Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az alábbi szituációban ti...

Az alábbi szituációban ti használtok irányjelzőt?

Figyelt kérdés

Adott egy kereszteződés, ahol balra kanyarodik a főútvonal. Viszont egyenest szeretnétek továbbhaladni.

Ilyen esetben kell index vagy sem?

A főútról letérési szándékot jelzem, ha indexelek (jobbra), viszont így a jobbról érkező jármű sofőrje azt hihetné, hogy letérek jobbra. Vagy nem kell iranyjelzőt használni, hisz egyenesen haladok tovább úgyis, ami egyúttal azt is jelenthetné, hogy a főútvonalon haladok tovább.


Köszönöm.



márc. 6. 00:50
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
96%

Igen, de csak akkor, amikor már nagyon közel vagyok a kereszteződéshez, így a jobbról érkező nem tudja félreérteni.

Ilyen helyzetben a (magyar) KRESZ is megköveteli az irányjelzést egyébként.

márc. 6. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
8%
Helyszín függő. A kanyarodó főútvonal az egyik legellentmondóbb szabály a KRESZ-ben, akkor már rég ki kellett volna venni.
márc. 6. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

"(2) Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet."


Én ezt találtam hirtelen.

Köszi!

márc. 6. 01:03
 4/24 anonim ***** válasza:
84%
Kell indexelni. Egyébként papíron teljesen mindegy, hogy összezavarod-e a jobbra lévőt, hiszen mindkét esetben neked van elsőbbséged.
márc. 6. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
94%

"A kanyarodó főútvonal az egyik legellentmondóbb szabály"


Semmi ellentmondó nincsen benne, hiszen pontosan ugyanúgy kell eljárni, mint normál helyzetben. Az indexelés önmagában nem szünteti meg az elsőbbségadási kötelezettséget.


Az elsőbbségadó fél kötelessége megbizonyosodni arról, hogy mi is az indexelő fél szándéka. Én magam még általános esetben sem hajtok ki pusztán az indexelés tényére, hanem csak akkor indulok el, ha megbizonyosodtam róla, hogy valójában le fog térni az illető.

márc. 6. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:
#4, ez így van. Továbbá amúgyis csak akkor jöhetne ki a jobbról érkező, ha meggyőződik róla, hogy valóban jobbra kanyarodok be. - Amit talán nem mindenki vesz figyelembe.
márc. 6. 01:52
 7/24 A kérdező kommentje:
#5, megelőztél😀.
márc. 6. 01:53
 8/24 anonim ***** válasza:
7%
sose használok, minek
márc. 6. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
88%
Mi tart vissza attól, hogy úgy csináld, ahogy tanították? Elvileg van jogosítványod
márc. 6. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
73%
Úgy kell eljárni, ahogy az 1-es leírta! Kb ugyanaz a helyzet, mint mikor egy 4-es körforgalomban egyenesen hajtasz át, vagyis a második kijáraton mész ki, ahogy a GPS mondaná :) . Ott sem kezdesz el egyből indexelni amint behajtottál a körforgalomba, mert akkor a jobbról érkező bejön eléd, hanem amit elhagytad az első kijáratot, akkor teszed ki az irányjelzőt. Jelen esetben ,meg kb mikor benn vagy már az útkereszteződésben.
márc. 6. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!