Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Repülésnél miért használnak...

Repülésnél miért használnak még mindig analóg rádiózást?

Figyelt kérdés

Érvek az analóg rádió ellen:


* Nehezen érthető, zajos a beszéd.


* Egyszerre csak egy valaki beszélhet.


* Nincsen titkosítva.


De ami a legnagyobb probléma! Bárki, kézirádióval felcsatlakozhat a frekvenciára és blokkolhatja annak működését folyamatos adással, sőt akár fake irányítónak is kiadhatja magát, ha úgy van kedve. Önmagában mindkettő súlyos biztonsági incidensnek minősül. Igaz, hatótávolságon belül kell lennie, tehát felderíthető, de volt már ilyen eset. És itt nem csak a légi közlekedés biztonságáról van szó, hanem magának a repülőtérnek az üzemeléséről is, hiszen ilyenkor akor órákra is le kell zárni a repteret, ami nem csak a pilótáknak okoz kellemetlenségeket.


Miért nem állnak át digitális rádiózásra, ahol a biztonság alapból megoldott és még előnyei is vannak a technológiának?



2022. júl. 18. 01:35
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
79%
Le is írtad a kulcsszót: átállás. Az ugye önmagában több biztonsági kockázatot jelent, mint az analóg rádiózás megtartása. Plusz pénz, idő, szervezés.
2022. júl. 18. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%
2022. júl. 18. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Ez leírja, hogy miért AM modulációt használnak, de nem válasz arra, hogy miért nem digitális technológiát. Ráadásul a legvége hülyeség, mert igaz, hogy képesek egyszerre többen beszélni, de akkor elnyomják egymást, tehát semmi nem fog hallatszódni. A forgalomirányító így maximum annyit tud meg belőle megállapítani, hogy valakik beszélni próbáltak, de nem értett belőlük semmit.


"Le is írtad a kulcsszót: átállás."


A két rendszer működhet együtt, ameddig nem történik meg a teljes átállás. Az ösztönzés meglenne, hiszen a kristálytiszta, érthető adás, ami nem zavar bele más kommunikációjába mindenkinek érdeke.

2022. júl. 18. 15:07
 4/16 anonim ***** válasza:
90%

Bizonyára egy szakember hülyeséget ír, ellentétben veled, aki okosságot.

Egyszerre csak egy valaki beszélhet? Akkor hogyan lehet, hogy azon a frekvencián mindenki hall mindenkit (ami egyébként szükséges is!)? Ki elöl kellene titkosítani és mit? Ja tudom, a terroristák elöl. Hahaha!

2022. júl. 18. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Fél duplex kommunikáció... Ha szakembernek vallod magad, akkor hogy-hogy ilyen alap fogalmat nem ismersz? A linkelt oldalon mindössze az FM és AM különbségét írják le, ami analóg moduláció. A kérdés az volt, hogy miért nem állnak át digitálisra, nem az, hogy az analóg modulációk közül miért pont az AM-et használják. Ha nem értesz hozzá, akkor kérlek ne szólj hozzá. :)
2022. júl. 18. 15:19
 6/16 A kérdező kommentje:
A digitális rádió plusz egy előnye lenne egyébként még, hogy nem kellene állandóan frekvenciákat váltogatni, ami megintcsak növelné a biztonságot és a hatékonyságot.
2022. júl. 18. 15:23
 7/16 anonim ***** válasza:
81%
Váltás a digitális rádiók fontolóra vették, mivel ez nagymértékben növekedne kapacitás a beszéd továbbításához szükséges sávszélesség csökkentésével. A hangátvitel digitális kódolásának további előnyei közé tartozik az elektromos interferenciára való érzékenység csökkenése és a zavarás. A digitális rádióra való átállás még nem történt meg, részben azért, mert a repülőgépek mobilitása teljes nemzetközi együttműködést igényel az új rendszerre való áttéréshez, valamint a későbbi átállás időbeli megvalósítását is.
2022. júl. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
43%

#7 legalább arra vedd a fáradtságot, hogy becsületes forrást keresel, nem pedig ilyen "beszélni magyar" gépi fordítású oldalakról nyúlod a szöveget

[link]

("airband, vagyis repülőgép-sáv a neve frekvenciák ban, -ben" - váháá, feláll a hátamon a szőr)

2022. júl. 18. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
63%
7. vagyok. Bocsánat! Az oldal angol, csak én gondoltam, hogy magyar oldalra lefordítva teszem ki. Nem szerkesztettem át. Majd egy kicsit térdepelek a sarokban.
2022. júl. 18. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Semmi baj, nekem teljesen jó így is. Szerintem érthető volt.
2022. júl. 18. 22:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!