Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Szabad-e a jobb beláthatóságér...

Meowka kérdése:

Szabad-e a jobb beláthatóságért megállni a zebrán?

Figyelt kérdés

Helyzet; Az utcánk végébe van egy amúgy elég forgalmas fő út és elég nehéz rá kikanyarodni. De ha ez még nem is elég, az utcánk végébe van egy "kerékpárosok közlekedésére kijelölt úttest"(az a sárga nagy kockás vonal, hogy értésetek). Na most, ha előtte állsz, akkor balra nem látsz semmit, mert oszlopok vannak.

Tehát azért rá kell gurulnod a "kockákra" azért, hogy elláss balra. Mikor odamentem nyilván nem jött senki, rámentem, reggel van, állok-állok, várom a pillanatot. Jobbról jön anyuka, pulyályával, meg egy biciklis. Biciklis nyugodtan átmegy, elfér, semmi baj - gondoltam én - majd sétál át előttem az anyuka, felém fordul, és elkezd ordibálni velem, hogy nem itt kéne állni.

Közbe ballról megálltak, hogy kimehessek, és mivel szemtanúja volt az egésznek, még el is kezdett dudálni a csajra, hogy engedjen menni.

Az oktatóm mindig azt tanította (tavaly tettem le a jogsit) hogy zebra előtt megállunk, adunk elsőbbséget, de utána a jobb láthatóság miatt rámehetünk a zebrára. Ezt mindig egy szintén nehezen belátható kereszteződésbe mondta, ugyanezen feltételek mellett.

Erre van a kreszbe szabály, vagy bármi? Sok olyat olvastam, hogy megállni, ill. várakozni tilos zebrán, de az a megállás ugye nem ugyanaz mint a forgalmi okokból történő megállás.



2021. jún. 30. 08:53
 1/10 anonim ***** válasza:
64%

KRESZ szerint még forgalmi okok miatt sem állhatsz meg a zebrán, de sok helyen ez abszurd.

A bringásoknak ilyen helyeken általában macisajt van, és a kerékpáros átvezetésen nincs tiltva a forgalmi okból megállás.

2021. jún. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
4%

A zebra, tabu.

Egyetlen kivétel a műszaki hiba.

2021. jún. 30. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Van olyan, hogy elkerülhető a zebrán forgalmi okból történő megállás (pl. álló, araszoló kocsisor, ha zebra van, nem mászok rá az előzőre, hanem helyet hagyok), de bizony van olyan útkereszteződés, ahol csak akkor látsz ki, ha a zebrán állsz.
2021. jún. 30. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Amíg egyértelmű, hogy nem tudok kikanyarodni, addig nem foglalom a helyet a zebrán. De amikor már alakul a dolog csak a biztonság kedvéért még egyszer körülnézek, akkor már rá szoktam hajtani. Nem állítom, hogy soha nem tartottam fel zebrán gyalogost vagy kerékpárúton biciklist, de igyekszem kerülni az ilyen helyzetet. Ez kb. azzal egyenértékű, mintha kitolod egy sávba az autód orrát, és ott nem tud elmenni az, akinek elsőbbsége van veled szemben - addig, amíg a többi sáv is szabad nem lesz és át nem tudsz hajtani a kereszteződésen.

Nagyvárosban csak úgy lehet közlekedni, ha mindenki próbál egyrészt tekintettel lenni a másikra, másrészt rugalmasan kezelni a helyzeteket.

2021. jún. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
nyugodtan gurulj rá és állj meg arra a pár másodpercre, csak a gyalogosok zavarását kerüld
2021. jún. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
inkább állj a zebrán, minthogy vakon kikanyarodj és belemenj valakibe. a nő üljön kocsiba ha ennyire frusztrált a gyalogos léttől
2021. jún. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 vantel ***** válasza:
0%
Menj gyalog!
2021. jún. 30. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"KRESZ szerint még forgalmi okok miatt sem állhatsz meg a zebrán, de sok helyen ez abszurd."


De, megállhatsz.

[link]

40 § (5) Tilos megállni:

...

"e) * kijelölt gyalogosátkelőhelyen, valamint a gyalogosátkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül;"

"(6) Az (1), (4) és (5) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik a forgalmi okból szükséges megállásra, valamint arra az esetre, ha e rendelkezések a jármű műszaki hibája miatt nem tarthatók meg."

2021. jún. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekek, ne keverjük már össze a zebrát és a vasúti átjárót meg a jelzőlámpás kereszteződést. Forgalmi okból utóbbi kettőben nem állhatsz meg, zebrán meg egyszerűen csak nem tanácsos, pont az ilyen túl önérzetes gyalogosok miatt, akik “véletlenül” nekikoccantják aztán az autónak a táskájukban rejlő féltéglát.


Szóval aki szerint tilos volna zebrán forgalmi okból megállni, az legyen szíves linkelni a vonatkozó pontot a KRESZ-ből!


Kérdező, nyilván, ha másképp nem tudsz eleget tenni az elsőbbségadási kötelezettségednek a védett út úttestjén közlekedők felé, akkor megállhatsz elsőbbségadás céljából mind a kerékpárút-átvezetésen, mind a gyalogos átkelőhelyen. Csak figyelj fokozottan, pláne nagy holtterű járművet vezetve, mert van, aki elölről fog kikerülni és onnantól kezdve tényleg bizonytalanabb a jogi helyzet a felelősséget illetően. (Volt is a közelmúltban halálos gázolás, kisgyereket ütött el egy elsőbbségadásra váró, épp meginduló teherautó; tudomásom szerint vezetőjét elmarasztalták.)

2021. jún. 30. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Mint fent linkelték is, a kresz határozottan és külön kiemelve MEGENGEDI a zebrán forgalmi okból történő megállást.

Nem gumiszabály, nem belemagyarázás, külön bekezdés van, ami ezt direkt engedélyezi.

Tehát még egyszer: forgalmi okból meg szabad állni a zebrán!

2021. jún. 30. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!