Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Vèszfèkezèssel egybekötött...

Vèszfèkezèssel egybekötött kikerülès menete?

Figyelt kérdés

Nemrèg egy baràtom (mèg nem vezettem) mondta el, de nem tudom hogy jól jegyeztem meg:

1:Èszleled az akadàlyt, ès eldöntöd a vèszfèkezèst.

2: Felkapod a jobb làbad, ès ràrúgsz a fèkre, majd ott tartod.

3:Ezzel egyidőben bal làb kuplung teljes benyomàsa.

4:kikerülèsi iràny eldöntèse

5:Fèk felengedèse

6:kormàny tekerèse, majd a kikerülèskor egyenesbe hozni az autót.

7:Fèkre megint ràrúgsz (ha szüksèges pl sikertelen volt a kikerülès) ès ott tart

8 Sebessèg ki, kuplung fel, kèzi fèk behúzàsa.


Illetve màsik kèrdès: Szüksèges felengedni a fèket irànyvàltàsnàl? Ha igen mièrt?


Köszönöm a vàlaszotokat.


2021. nov. 11. 16:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%
Csúszó kereket nem lehet kormányozni. Működő abs-szel viszont elvileg irányítható marad az autó. A különböző menetstabilizáló berendezésekről nem is beszélve.
2021. nov. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%

legtöbb autóban már van ABS, aminek előnye, hogy kormányzás közben is nyomhatod

egyébként ezek az "eldöntöd" lépések nem léteznek. A korábbi tapasztalatod alapján automatikusan történik, mert nincs idő gondolkozni.

2021. nov. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
74%

Részben téves, de erre te is ráérezhettél szerintem, nem véletlenül tetted fel a végén azt a kérdést: nem, nem kell felengedni a féket irányváltásnál. Sőt...


#1-nek ugyebár igaza van abban, hogy ha ABS nélküli autón ész nélkül nyomod a féket, akkor beblokkolnak a kerekek és akkor irányíthatatlan lesz az autó. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, akkor két dolgot tehetsz: valóban felengeded a kormányozás idejére a féket, hogy tudj irányt váltani, a másikhoz viszont tapasztalat kell, meg kell találni a megcsúszási pontot a fékkel és ott kell tartani. Utóbbi nehéz és élesben kipróbálni nem szabad, mert úgysem fog menni. Szóval ha nincs ABS az autódban, akkor valóban inkább engedd fel a pedált. De egyébként megjegyzem, csúszó kerekekkel nem csak az irányváltás lehetetlen, de a fékút is megnő, ami nem túl jó dolog, mikor meg akarsz állni. Ezért is mondom mindig, hogy a jogosítványszerzésnek alapja kellene legyen egy vezetéstechnikai tréning. Na mindegy.


Manapság viszont nagyon ritka az ABS nélküli autó, úgyhogy erre a részre valószínűleg nagyobb szükséged van, vagy lesz a jövőben, ha veszel valami autót ami nem 30 éves és lesz benne ABS. :D Az ABS meggátolja a kerekek blokkolását, ezért soha nem kell attól tartanod, hogy irányíthatatlanná válik az autód. Ezért nem is kell felemelned a fékről a lábad irányváltáskor. Sőt mi több, fékezés közben könnyebb irányt váltani. Fékezéskor ugyebár a súlypont előre mozdul, nagyobb a terhelés az első abroncsokon, ez növeli a tapadást az abroncs és az úttest között, ezért könnyebb a manőverezés. Például versenyzők is kihasználják ezt, "trail braking" néven találhatsz róla videót, az a lényege, hogy egy kanyart nem úgy vesznek be, hogy "fék -> kanyar -> gáz", hanem a fékezéssel egyidőben kanyarodnak is, mivel fékezés közben könnyebb kanyarodni.

2021. nov. 11. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
96%
Ez egy hülyeség, már bocs. Ilyenkor van kb. egy tizedmásodperced dönteni és cselekedni. Aki végig tud menni ennyi idő alatt ezen a 8 ponton az jelentkezzen vadászpilótának, mert oda kellenek az ilyen képességgel bíró egyének. A fék felengedése amúgy nem hülyeség, de mai autóknál már nem szükséges az ABS miatt.
2021. nov. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
31%

#4 Én inkább úgy mondanám, hogy ha te ezt a 8 pontot nem tudod megcsinálni, akkor ne ülj autóba, mert nem neked való a vezetés. Ezt a 8 pontot nem olvasgatni kell vészhelyzetben, arra persze hogy nincs idő. De éles helyzetben ez nem egy lista, amit lépésről lépésre megcsinálsz és pipálgatsz, hogy "na ez megvan, jöhet a következő lépés". Ezek a dolgok reflexszerűen kellenek, hogy jöjjenek. És bár a tapasztalat nyilván segít, de önmagában az sem szükséges, hiszen ez a lista 100%-ban olyan lépéseket tartalmaz, ami része az embernek a józan paraszti esze által szült túlélési ösztönnek. Ezeket a lépéseket nem kell bemagolni, mert arra tényleg nincs idő, hogy emlékezetből előszedd. Ez egyszerű túlélési ösztön. Adrenalin beüt és reflexből csinálod a lépéseket, azonnal, gondolkodás nélkül.


Ha neked ez nem megy, akkor inkább maradj a busznál.

2021. nov. 11. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
74%
#5 Egy tizedet osszuk fel 8 részre, az kicsivel éppenhogy több idő, mint 1 század másodperc. Te ennyi idő alatt végig tudod gondolni ezt a 8 pontot és utána még cselekedni is képes vagy... Aha.
2021. nov. 11. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
68%
A reflexviselkedést amúgy ne keverd ide, az teljesen más.
2021. nov. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
84%

Erre térj vissza legalább 10 év gyakorlat után.

Nem akarlak elkeseriteni de ez nem úgy működik hogy be magolod olyantól főleg aki még maga sincs ezekkel tisztába.

Vészhelyzetben egy század mp van erre kb és az attól függ hogy mi rögzült benned.

Amit te leírtál az egy mese és fél mondat is sok bizonyos helyzetekben hogy végig gondold.

Tudom ez mosz nem fog tetszeni de hosszú idő az amikorra ezeket megtanulja az ember és hibátlanul is végre tudja hajtani.

Meglehet nézni főleg ilyen orosz videókat hogy mennyire rosszul reagálnak ilyen esetekben az emberek.

Ha fékezni kellene akkor csak visítanak és össze mennek.

Ha csak egykicsit félre kellene húzni a kormányt akkor megrántja úgy hogy a sima úton felbukfencel.

Szóval ha sokat gyakorolsz nagyon sok idő mulva ez is menni fog talán, de nem úgy mintha verset magolsz be.

2021. nov. 12. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
29%

#8: 10 év gyakorlat meg mire jó, amikor ilyen helyzetek sok évente egyszer fordulnak elő?

Vezetéstechnikai oktatásra kell menni, hogy megfelelő reflexeket begyakorold.

2021. nov. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
66%
Nem tudom,h figyeled-e még a kérdést, de leírom az én tapasztalatomat. Mikor meglett a jogsi rengeteg balesetes videót néztem, olvastam mikor mit kell csinálni, v ha megcsúszik a kocsi alattady akkor mit kell csinálni. Hasznos infók voltak meg minden, de éles helyzetben esélyed nincs végig gondolni. Öszönösen, reflexből cselekszel. Ha van, van, ha nincs nincs sajnos... Életösztönnek hívják.
2021. nov. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!