Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hány autót legális megelőzni...

Hány autót legális megelőzni egyszerre a KRESZ szerint?

Figyelt kérdés

Ma történt az meg hajnalban, hogy lakott területen kívül láthatólag 1 személyautó elég tötymörgős üzemmódban haladt, egy azért viszonylag jó minőségű úton.

Ekkor felmértem, hogy biztonságos e az előzés (ekkor pillantottam meg még egy autót előtte), de mivel semmi nem jött szemből, így belevágtam, gondolván 2 autót megelőzni egyszerre nem nagy kunszt.

Mikor megkezdtem az előzési manővert akkor vettem észre, hogy még 4 autó megy előttük konvojba, de mivel jól belátható volt az útszakasz és meg is volt a kellő hossz, így belevágtam.

A sor elején egy rendőrautó haladt, ekkor meg is ijedtem, hogy utánam jön, mivel 6 autót egyszerre megelőzni nem igazán gyakori mutatvány országúton.

Viszont az esetet megúsztam és ezért merült fel bennem a kérdés, hogy amúgy szabályos e sort előzni vagy ez, hogyan van feltüntetve a KRESZ-ben?



2019. dec. 7. 09:48
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

#8, a KRESZ pontosan melyik paragrafusa tiltja lakott területen egynél több autó megelőzését?


Előzés


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha


a) az előzés céljából igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy - figyelemmel az előzni kívánó és a megelőzendő jármű sebessége közötti különbségre - az előzés a szembejövő forgalmat nem zavarja;


b) az előzni kívánó jármű előzését más jármű nem kezdte meg;


c) az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;


d) az előzés során a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot lehet tartani;


e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.


(2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


(3) Az előzést - a (4) és az (5) bekezdésben említett esetet kivéve - balról kell végrehajtani.


(4) Csak jobbról szabad előzni


a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;


b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levő pályán közlekedik.


(5) Jobbról is szabad előzni a figyelmeztető jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó járművet, ha a vezető meggyőződött arról, hogy ezzel a többi járművet és a gyalogosokat nem veszélyezteti.


(6) Az előzés végrehajtását a sebesség fokozásával, balra húzódással vagy más módon akadályozni nem szabad.


(7) Lakott területen kívül a nagyméretű, valamint a lassan haladó jármű vezetőjének az úttest szélére húzódással és - a szükséghez képest - lassítással is elő kell segítenie azt, hogy járművét más jármű megelőzhesse.


(8) Tilos előzni:


a) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt;


b) villamost közvetlenül olyan megállóhely előtt, ahol az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik;


c) be nem látható útkanyarulatban, illetőleg bukkanóban, kivéve, ha az úttesten egyirányú forgalom van, vagy záróvonal van felfestve és az előzés annak érintése nélkül végrehajtható;


d) vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró előtt;


e) * útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve


- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,


- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.


- körforgalmú úton,


- ha a járművel csak jobbról szabad előzni [(4) bek.].


(9) A (8) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott tilalom nem vonatkozik a kétkerekű motorkerékpárnak, segédmotoros kerékpárnak és kerékpárnak gépjárművel való előzésére.

2019. dec. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Ha biztonságosan végre lehet hajtani akkor oké, de ha nem tudod megkülönböztetni, hogy 1 vagy 6 autó megy előtted, az nagyon nem számít biztonságosnak...
2019. dec. 7. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!