Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mentőnek vagy bármilyen...

Mentőnek vagy bármilyen megkülönböztető jelzést használó járműnek hogyan kell elsőbbséget adni lakott területen kívüli főúton, ha én 90-el megyek, ő pedig egy betorkolló útról hajtana ki a főúta?

Figyelt kérdés
Reggel történt az eset, én a főúton haladtam lakott területen kívül 90-es tempóval, és jött egy mentő egy betorkolló útról kifelé. Szerencsére időben észrevettem, igaz nagyobb fékezéssel tudtam megállni. Intett egyet, megköszönte hogy megálltam, de valójában mi a helyes módszer ilyenkor. Mert ugye annak van elsőbbsége aki a főúton közlekedik, de a mentőnek is elsőbbsége van mert megkülönböztető jelzést használ. Viszont hirtelen én sem nyomhatok satuféket a főút közepén, hogy kiengedjem a mentőt. A sziréna pedig nem volt hallható tavolról, hogy felkészüljek az esetre. Már a betorkolló úthoz közel hallottam a szirénát, de akkor még nem tudtam pontosan honnan jön a hang, csak egész közel érve vettem észre a villogó mentőt a fák mögül. Mi a helyes magatartás ebben a helyzetben? Gondolom a mentő sem vághat be elsőbbség adás nélkül a kereszteződésbe főútvonalon, vagy úgy hogy ne gyöződjön meg arról, hogy észlelte őt a többi közlekedő.
2022. dec. 1. 11:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Nincs jogosítványod? Nem tanultál vezetni?
2022. dec. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Elsőbbsége 1 valakinek van, nincs egyszerre mindkettőtöknek. Jelen esetben a mentőnek.

De ez nem azt jelenti, hogy betonfalnak kell hajtani, hogy meg tudj állni.

Egyértelműn kimondja a KRESZ, hogy megkülönböztető jelzést használó járműnek elsőbbséget adni a szabályok megszegésével is lehet és kell is, pl piroson vagy záróvonalon áthajtás, egészen addig, amíg az személy és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti.

2022. dec. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
81%

A mentőnek elsőbbsége van, de ha csak satufékkel tudnál megállni, annak nyilvánvalóan semmi értelme nincs. Ilyenkor kevesebb időbe telik ha a tempódban elhaladsz, minthogy fékezgetsz össze-vissza, és esetleges veszélyhelyzetet okozol.

Azért ez nem atomfizika, hogy ne tlehessen logikusan végiggondolni.

2022. dec. 1. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Mentő se megy ész nélkül, mert mindig megbizonyosodik arról, hogy megadják neki az elsőbbséget. Majd ha városban találkozol vele, akkor látni fogod, hogy egy útkereszteződésen se megy át csak úgy, hanem szép óvatosan megáll előtte és körülnéz. Közlekedés egyik alapszabálya, hogy indokolatlanul még a mentő sem kötelezhet, hogy te hirtelen fékezz vagy iránytváltoztass, majd megelőz később, olyankor viszont ezt neked kötelességed elősegíteni, lassítással, lehúzódással is.
2022. dec. 1. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz megállsz, hisz neki van elsőbbsége.


Ha pont akkor veszed észre, hogy már csak vészfékezéssel tudnál megállni, akkor értelemszerűen menj tovább.

2022. dec. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
19%

"Viszont hirtelen én sem nyomhatok satuféket a főút közepén"


Dehogynem. INDOKOLATLANUL nem satufékezhetsz, azonban a rohanó mentő egy egészen erős indok.


Mellesleg a kérdésre, hogy hogyan kell elengedni, a válasz az, hogy "ahogy csak tudod". A KRESZ lehetőséget ad a szabályok megszegésére is, ha ez szükséges a mentő elengedéséhez.

2022. dec. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
57%
#6 De nem úgy hogy satufékez!!!
2022. dec. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan hogy ennek is meg annak is elsőbbsége van, pont ez az elsőbbség lényege.


Amúgy ha hallod hogy valahol mentő jöhet, akkor elveszed a gázról a lábad és mindjárt nem 90-el mész csak mondjuk 70-el.

2022. dec. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodj meg, a mentős rutinosabb vezető, mint te, látja ő, hogy meg tudsz-e állni vagy sem akkor is, ha te a satufékezés közepén még nem vagy biztos benne. Nyilván a fékezés a helyes, de ha azt látod, hogy kikanyarodik, és extra veszélyeztetést nem követsz el, akár a szembesávba is kitérhetsz (ha üres persze), még piros lámpánál is behajthatsz kereszteződésbe, ha veszélyeztetés nélkül azzal tudod lehetővé tenni a mentő elhaladását. De ezek extrém esetek, tuti látta a mentős, hogy mennyire necces a fékezésed, és akkor kanyarodott ki, amikor biztos volt benne, hogy nem lesz baj belőle.
2022. dec. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
51%

Ha csak vészfékezéssel tudnál megállni akkor inkább ne állj meg hanem haladj tovább. A mentő nem fog eléd kihajtani mert szokott a gépész figyelni és fel tudja mérni egész jól a helyzetet.


Én ilyen esetben inkább a fékezés helyett a gyorsítás mellett döntenék, hogy minél gyorsabban elhaladjak és annál hamarabb ki tudjon hajtani a kereszteződésből a mentős. Ráadásul a vészfékezésből baj is lehet és ha becsúszol az árokba akkor annak a mentőnek meg kell állnia megbizonyosodnia arról, hogy rendben vagy e amivel sok időt veszít.

2022. dec. 2. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!