Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Rosszul használom a kétsávos...

Rosszul használom a kétsávos körforgalmat?

Figyelt kérdés

Úgy tudom a kétsávos körforgalom olyan, mint egy sima kétsávos út. Tehát ha valaki el akarja hagyni azt, akkor a külső sávból teheti meg ezt. És akárcsak a kétsávos útnál, ha a belső sávban halad valaki, akkor én kívülről behajthatok mellé a külsőbe.

Már másodszor történt meg, hogy jött valaki a körforgalom belső sávján (nem indexel), én meg behajtok a külsőre előtte és csak azt hallom, hogy a hátam mögül dudál, mert gondolom ki akart hajtani. Kinek van igaza?



2023. szept. 7. 13:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
70%

Ha tényleg kétsávos körforgalomról van szó, akkor valóban csak a külső sávból lehet elhagyni, viszont ha turbó vagy koncentrikus, akkor a behaladás előtt kiválasztott sávon kell végig menni. Az már egy érdekes kérdés, hogy elsőbbség meg nem adásnak számít-e, ha te "nem engeded ki" a külsőbe, mert épp behajtasz.

Kétsávos: [link]

Turbó: [link]

2023. szept. 7. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
49%
Ha koncentrikus körforgalom volt és Magyarországon volt, akkor pont hogy te használtad jól.
2023. szept. 7. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
55%

A sávváltás és az elsőbbségadás általános szabályai érvényesek. Nyilván ha valaki jelzi a sávváltás szándékát és megkezdi a manővert, akkor nem mehetsz be elé a becsatlakozó, elsőbbségadásra kötelezett ágon. De ha már a kulsoben vagy és akkor találja ki, hogy sávot váltana , akkor ő az elsőbbségadásra kötelezett.


Viszont ha nem mész ki az első kihajtón, akkor tök jogos a felháborodás, mert bunkóság a külső sávban körözni, azzal tényleg akadalyozod a kétsávos körforgalom gördülékeny használatát. (Hacsak nem csuklós buszt vezetsz, azzal azért indokolt …)

2023. szept. 7. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

"Az már egy érdekes kérdés, hogy elsőbbség meg nem adásnak számít-e, ha te "nem engeded ki" a külsőbe, mert épp behajtasz."


Úgy tudom igen, de egyik alkalommal sem jelezték a kihajtási szándékukat. Amire én tippelni tudok, hogy teljesen ignorálták a sávokat és mint sok ember szokta nem jeleztek a kihajtásnál sem, csak ugye amíg egy normál körforgalomnál ennek nincs következménye, mert a belépni várakozók így se úgy se léphetnek be, addig a kétsávosnál a külsőbe belépők így nem látják, hogy ki akar jönni.


"Viszont ha nem mész ki az első kihajtón, akkor tök jogos a felháborodás, mert bunkóság a külső sávban körözni, azzal tényleg akadalyozod a kétsávos körforgalom gördülékeny használatát."


Az emberek 99% - a pedig így használja, mert nem szabálytalan és biztonságosabb. Viszont a kérdésem szempontjából ez irreleváns, mert a felháborodott illető volt bent először.

2023. szept. 7. 15:13
 5/17 anonim ***** válasza:
41%
Szerintem ez ugyanaz mint a több sávra kikanyarodás. Ott is figyelned kell mindkét sávot attól függetlenül, hogy a külső szabad, hiszen bármikor válthat valaki sávot.
2023. szept. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Na ezért hülyeség a sima kétsávos körforgalom. Még akkor is könnyen összejön a félreértés, ha mindenki szabálykövetően használja. És ráadásul ott van, hogy az emberek egy része eleve nem tudja (nem akarja) a szabálykövetően használni a körforgalmat.
2023. szept. 7. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem eleve ott van baj, hogy valahogy jó lenne jelezni, hogy egy körforgalom egy vagy két sávos. Mert van ahol maximum a fizikai méretéből gondolom, hogy kettő. De egysávoson is láttam már agyhalottat előzni.
2023. szept. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
45%

"Szerintem ez ugyanaz mint a több sávra kikanyarodás. Ott is figyelned kell mindkét sávot attól függetlenül, hogy a külső szabad, hiszen bármikor válthat valaki sávot."

...miután jelezte a sávváltási szándékát és megadta az elsőbbséget a kiválasztott sávban érkezők számára.

2023. szept. 7. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Ez egyértelműen sima kétsávos, szépen felfestve, nem spirál. A 0 - áson Észak felé haladva a Fóti lehajtónál található, ahol el lehet kanyarodni az Auchan felé, Fót felé, a felüljáróra és vissza a 0 - ásra. Ez van a felüljáró alatt.


5. Az egy dolog, hogy figyelnem kell mindkét sávot, de ennek a megfelelője az lenne egyenes úton, hogy a belső sávban egyenesen halad az illető, én meg a külsőre kanyarodok rá. Ha nem jelzi a sávváltási szándékát, akkor honnan tudjam, hogy oda fog lejönni?


Szerintem is hülyeség amúgy a sima kétsávos, túl sok keresztezhető pályát ajánl fel.

2023. szept. 7. 17:33
 10/17 anonim ***** válasza:
30%
Az útburkolati jelek és a kitáblázás támpontot adhatnak. A sima kétsávossal én ritkán találkoztam. Általában az van, hogy a jobboldali sávból csak jobbra és egyenesen mehetsz, a baloldaliból meg csak egyenesen, balra, és megfordulva vissza. Kihajtáskor az útburkolati jelek vezetnek ki a belső sávból, és a külső sávban haladó elvileg nem kanyarodhatna tovább balra.
2023. szept. 7. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!