Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért helyezik ki néha az...

Miért helyezik ki néha az útkereszteződésben olyan helyre az elsőbbségadás kötelező táblát, ahol a védett útról (NEM FŐÚTVONAL!) érkező későn tudja csak észrevenni? És ilyenkor mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Többször tapasztaltam már, hogy mielőtt védett kereszteződésen haladok át (NEM főútvonalon, de én érkezek a magasabb rendű úton) az alárendelt útról érkezőknek az elsőbbségadás kötelező tábláját olyan helyre teszik ki mindkét oldalon, ahol nehezen észrevehető, mert például fa, bokor, épület takarja és már csak akkor lehet észrevenni, amikor közel vagyok a kereszteződéshez.


Továbbá az alárendelt úton nincs felfestve az aszfaltra az elsőbbségadás kötelező vagy STOP tábla vonala. A védett úton, amin én megyek, nincs "Útkereszteződés alárendelt úttal" tábla, ami azt jelezné, hogy a kereszteződésben nekem van elsőbbségem. A kereszteződésben nekem nincs STOP vagy elsőbbségadás kötelező táblám. És még egyszer hangsúlyozom, hogy NEM főúton megyek, hanem "sima védett úton".


Az oktatóm azt mondta, hogy azok az utak, amiken van felezővonal, azok általában a felsőbbrendű utak (de nem minden esetben).


Azért nem mindegy, mert én feltételezem, hogy a nagyobb, forgalmasabb utakhoz nem tesznek egyenrangú útkereszteződést, de sose lehet tudni és nagyon zavaró, amikor az elsőbbségadás kötelező táblát a keresztező út mellett olyan helyre teszik, ahol már csak későn tudom észrevenni a növények vagy az épület takarása miatt.


Ilyen helyzetekben mit lehet tenni? Ha lelassítok a kereszteződés előtt, akkor meg az lesz a baj, hogy indokolatlanul lassan haladok.



2022. jan. 6. 14:38
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ez a közlekedési hatóság hibája vagy nekem van valami szabályismereti hiányosságom?
2022. jan. 6. 14:44
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Pesten akkor lehet, hogy a hajad tépnéd a mellékutcákban, amikor ismeretlen terepen minden kereszteződésben szkennelni kell, hogy vajh van-e EAK táblájuk vagy sem, plusz esetleg még a seggedben is jönnek.
2022. jan. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg természetesen le kell lassíts ha nem vagy biztos a dolgodban. A mögötted jövőkkel ne foglalkozz csak próbálj nem beleállni a fékbe ha nem muszáj. Az egyik legrosszabb amit ilyenkor tehetsz, hogy hagyod bele kergetni magad egy olyan szituációba amit biztonságosan nem tudsz kezelni.
2022. jan. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Még kezdő vezető vagyok.
2022. jan. 6. 15:00
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltételezhetsz semmit, ha nem vagy biztos, akkor le kell lassítanod a kereszteződés előtt. Ez van.
2022. jan. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen jogos a felvetésed. Sok tábla kompromisszumosan van elhelyezve, és van nem egy hely, ahol egyáltalán nem is látod. Ez van. A lényeg az, hogy az láthassa, akit elsőbbségadásra kötelez. De sajnos az sem mindig teljesül. A szerencsétlen azt hiszi, jobbkezes, és kimegy eléd. főútvonalnál is van ilyen, ahol nem kell figyelgetned, hogy a betorkolló út milyen. Tekintve, hogy a főútvonal táblát nem kell minden kereszteződésbe kitenni, az érkező teljesen meg lehet győződve, hogy mehet. A fa, bokor, akár teljesen eltakarja a táblát.

Arra figyelj, hogy ha nem főúton haladsz, minden kereszteződésben más lehet a rend.

2022. jan. 6. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Koplárovics Béci ***** válasza:
12%

Nem tudom mit értesz "sima védett úton" alatt. És lehet, hogy az általam levezetett 300e+ km kevés, de én nem emlékszem, hogy 2x1 sávosnak felfestett úton lett volna olyan, hogy egyenrangú kereszteződés. Jobbkezes utcák leginkább lakóövezetekben vannak, kis utcákkal (ez Budapesten is igaz, ott is a "kisebb" utcák jobbkezesek, persze a kisebb nem feltétlen jelent kis forgalmat is!!!).

Egyébként árulkodó jel lehet még pl a felfestés is. De a legjobb, ha nem látsz táblát, akkor inkább lassítasz, míg észre nem veszed.

2022. jan. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Vagy nincs lehetőség közelebb elhelyezni vagy csak drágább, körülményesebb lenne, ezért spórolnak.

Ezek jellemzően helyi utak, amiket az önkormányzat tart fent. Kisebb városok önkormányzata nincsen eleresztve anyagilag és nincs megfelelő szakember sem.


Hogy mit tehetsz? Amíg nem látod egyértelműen a táblát, addig feltételezed, hogy jobbkezes. Legrosszabb esetben lemondtál az elsőbbségedről. Mivel nem egyértelmű a közlekedési helyzet, ezért ez teljesen indokolt lassítás/megállás, szóval nem lenne jogos, ha ezért buktatnak.


"lehet, hogy az általam levezetett 300e+ km kevés, de én nem emlékszem, hogy 2x1 sávosnak felfestett úton lett volna olyan, hogy egyenrangú kereszteződés."


Pedig van pár ilyen:

Bp. 22. ker, Bazsalikom utca:

[link]

Törtel:

[link]

Miskolc:

[link]

2022. jan. 6. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Koplárovics Béci ***** válasza:
48%

"Pedig van pár ilyen:"


Uh, köszi! Egyik helyen sem jártam még. Legalább ki is vannak táblázva.

2022. jan. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Szerintem már azzal is megkönnyítenék a dolgunkat, ha (majdnem) minden egyenrangú útkereszteződés elé kitennék az egyenrangú útkereszteződés táblát.
2022. jan. 6. 17:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!