Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kell indexelni, ha egy kátyút...

Kell indexelni, ha egy kátyút kell kikerülnöm?

Figyelt kérdés

A kresz tanfolyamon azt mondták, hogy majd a forgalmi vizsgán mikor kikerülünk egy kátyút, azaz 5 cm-t megyünk jobbra vagy balra, azt is indexelni kell. (csak 1-2 kattanás)

Az oktatóm szerint nem kell indexelni.



2012. márc. 31. 22:15
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Az irányjelzés akkor kell, ha a felezővonalat, vagy az út képzeletbeli felezőjét átléped! Ha a sávon belül lavírozol akkor nem kell.
2012. márc. 31. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az első mondja!
2012. márc. 31. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 HalkHogen válasza:
Elég nagy hülyék tarthatták azt a tanfolyamot...
2012. márc. 31. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
47%

" mikor kikerülünk egy kátyút, azaz 5 cm-t megyünk jobbra vagy balra, azt is indexelni kell. (csak 1-2 kattanás)"


Eleve nekünk még azt tanították, hogy a manőver előtt legalább hármat villanjon az index. Ennyit változott az oktatás 25 év alatt?

2012. ápr. 1. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
31%
Az irányváltást irányjelzővel kell jelezni. Sávon belül is.
2012. ápr. 1. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlatban meg úgysem kell indexelni, ha kikerülsz egy kátyút.
2012. ápr. 1. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Sokat ültem autóban, teherautóban. Utóbbiban csak utasként, de több tízezer, de lehet százezer kilométert is, autóban már sofőrként is nem keveset.

Én egy embert nem láttam eddig, vagy csak nem vettem észre, aki kátyúkikerülésért indexelt volna, én sem teszem, amikor vizsgáztam ott sem volt ilyen(pedig nem vizsgáztam régen, nincs 1 éve).

Amúgy a valóságban ez hogy menne a jó magyar utakon, ahol kátyú-kátyút ér? mindenki indexelne jobbra ballra te meg döntsd el hogy ki az aki kátyút kerül, ki az aki kanyarodni kíván stb.

2012. ápr. 1. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Sávon belül alapvetően a jobb oldalon kellene haladni, de Mo-n ez a csatorna fedelek miatt eleve lehetetlen. Sávon belüli "ingázást" nem kell indexelni, az nem számít irányváltoztatásnak a KRESZ szerint.


Ha akkora a kátyú, hogy kicsit ki fogsz lógni a sávodból a másikba, akkor azt meg lehet csinálni, hogy egyet-kettőt villantasz balra, majd rögtön jobbra. Ha csak kicsit fogsz átérni (ténleg pár centi) akkor felesleges, mert ez a többieknek zavaró is lehet. Ha már jobba át fogsz lógni (mondjuk fél sávnynit) és jönnek vagy szembe vagy mögötted, akkor célszerű indexelni ilyen párat villogtatós módon. Ha csak egyedül vagy az úton, én ebben az esetben nem szoktam indexelni (tükröt figyeld).


Ha nagyon kátyús az út és lakott ter.-en kívüli főúton haladok, és messzire látni hogy szemből jönnek, akkor azt szoktam hogy kb a felezővonalon haladok (azaz a kocsi rendesen átér a másik sávba) és közben folyamatosan megy a jobbra index. Biztonságos távolságban visszamegyek a saját sávomba, majd ha már szemből nem jönnek, megint egy-két villantás balra, felezővonalra ráállok és jobbra indexszel haladok.


Arra figyelj hogy sarkok környékén csak a kátyú miatt ne indexszelj, mert azt hihetik hogy le akarsz kanyarodni, így ebben az esetben az indexelés kifejezetten megtévesztő is lehet!


Bringást elvileg lehet kerülni sávon belül. Azonban én indexelés után szinte mindig áthúzódom a másik sávba, mert inkább tartok kétszeres oldaltávot minthogy beessen elém. Eleve egy 50-es tempónál is már van akkora oldalszél hogyha a bringás egy kicsit is megdől és még a szél is megcsapja közelről, abból már lehet baj...


Egy mondattal a válasz: mindig az adott szitu dönti el. A lényeg hogy a többiek értsék mit akarsz és miért és ne legyen megtévesztő :)

2012. ápr. 1. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ráadásul a kátyúk majdnem láthatatlanok,vagy beledurransz,vagy hirtelen kormányt kapkodva kikerülöd,90% hogy nem is lesz időd irányjelzőzni..
2012. ápr. 1. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :)

A jogsim megszerzése után persze nem fogok indexelni egy kis irányváltoztatás miatt, csak hát ahhoz kell egy sikeres vizsga.

2012. ápr. 1. 21:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!