Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha a zebra után a járdát...

Ha a zebra után a járdát biciklis út keresztezi, akkor ott átkelésnél kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
Konkrétan a bp.-i Jászai Mari térről van szó, a McDonald's híd felőli bejárata (tehát nem a villamos felé néző) részén, ahol van egy zebra, amin ha átmegyünk, bicikliútra érünk. Kérdésem: ha itt átkelek, akkor a biciklisnek kell lelassítania, vagy nekem? Azért kérdezem, mert aki ismeri a helyet, az tudja, hogy konkrétan egy gyalogos ott nem tud megállni, mert nincs hely. Tegnap egy biciklis majdnem belém jött, egy centit se volt hajlandó kitérni. Szerinte nekem kellett volna várnom, szerintem neki. Kinek volt igaza?
2020. júl. 29. 12:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
40%

A lámpáktól, tábláktól és felfestéstől függ.


Az általad említett helynél konkrétan lámpával szabályozott átkelőhely van, illetve zebra, ami folytatódik a bicikliúton keresztül is. Azaz ha te itt mész át és zölded van, akkor természetesen neked van elsőbbséged. Ilyenkor mind a hídról, mind a Pozsonyi út felől érkező bicajosoknak pirosuk lesz (amikor neked zölded van).


Annak van igaza, akinek épp zöld lámpája volt.


Kép a helyszínről:

[link]

2020. júl. 29. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 belapus ***** válasza:
66%

Nem világos, gyalog, kerékpárral vagy gépjárművel voltál ?

Kijelölt gyalogátkelőhelyen a gyalogosnak a kerékpárossal szemben is elsőbbsége van.

Ha nincs lámpa a kerékpárosnak ( amíg a két lába között van a kerékpár ) nincs elsőbbsége.

2020. júl. 29. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
84%

Én első válaszomban feltételeztem, hogy gyalogosként volt. Ebből a mondatból:

"(...)az tudja, hogy konkrétan egy gyalogos ott nem tud megállni,"


nekem úgy tűnik, hogy gyalog volt.

2020. júl. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
84%
Én a felfestés alapján (a kerékpárúton is átmegy a zebra) arra következtetnék, hogy a gyalogosnak elsőbbsége van a keresztülbringázókkal szemben. Az más kérdés, hogy elég kókány a felfestés (nem tudom azóta újrafestették-e), illetve ilyenkor nem ártana a bringaútra is kirakni egy táblát, hogy a kétlábúaknak van elsőbbsége.
2020. júl. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
57%

[link]

Ha innen jön a bringás, akkor neki elsőbbséget kell adnia minden keresztező forgalomnak.

Lámpától függetlenül, rá a jobboldali macisajt mindig vonatkozik.


[link]

Ha a híd felől jön a bringás, akkor neki


- jobbra letérve: elsőbbsége van mindenkivel szemben (de nyilván körültekintéssel, a sebességét csökkentve, stb. Nem így: [link]

- egyenesen továbbhaladva: gyalogátkelő, igaz tábla az nincs. Itt sem illik zavarni a gyalogosat szerintem, de lehet tévedek és direkt belagurítják ott a gyalogosforgalomba a bringást, mint a tekét :)

2020. júl. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
64%
Ha nem működik a lámpa, akkor mindig a gyalogosnak, ha működik, akkor jelzés szerint.
2020. júl. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
57%
#6 ha a hídról jön a bringás és nem akar jobbra kanyarodni, akkor neki nincs is lámpája.
2020. júl. 29. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
14%

#5-höz


Igazából a híd felől érkező, egyenesen haladó bringást nem keresztezi semmi.

Viszont bringa-gyalogos baleset esetén nagy eséllyel osztott a felelősség.

2020. júl. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
87%
Nekem úgy tűnik, hogy kerékpáros szempontból a főút a híd - körút, és az az egyenes irány. Így ha a hídról érkező kerékpáros a Pozsonyi úton megy tovább, akkor valójában balra kanyarodik, így elsőbbséget kell adnia a Pozsonyi utat keresztező (a zebrán érkező) gyalogosoknak. Ettől függetlenül elég veszélyes kereszteződés és nem értem, a híd felől miért nincs gyalogátkelőhely tábla.
2020. júl. 29. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
42%
Teljesen egyértelműen a gyalogosnak van elsőbbsége mindaddig, amíg szabad jelzésen megy át. De ha ezen ennyit kell lamentálni, akkor valószínűleg ki kell helyezni egy KRESZ könyvet a kereszteződés minden oldalára...
2020. júl. 29. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!