Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Erre a helyzetre mi a Kresz...

Erre a helyzetre mi a Kresz szabály, kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
Adott parkolóban egyenes úton tolat egy kocsi és a parkolóhelyről orral előre jár ki a másik kocsi. Melyik vezetőnek kell megadnia az elsőbbséget hogy ne legyen ütközés?
2023. febr. 22. 20:35
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

AZ se szentírás, hogy a rendőr jogosan hozott ki hibásnak. Néha előfordul, hogy hülyeséget mondanak. Ez olyan, mint ahogy orvosoknál is előfordul műhiba. Nem jó, hogy előfordul ilyen, de néha bizony előfordul.

Itt szerencsére csak a pénzed múlik rajta, nem az egészséged, életed. Szerintem fogd ezt így fel, kérdező, és máris nem bosszankodsz rajta tovább!

2023. febr. 23. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 NTBS ***** válasza:
16%
Szerintem egyikőtöknek sem volt elsőbbsége.
2023. febr. 23. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 MGéza ***** válasza:
100%
#8: De, igen: Elinduláskor a forgalomba becsatlakozó jármű elsőbbséget ad a forgalomban résztvevőknek, adott esetben még a gyalogosnak is aki előtte halad el. Voltaképp lényegtelen, hogy kijelölt parkolóhelyről áll ki vagy máshonnan indul. Itt most nem az a kérdés, hogy a parkoló az most közfogalmú avagy sem, a kérdés tárgya az elsőbbségadás.
2023. febr. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

13. Én mit írtam? A kérdésben mi van?

Várakozok, bárhol. Beszállok az autóba, elrendezkedek stb. Tükör/irányjelző/körbenézek, elindulok. Ebben az esetben mindenkinek elsőbbsége van velem szemben, mer én csak most csatlakozom a forgalomba.

De ha már ez megtörtént, akkor édes mindegy, hogy parkoló területén vagyok, vagy máshol.

A tolató járműnek senkivel szemben sincs elsőbbségét kizárólag a forgalomban részt vevőkre értettem.

2023. febr. 23. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

"A tolató járműnek senkivel szemben sincs elsőbbségét kizárólag a forgalomban részt vevőkre értettem."


Nyugodtan bevallhatod hogy tévedtél senki nem harap érte.

2023. febr. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Nem tűnik fel, hogy a két mondatom között szoros összefüggés van?


„Az úton ugyanolyanok, mint bármely más (úton). Az ilyen helyen mozgók a közlekedés résztvevői.


A tolatónak senkivel szemben sincs elsőbbsége.”


A beírás elején is a parkoló belső útjairól írtam. Hogy az semmiben nem tér el más utaktól.

2023. febr. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 MGéza ***** válasza:
100%

#16: Ez szép és jó, de a konkrét esetet nézve az autó akibe a kérdező beletolatott, parkolóhelyről állt ki, magyarán még nem volt a forgalom résztvevője. Persze itt sok ismeretlenes az egyenlet, egy hosszabb orrú autó vezetője esetleg csak későn képes észlelni a tolatót, egyebek.

A másik oldalon ott van viszont, hogy a tolató jármű vezetője indokolt esetben, például hosszabb tolatási művelet során akár folyamatosan hátrafordulva(nem véletlen kapcsolható ki ilyenkor a biztonsági öv), nem tükör használatával köteles végezni a műveletet, kellő óvatossággal.

A parkolóhelyről induló esetleg látta, hogy a kérdező járműve elhaladt előtte és nem számított rá hogy vissza fog tolatni, nem ismerjük a pontos szituációt, de ettől még elsőbbségadás szabályt szegett, ha nem is szándékosan.

2023. febr. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

A tolatás miért módosítaná az elsőbbségadási szabályokat? Azok nem az úton haladó járművektől függenek.


Ha a tolatás szabálytalan mert főútvonal táblával megjelölt úton történik.

Az út mellöl elindulni szándékozó járműnek még mindig nincsen elsőbbsége.

A forgalomban már közlekedő járműnek való nekitolatás meg nem elsőbbségi kérdés.

Az út széléről el nem indult járműnek nekitolatás úgyszintén nem elsőbbségi kérdés.

2023. febr. 23. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

A lényeget már leírták, de hogy a jogszabály is itt legen:

Van olyan a KRESZ-ben, valóban, hogy:

"33. § (1) Járművel megfordulni, illetőleg hátramenetet végezni csak úgy szabad, hogy az a többi jármű és az úttesten haladó gyalogosok közlekedését ne akadályozza."

Viszont ez csak közlekedő autókkal kapcsolatos szabály. A közlekedés pedig, ebben az összefüggésben, azt jelenti, hogy az autó jön valahonnan, és megy valahová. Tehát folyamatosan halad. A kérdéses autó viszont most indult el, azaz, a közlekedésben még nem vett részt, hanem épp készült becsatlakozni.

Rá ez a szabály érvényes:

"24. § (1) Az úttest széléről elinduló, a várakozó helyről az úttestre ráhajtó, az út más részéről vagy útnak nem minősülő területről az úttestre ráhajtó jármű vezetőjének, az úttesten haladó járművek és gyalogosok részére elsőbbséget kell adni."

Kérdező, helyszíni bírság lett a vége? Ha igen, és aláírtad, már nincs mit tenni. (Nem lett volna szabad aláírni.) Viszont ha feljelentés lett, akkor a kivizsgáló rendőr valószínűleg jobban fogja ismerni a KRESZ-t. Ha mégse, akkor pénzbe kerül ugyan (amit visszaadnak majd), de ellent lehet mondani, és el lehet mondani a saját érveidet is.

2023. febr. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

#19

Nem ismertem el semmit és nem írtam alá semmit. Erre mondta a rendőr, hogy ez felesleges butaság volt mert magamnak csináltam problémát ezzel és majd kapok egy jó nagy büntetést az eljárás végén hogy nem ismertem be.

2023. febr. 24. 14:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!