mennem, odafelé elvittek kocsival, visszafelé busszal mentem volna, de mivel nagyon sokat kellett volna várni, inkább gyalog elindultam vissza Győrbe. A főúton mentem bal szélén az úttesten, járda nem volt arra. Az útpadka nagyon gazos volt és sáros is, ezért nem ott mentem, én úgy tudom nem is kellene a Kresz szerint ott mennem. Amikor jöttek szembe a kocsik volt amelyik mutogatott vagy kiabált a kocsiból nekem és persze volt amelyik nem is lassított centikre ment el mellettem.

Egy szabályt én is megszegtem, mert van ott egy felüljáró is azon átmentem, de semmi tábla nem jelezte előre, hogy lesz, visszafordulni viszont már nem akartam.

Valaki világosítson fel.



2019. szept. 9. 20:18
 1/8 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
7%
Veszélyes.
2019. szept. 9. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
52%
Én úgy tudom, hogy lakott területen belül (ha nincs járda) jobb oldalon, azon kívül bal oldalon ajánlatos gyalogolni az úttesten. Szerintem semmi nem tiltja, hogy ott gyalogolj, az idegbeteg autósokkal pedig ne foglakozz.
2019. szept. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
24%

Az ország másik végében élek, nem ismerem a leírt két település közötti útvonal milyen, de gyalogosnak két út típuson tilos a közlekedés: az autópálya, és az autóút.

Főútvonalon nem tilos gyalogosan közlekedni, bár veszélyes lehet.


21. § Gyalogosok közlekedése


(1) A gyalogosnak a járdán, ahol pedig járda nincs, a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekednie.


(2) Ha az úton sem járda, sem leállósáv, sem útpadka, sem kerékpárút nincs - vagy az a gyalogosközlekedésre, illetõleg a kerekes székkel való közlekedésre alkalmatlan -, a gyalogosok az úttesten közlekedhetnek.


(3) Ha a gyalogosok az úttesten közlekednek, az úttest szélén, egysorban


a) lakott területen lehetõleg a menetirány szerint a bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a jármûforgalommal szemben,


b) a segédmotoros kerékpárt vagy kerékpárt toló, továbbá a kerekes székkel közlekedõ mozgáskorlátozott gyalogosok mindig a menetirány szerint a jobb oldalon haladhatnak.


(4) A gyalogosnak az úton olyan tárgyat, illetõleg anyagot, amely sérülést, rongálást vagy szennyezést okozhat, csak megfelelõen becsomagolva szabad vinnie. Olyan tárggyal, amely méretei miatt a gyalogosforgalmat zavarná, az úttesten - a menetirány szerinti jobb oldalon, az úttest szélén - kell közlekedni; éjszaka és korlátozott látási viszonyok között az ilyen tárggyal közlekedõ gyalogosnak a jármûvek vezetõi által elölrõl és hátulról kellõ távolságból észlelhetõ lámpát kell vinnie.


(5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelõhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelõhely nincs,


a) lakott területen levõ fõútvonalon az útkeresztezõdésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedõ jármû megállóhelyén levõ járdasziget és az ahhoz közelebb esõ járda között (a járdasziget teljes hosszában),


b) egyéb helyen bárhol,


a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át.


(6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyõzõdött annak veszélytelenségérõl. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jármûvek vezetõit megzavarhatja vagy megtévesztheti.


(7) A kijelölt gyalogosátkelõhelyen áthaladó gyalogosnak a jármûvekkel szemben elsõbbsége van. Ugyancsak elsõbbsége van - kijelölt gyalogosátkelõhely hiányában is - az útkeresztezõdésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a jármûvekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztetõ jelzéseket használó gépjármûvekkel szemben azonban a gyalogosnak elsõbbsége ezeken a helyeken sincs.


(8) A gyalogos olyan helyen, ahol a jármûvekkel szemben elsõbbsége nincs, mielõtt az úttestre lép, köteles meggyõzõdni arról, hogy áthaladásával a jármûforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármû olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud.


(9) A gyalogosnak tilos


a) híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestén áthaladni;


b) olyan helyen, ahol a jármûvekkel szemben elsõbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármû stb.) közelében az úttestre lépni;


c) lánc-, illetõleg csõkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetõleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni;


d) villamospályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamospályán - a kiépített átkelõhelyen kívül - áthaladni;


e) autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni;


f) autóúton (a leállósávon és az útpadkán is) közlekedni, valamint útkeresztezõdésen kívül áthaladni;


g) az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van.


(10) Vasúti pályán (vasúti átjárón vagy más kiépített átkelõhelyen) a gyalogos csak akkor haladhat át, ha meggyõzõdött arról, hogy vasúti jármû nem közeledik. Nem haladhat át a gyalogos, ha a jelzõberendezés a továbbhaladás tilalmát jelzi.


(11) Fõútvonalon 6 éven aluli gyermeket felügyelet nélkül hagyni tilos.


(12) A lakott területen kívüli út úttestén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak/személynek - ide nem értve a gyalogosok zárt csoportban történõ közlekedését - éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén fényvisszaverõ mellényt (ruházatot) kell viselnie.


(13) A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.

2019. szept. 9. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
48%
Biztos nagyon vakította a láthatósági mellényed a szemüket.
2019. szept. 10. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
52%

Ha jól értem, azon az úton mentél, amelyik Győrújbarátról a Pápai útig megy.

Az (KRESZ szerint) nem főút, nincs azzal a négyzet alakú, élére állított, fehér szegélyű, sárga belsőjű, táblával megjelölve.

Ami azt jelenti, hogy szabályos voltál. És igen, a menetirány szerinti bal oldalon kell menni.


Felüljáró:

Gondolom arra a felüljáróra gondolsz, amelyik az autópálya felett megy el. Természetesen azon a felüljárón is átmehetsz, másképp be sem tudsz jutni Győrbe semmilyen irányból, hisz egy autópályát csak felüljáró keresztezhet.


Az, hogy sok az arrogáns, szabályt és gyengébb felet (gyalogost, biciklist) nem tisztelő autós, ezzel sajnos nem mondasz újat.


Az más kérdés, hogy iszonyúan forgalmas út lett az utóbbi 10-15 évben. Nagyon veszélyes ott gyalogolni, én a helyedben nem mentem volna arra. Tudj róla, hogy Győrújbaráton a Veres Péter út átvezet Ménfőcsanakra, onnan helyi járattal haza lehet jönni, vagy végszükség esetén, ha gyalogolsz, legalább kerékpárúton tudsz menni. Kicsit hosszabb, de az biztonságos.

2019. szept. 10. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Jól csináltad. Beszól másoknak, bemutat másoknak, vannak mentálisan zizzent emberek.

Nem csak gyalogosan lehet ilyeneket tapasztalni. Az M7-es autópályán a Budapest felé vezető oldalon a csávó folyamatos [link] jelet mutatott a mellette elhaladó sofőröknek.

2019. szept. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
50%
Győrújbaráti bekötőúton mentél, sajnos győrújbarátiként azt kell mondanom hogy az összes itt lakó idegbeteg, ez kiütközik a vezetésben is, rengeteg a baleset errefele.
2019. szept. 11. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Gyori vagyok a baratiak idegbetegek, nem csinaltal semmi rosszat csak figyelj kert arra sok a baromallat:))
2019. szept. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!