Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ki lett volna a hibás az...

Ki lett volna a hibás az alábbi esetben?

Figyelt kérdés
Kereszteződésben védett útra kanyarodtam ki, de rögtön egy zábrán ment át egy gyalogos,meg kellett állnom.. De valamennyire még az autó hátulja ferdén állt, szóval nem voltam 100%-osan párhuzamos a védett úttal. Akarok indulni és a mögöttem lévő is elindult, elfért melettem. Nyomtam egy satut, nem lett gond.
2020. dec. 6. 08:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%

A gyalogosnak elsőbbsége van, tehát el kell engedned.

A mögötted lévő meg kikerül, ha másik irányba megy tovább.

Te elsősorban az előtted lévőkért vagy felelős, bár azt nem úgy kellene megoldani, hogy nyomsz egy satut... látni kell előre, hogy ott jön egy gyalogos.

2020. dec. 6. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Olvasd el meg1x, nem a gyogsról szól a kérdés.
2020. dec. 6. 08:36
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Sokan nem értik az elsőbbségadás lényegét. Néha rendőrök sem.

Nem szabályt írok, csak praktikus megközelítést:

Ha a másikat nem kényszeríted satuzásra, nem kell elrántania a kormányt, akkor nem is volt elsőbbségi helyzetben. Azt kell elengedni, akit már akadályoznál a zavartalan továbbhaladásban.

Vannak autósok, akik azt is elvárnák, hogy még a zuhany alatt áll, de már el kell majd engednek.

Sarkított, tudom.

Másik megközelítés: az elsőbbségi szabály az egyszerre történni akaró dolgok sorrendjét szabja meg. Arra megoldás.

Ha egyszerre értek egy ponthoz, egymás útját kereszteznétek, az ügye nem lehetséges. Ezért valaki előbb mehet el, mint a másik.

Ez van a jobb kéz szabályban, ez az elsőbbségadás kötelező táblánál, a megszűnő sávoknál stb.

Ha te előbb értél oda, nem kényszerítetted semmi hirtelenségre, akkor ő nem volt még elsőbbségi helyzetben. A gyalogos pedig zebra nélkül is, hiszen kanyarodtál.

A védett úton egyenesen haladó meg nem kerülhetett volna ki, különösen nem a zebra miatt.

Vele ugyanez a helyzet a gyalogossal kapcsolatban.

Ha te ott sem vagy, a zebra sem, de a gyalogos már az úttesten van, nem kellett az autósnak vészreakciót alkalmazni, akkor köteles megállni, vagy lassítani, hogy az átkelést biztosítja.

Fontos körülmény mindegyiknél, hogy vészhelyzetet nem idézhet elő sem autós, sem gyalogos.

Az, hogy te még csak félig voltál kint, nem lényeges.

Hogy egy esetleges baleset esetén kit hoznának ki hibásnak, már eléggé összetett.

A nyomok, szemtanúk stb. Hetekig elemezgetik, mi hogyan történt.

Aki az úton van, a másodperc töredéke alatt kell jó vagy rossz döntést hoznia, a szakember meg majd mindenféle segédeszközzel hosszasan elemezget.

De felejtsük el mindazt, amit írtam. Legyél te és a gyalogos a felelős. Vagy csak te. A védett úton haladó megtett minden tőle telhetőt a baleset elkerülésére?

Eleve a zebrát csökkentett sebességgel, fékkészenlétben kell megközelíteni. Akkor is, ha a terep sakktábla simaságú, kilométerek el lehet látni minden irányba, és sehol egy lélek.

A zebrát, gyalogost mindenképpen észlelnie kellett.

2020. dec. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
15%

Nem arról szól, első olvasásból is leszűrtem, mégis arról írtam, hogy neked ott meg kellett állni, de lehetnél előre látóbb, ne kelljen hirtelen fékezni.

A mögötted lévő a hibás alap esetben, ha hátulról beléd megy, nem tartott megfelelő követési távolságot az indok, de azt esetenként lehet cifrázni, pl, ha van kamerája, és egy gázadás, satu fékezés kombót bevágsz előtte, akár megosztott felelősség is lehet.

Egyébként, ha ő is látta a gyalogost, akkor egyszerűen csak kikerült, nem érte meglepetésként, hogy megálltál

2020. dec. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Kicsorogtam mar a vedett utra mert akkor meg nem jottek, megalltam a gyalogos miatt szepen lassan. De kicsit ferden meg befele allt a segge az autonak, de mar rafordultam a vedett utra. Miutan elment a gyalogos indulnek, de a mogottem/mellettem levo is elidult volna. Akkor nyomtam egy feket.
2020. dec. 6. 08:47
 6/15 anonim ***** válasza:
29%

No akkor tisztázzuk már, hogy a mögötted, melletted érkező merről is jött?

Az alárendelt úton jött mögötted, vagy a főúton ért oda, miközben te a gyalogosra vártál?



Ez a leírásodból nem derült ki egyértelműen.

2020. dec. 6. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Fouton ert oda addigra, mig vartam a gyalogost hogy atmenjen.
2020. dec. 6. 08:52
 8/15 A kérdező kommentje:
Vedett utra fordultam ra jobbra
2020. dec. 6. 08:53
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen helyzetekre jó a kamera, ami egyértelműen bizonyítja, hogy a másik hibázott, sőt szabályt is sértett (zebrán tilos előzni), esély sincs bemagyarázni, hogy az elsőbbséget nem adtad meg, elébe fordultál.

Ennyiből kényes a helyzet, hogy próbálkozhat azzal, hogy nem adtad meg az elsőbbséget (viszont tanúnak ott van a gyalogos is)


Az elsőbbséget az átjárónál kell megadni, nem a falu túlsó szélénél állva kell megvárni, amíg átmegy a gyalogos.

A másiknak le kellett volna lassítani, az is leírt szabály, hogy a kijelölt gyalogos átkelőhely előtt álló jármű mellett megállás nélkül tovább hajtani tilos (persze sokan tudatosan szegik meg, ha látják,hogy nincs ott gyalogos, de az nem mentesít)



8

2020. dec. 6. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Van kameram! mar visszaneztem.. csak kivancsi voltam masok velemenyere
2020. dec. 6. 09:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!