Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Útját állhatom a forgalomnak...

Útját állhatom a forgalomnak a megkülönböztető jelzést használó jármű elengedése céljából?

Figyelt kérdés

Random vetődött fel bennem a kérdés, miután pár napja pont a helyi kórház irányába tartottam, 2x2 sávon, szemből pedig jött a mentő szirénával. Nekem zöld volt, de nyilván megálltam. Ebben a szituációban, ha akkor éppen nincs a másik sávban közvetlenül mellettem senki, akkor megtehetem, hogy ráállok a felezőre? Mert például zebra esetében nagyon sok a kretén, akik hiába látják, hogy te megállsz és evidens lenne, hogy ott gyalogosok fognak átkelni, mégis leszarják. Hasonló elgondolásból ebben a helyzetben is történhetne hasonló, viszont a megkülönböztető jármű elengedése esetében a KRESZ lehetőséget ad a szabályok megszegésére, ha ez szükséges a mielőbbi elengedéshez, persze a biztonságot szem előtt tartva.


Büntethető lennék, ha én ráállnék a felezőre, hogy egyik sávból se tudjon senki paraszt módjára átvágni a kanyarodó mentő előtt?


2023. szept. 14. 17:10
 1/7 anonim ***** válasza:
97%

Ez nemes dolog, de én nem erőltetném.


Ha valami agyhalott idióta vak beléd megy(a tűzoltót se veszik észre, hogy venne pont téged észre) akkor bizony azért téged fognak elővenni. Megkülönböztető vonulását villamos szokta segíteni más közlekedő akadályozásaval de az azért egyértelműbb, egyszerűbb szokott lenni. Nem eröltetném a helyedbe, necces

2023. szept. 14. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
96%
Inkább ne csinálj ilyet, egyrészt balesetveszélyes, másrészt nem vagy rendőr, hogy irányítsd a forgalmat ki merre mehet. Minél kevesebb szabályszegéssel kell szabad utat adni a mentőnek, nem minél többel.
2023. szept. 14. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Értem nyilván, nem is hiszem, hogy adott szituációban csinálnék ilyet, el is tekinthetünk akár tőlem és akkor fogjuk fel úgy, hogy ha bárki ilyenre vetemedne és biztonságosan oda tud állni (tehát nem kell hozzá senkit leszorítani, vagy ilyesmi), akkor az büntethető lenne-e? A megkülönböztető jelzést használó jármű elengedésére szolgáló részét a KRESZ-nek, ami engedélyezi a szabályszegést az elengedés jegyében, rá lehetne-e erre húzni, ha például egy ideges f*szkalap videófelvétellel beballagna a rendőrségre.
2023. szept. 14. 17:51
 4/7 anonim ***** válasza:
91%
Simán rálehet. Nincs ezzel baj, hogy te hova állsz félre. Ezzel akkor van gond, ha ebből születik egy baleset. Onnantól viszont már felelős vagy.
2023. szept. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem.
2023. szept. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem vagy erre felhatalmazva, engedélyed sincs rá, úgy hogy nem és ha a rendőr észrevenné, tuti hogy megbüntetne.
2023. szept. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
90%

A KRESZ a megkülönböztető jelzéseket használó járművek elengedését írja elő. Ennek érdekében - ha szükséges - megszeghetsz más szabályokat, pl. ráállhatsz a felezőre, ha valamiért pont úgy lesz szabad a hely.

Viszont semmi olyasmit nem csinálhatsz, ami nem konkrétan az adott járművek elhaladását segíti.

Nyilván van egy olyan dolog, hogy az egyértelműen fenyegető balesetet elháríthatod, de ez már nem KRESZ, hanem Btk. Vagyis, ha azt látod, hogy valaki a másik sávban lakott területen 100-zal érkezik, és nagy valószínűséggel nem állna meg, akkor nem fognak megbüntetni, ha zárod előtte a sávot. De ennek a bizonyíthatósága nagyon pengeélen áll, és egyáltalán nem biztos, hogy akinek döntést kell hoznia az ügyedben, az is igazat fog adni neked. Mert az biztos lesz, hogy te ráálltál a másik sávra, de hogy aki beléd ment, az nem 49-cel jött, az már nem biztos, hogy bizonyítható lesz.

2023. szept. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!