Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha zebra mellett fél méterre...

Ha zebra mellett fél méterre átfutó gyalogost utunk el, akkor ki a hibás?

Figyelt kérdés
2020. febr. 6. 14:16
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
24%

Attól függ mennyivel mentél és ezt tudod-e bizonyítani illetve volt-e szemtanú :D


KRESZ szerint a zebrát mindig óvatosan kell megközelíteni, így ha mondjuk 50 helyett 60-al mentél simán 50-50% lesz...


De ha lassítottál kicsit akkor 100% a gyalogos lesz.


(Ezért is jó a dashcam)

2020. febr. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Igen a bizonyitás jo kérdés, de akkor ezekszerint ha a mindenkori sebességmaximumot nem léptuk át akkor védettek vagyunk? (Akár táblával akár általános szabályal van maximalizálva. Váci uton pl. 70 is lehet a legális s van mikor villogo sárga van, főleg éjszaka.)
2020. febr. 6. 14:23
 3/23 A kérdező kommentje:
(olyan esetre értem az egészet, mikor bizonyitva van pontosan mi történt, jogi értelemben érdekel)
2020. febr. 6. 14:24
 4/23 A kérdező kommentje:
főleg h lehet olyan abszurd helyzet is h a lámpára esik.
2020. febr. 6. 14:24
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Hát jogilag ez nem egyszerű eljárás...


Ha van egy jó ügyvéded és fedélzeti kamera felvételed, szemtanúk stb akkor sokkal könnyebb helyzeted van mint amikor semmid sincs :D


Én ezért szoktam lakott területen belül a sebességhatár alatt menni, főleg zebra előtt vagy olyan helyen ahol nehezen belátható az út melletti rész (bokrok, parkoló autók, teherautó miatt stb...)

2020. febr. 6. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
91%

Zebra nélküli úttesten átfutó gyalogost sem üthetsz el következmények nélkül.


A sebességen kívül vizsgálni fogják, hogy megtettél-e mindent a baleset elkerülése érdekében.

2020. febr. 6. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
89%

Ha ez itt megítélhető lenne, vagy általában minden „fekete vagy fehér” lenne, akkor nem lennének szabálysértési és bírósági eljárások, hanem automata határozatok születnének: be kéne írni, például, a kérdésed, és megjelenne, hogy ki a hibás.

Nem így van. Lehetőség szerint minden körülményt figyelembe vesznek.


Például, bizonyára figyelembe vennék, hogy „A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.” ← KRESZ 43. §

Ezt betartva, nehezítve van a gyalogos-átkelőhelytől fél méterre átfutó gyalogos elütése. Ha fut, akkor ez gyalogos-átkelőhelyen is lehet váratlan. Persze, szabály szerint a gyalogos-átkelőhelyet kell úgy megközelíteni, hogy szükség esetén meg is tudjon állni; nem szerepel feltételként, hogy valaki álljon ott átkelési szándékkel, vagy haladjon valaki a gyalogos-átkelőhelyen.


Másrészt: „gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.”, és „A gyalogos olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, mielőtt az úttestre lép, köteles meggyőződni arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármű olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud.” ← KRESZ 21. §

A gyalogos-átkelőhely mellett (hacsak nem arra az útra kanyarodott a jármű) nincs elsőbbsége, és egyébként is feltételei vannak az úttestre lépésének.


Esélyes, hogy valamilyen arányban megosztott felelősséget állapítanának meg.

2020. febr. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Bocsi azt akartam irni fentebb, hogy ha a zebrára esik.


Utolso, tehát ha takarásbol fut ki s fut át a zebra mellett, akkor azt mondják, hogy akkor is eltuttem volna, ha nem takarásbol fut ki s nem tettem meg igy mindent amit kellett volna?

2020. febr. 6. 14:44
 9/23 A kérdező kommentje:
utolso elötti
2020. febr. 6. 14:44
 10/23 A kérdező kommentje:
utolso kettönek
2020. febr. 6. 14:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!