Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Zebrán előzhetsz e egy nyomon...

Zebrán előzhetsz e egy nyomon haladó járművet, HA lámpás a zebra és piros van a gyalogosnak, neked pedig zöld?

Figyelt kérdés
2012. jan. 15. 16:10
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
www.kreszdoktor.hu/elozes.php
2012. jan. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
71%
Necces, én azt mondanám, hogy nem szabad, a valóságban pedig megtenném, mert tudom, úgy sem jön gyalogos ebben az esetben.(Ha a fényjelző berendezés nem működik, akkor tilos természetesen)
2012. jan. 15. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
79%
zebrán nem,csak vasuti átjáróban előzhetsz egy nyomút!Amúgy igen necces...vagy lelép a tilos jelzés ellenére vagy nem!
2012. jan. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul "tudod", hogy nem jön, mert pl. leszaladhat egy kisgyerek, aki "megtanulta", hogy a csíkoson szabad csak átmenni.

Az előzést nem csak azért tiltja a kresz a zebránál, mert adott esetben a megelőzött jármű "takar", hanem azért is, mert az előzés elvéből adódóan sebességkülönbséggel, esetleg sebességnöveléssel jár. Arról meg már ne is beszéljünk, hogy egy zebránál esetlegesen lassító jármű lecsalogathat 1-2 figyelmetlen gyalogot a zebrára, az előzésbe kezdő jármű pedig pont ezeket vasalja bele az aszfaltba.


A kresz pedig egyértelmű: zebrán nem előzünk.

2012. jan. 15. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

utolsónak: mondjuk egy nyomon haladó kerékpárra gondoltam, ami lassabban halad.

Egyébként a bizalmi elv miatt nem léphet(ne) le a kisgyerek se, mert azt is megtanítják akkor neki, hogy a piros pálcikaembernél ne induljon el. De ha már itt tartunk, akkor ezzel az erővel meg lehetne állni zöld jelzésnél a gyalogátkelő előtt ha állnak ott gyalogosok, valamint pl STOP táblánál is ha zöld van. :)

2012. jan. 15. 17:41
 6/21 anonim ***** válasza:

Bizony sok esetben meg kell állni egy zebránál akkor is, ha nekünk zöld (példa: budapest, nyugati tér, villamosmegálló), mert a gyalog a saját "bizalmi elve" alapján abban bízik, hogy nem vasalod ki.

A STOP-táblás példád meg úgy rossz, ahogy van, ui. ott meg a prioritási sor van érvényben:

- ha van, akkor a rendőr jelzése felülír mindent

- ha nincs rendőr, akkor a működő (és nem sárgán villogó) lámpa szabályoz

- ha nincs lámpa (vagy üzemen kívül van), akkor a tábla az irányadó.


De mindezek előtt van (már akinek) egy fontosabb: a józan ész.

2012. jan. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy rossz példa a STOP táblás, de ilyen szempontból rossz példa az is, hgoy az egyenes zöld miért nem írja felül az előzni tilost! Hisz ilyenkor nem állsz meg a zebránál, mert a bizalmi elv alapján számítasz rá, hogy nem lépnek le eléd. Valamint nem tudom mi van a Nyugati téren, de csak akkor lehet zöldnél elsőbbsége a gyalogosnak, ha rákanyaraodsz arra az útra, amin átmegy. Ha egyenesen mész, nem akkor piros kell legyen neki.
2012. jan. 15. 20:06
 8/21 anonim válasza:

Ha tudtad, akkor miért írtad le azon kívül, hogy okoskodhass? Mert értelme nem volt.

A 'ződ' meg nem írja az előzni tilost, olvasd el a kreszt!

Én ismerem a nyugatit, amit az előző válaszadó írt neked, és igaza van. Egyenes, teliződ, oszt' mégis ülni fogsz, ha nem álsz meg a zebránál. Aztán lengetheted a bizalmi elvedet a bíróságon, mert kivasaltál 20 nyuggert, aki sprintelt a villamoshoz.


Sz'al ahogy fent írták neked: józan ész (már ha van)

2012. jan. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
nem okoskodásból írtam, hanem mondjuk ha vizsgázok, akkor ne azért buktassanak meg, mert nem előztem ki az egy nyomón haladót, amikor zöldnél mentünk át egyszerre zebrán. egyébként nem tudom a nyugatinál melyik ez a lámpa, nyilván nem arra gondoltam, amikor kanyarodsz és úgy zöld.. hanem mikor a lámpa a főúton van pl, és rá merőleges a zebra.. akkor kötve hiszem, hogy egyszerre zöld lenne a gyalogosnak és az autósnak is..
2012. jan. 15. 20:52
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

KRESZ IV. RÉSZ - A járműközlekedésre vonatkozó szabályok

I. fejezet - A járműközlekedés általános szabályai


34. § Előzés


(8) Tilos előzni:


a) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt;

b) villamost közvetlenül olyan megállóhely előtt, ahol az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik;

c) be nem látható útkanyarulatban, illetőleg bukkanóban, kivéve, ha az úttesten egyirányú forgalom van, vagy záróvonal van felfestve és az előzés annak érintése nélkül végrehajtható;

d) vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró előtt;

e) útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.

- körforgalmú úton,

- ha a járművel csak jobbról szabad előzni [(4) bek.].



Ennél egyszerűben nem lehet pontot tenni a végére. Ha nem hiszel a magyarázatnak, akkor olvasd el a KRESZ-t. Mondjuk nem értem miért nem ezzel kezdted, mert a google pillanatok alatt megmondja neked.

2012. jan. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!