Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért helyezik ki néha az...

Miért helyezik ki néha az útkereszteződésben olyan helyre az elsőbbségadás kötelező táblát, ahol a védett útról (NEM FŐÚTVONAL!) érkező későn tudja csak észrevenni? És ilyenkor mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Többször tapasztaltam már, hogy mielőtt védett kereszteződésen haladok át (NEM főútvonalon, de én érkezek a magasabb rendű úton) az alárendelt útról érkezőknek az elsőbbségadás kötelező tábláját olyan helyre teszik ki mindkét oldalon, ahol nehezen észrevehető, mert például fa, bokor, épület takarja és már csak akkor lehet észrevenni, amikor közel vagyok a kereszteződéshez.


Továbbá az alárendelt úton nincs felfestve az aszfaltra az elsőbbségadás kötelező vagy STOP tábla vonala. A védett úton, amin én megyek, nincs "Útkereszteződés alárendelt úttal" tábla, ami azt jelezné, hogy a kereszteződésben nekem van elsőbbségem. A kereszteződésben nekem nincs STOP vagy elsőbbségadás kötelező táblám. És még egyszer hangsúlyozom, hogy NEM főúton megyek, hanem "sima védett úton".


Az oktatóm azt mondta, hogy azok az utak, amiken van felezővonal, azok általában a felsőbbrendű utak (de nem minden esetben).


Azért nem mindegy, mert én feltételezem, hogy a nagyobb, forgalmasabb utakhoz nem tesznek egyenrangú útkereszteződést, de sose lehet tudni és nagyon zavaró, amikor az elsőbbségadás kötelező táblát a keresztező út mellett olyan helyre teszik, ahol már csak későn tudom észrevenni a növények vagy az épület takarása miatt.


Ilyen helyzetekben mit lehet tenni? Ha lelassítok a kereszteződés előtt, akkor meg az lesz a baj, hogy indokolatlanul lassan haladok.



2022. jan. 6. 14:38
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm, 8-as! Ez tényleg nagyon hasznos válasz volt! :)
2022. jan. 6. 18:02
 12/14 anonim ***** válasza:
63%

Létező probléma, amit felvetettél. Az az igazság a 8-as válaszoló által említetteken túl, hogy a jelzőtáblák környezetének ellenőrzése, figyelemmel kísérése sok esetben nem is mindig történik meg vagy esetleg kapacitás sincs rá. Pl. szabályzat rögzíti a közuti táblák elhelyezésének feltételit és módjait, amelyek általában a telepítéskor teljesülnek is, de évek multán a környezet változása miatt (terjedelmesre növekedő lombkorona, megnövekedő parkoló járművek száma, stb.) már nem biztos hogy fennáll ez.

Így aztán amíg komolyabb baleset nem történik, addig változás sem nagyon van.

Ilyen helyzetekben az utkezelő/önkormányzat figyelmét fel lehet hívni a veszélyre és jó esetben akár pl. domború tükrök utólagos kihelyezésével, vagy sebességkorlátozó táblákkal javítják a biztonságot. Erre rendszeresen van is példa.


Mindezektől függetlenül -a deffenzív járművezetés alappilléreivel is összhangban- az ilyen kereszteződéseket érdemes minden esetben fokozott óvatossággal és megfelelően választott sebességgel megközelíteni. Számítva arra hogy esetleg keresztirányból nagyobb sebességgel is érkezhetnek, érdemes előre gondolkodni és észben tartani hogy az ütközést elkerülendő, melyik irányba tudnád ilyenkor esetleg elkormányozni a járművet.


Sajnos napjainkban a megnövekedett gépjárműforgalom és az egyre több felelőtlen gépjárművezető nyomán új kihívásként kell felfogni és kezelni a mások hibájából eredő (sokszor halálos kimenetelű) balesetek megelőzését.


Gondolj arra, hogy biztonságban szeretnél hazaérni, mert otthon várnak rád. Inkább érj célba picit később, minthogy soha!

2022. jan. 6. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Mifelénk van olyan, ahol a Kés tábla kb. 50 méterrel a kereszteződés előtt van kitéve, az elvileg védett útról abszolút nem látszik. Nincs erre valami szabály?
2022. jan. 22. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%
Pedig elvileg a KEA és a STOP tábla azért más alakú, mint a többi, hogy a keresztútról is felismerhető legyen.
2022. jan. 22. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!