Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Autópályán a belső sávban,...

Autópályán a belső sávban, haladhatok-e 130 km/h-val tartósan, eltekintve a hátsó kerekek kompenzációjától ill. a kisebb útegyenlőtlenségektől, ha nem veszélyeztetek senkit?

Figyelt kérdés
Kérdésem a KRESZ 36.§ (2) pontját érinti.
2012. nov. 8. 11:40
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
82%
Nem.
2012. nov. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
69%
Ha nem telített mindkét sáv, akkor nem.
2012. nov. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
80%
Nem.A belsö sáv "csak" gyorsulásra elözésre szolgál.Akkor haladhatsz a belsö 3.sávban ha a másik kellö telített.
2012. nov. 8. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
72%

Ha ennyire jól ismered a jogszabályt, el is lehet olvasni:

"(2) A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni. Ha 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival, motorkerékpárral vagy – lakott területen – távolsági, illetőleg gyorsjáratú autóbusszal a vezető több járművet kíván előzni, megmaradhat a belső forgalmi sávban feltéve, hogy ezzel a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza; ha pedig a forgalom olyan sűrű, hogy a külső forgalmi sávba visszatérni nem lehet, a belső forgalmi sávban folyamatosan is haladhat."

Ez azt írja, hogy az előzés befejezése után vissza kell térned a jobb oldali sávba, tehát "csak úgy" nem haladhatsz tartósan a belsőben. Ha hosszabb kocsisort előzöl és nem tartasz fel senkit, aki hátulról jönne, akkor haladhatsz egy darabig a belső sávban, de akkor is vissza kell térned a külsőbe előzés után. De ha tele van a külső sáv és nem tudsz biztonságosan visszatérni, akkor maradhatsz a belsőben.

Mondjuk ez a paragrafus nem az autópályára, hanem csak úgy általában a párhuzamos közlekedésre vonatkozik, de az autópályákra is érvényes, mégpedig ezért:

"37.§

(2) Az autópályán és az azonos irányú forgalom számára legalább két forgalmi sávval rendelkező autóúton a párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni"

Szóval ha nincs tele a külső sáv, akkor nem mehetsz 130-cal a belsőben csak azért, mert neked van a faluba' a legkeményebb autód és ezt mindenkinek meg akarod mutatni.

Az útegyenetlenségeket mondjuk csak-csak értem, bár autópályán kevesebb van, mint a többi úton, de hogy mit akarsz kompenzálni a hátsó kerekekkel, főleg autópályán, 130-cal, azt nem tudom. De szerintem inkább otthon kompenzálj, azt biztonságosabb.

2012. nov. 8. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
24%
Ha én felmegyek autópályára 150 alatt egy picivel szoktam végigmenni a belső sávban. Sokszor jöttem úgy Győrből éjjel, hogy végig a belső sávban mentem tempomattal egészen budapestig, egyszer sem kellett kijönnöm, mert nem akart senki sem gyorsulni. És büntetést sem kaptam még ezért...... Nappal persze más a helyzet, akkor páran mennek az én 150-emnél gyorsabban, azokat elengedem és mindig visszamegyek a belső sávba. Teljesen jó műszaki állapotban van az autóm, az út is jó, minek kormányozgassak ide oda állandóan????? Csak akkor szoktam mondom, ha valaki megérkezik mögém és látom h elkéne engedni.
2012. nov. 8. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
64%
Attól, hogy te így csinálod, még szabálytalan.
2012. nov. 8. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
73%

Autópályán 130 km/h-val lehet közlekedni (üzenem az előttem szólónak)! Semmi esetre sem haladhatsz a belső sávban, a manővered végén, lehető leggyorsabban el kell hagyni ezt a sávot.


Sajnos sokan rosszul értelmezik a KRESZ-t, amit hamarosan újraírnak; a városban húzódó 2 x 2 sáv esetén sem lehet haladni a belsőben, ha a külső sáv üres. Illete sokan a külső sávban "előzik" (hagyják el) a belső sávban haladót: ez is szabálytalan, csak sajnos sokan nem foglalkoznak vele mindaddig, míg a rendőr meg nem bünteti őket! A tanulópénzt mindenkinek meg kell fizetni! :)

2012. nov. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
66%
Jaja, kedves győri hvcs, az hogy 150-nel végighasítasz a belső sávban 'pestig, és még nem kaptál büntetést, az csak a szerencsédnek köszönhető, mert mindkét tevékenység szabálytalan. Tipikus magyar mentalistás, nehogy már tekernem kelljen 2 fokot a kormányon, gratulálok.
2012. nov. 8. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem is paraszt dolog végig a belsőben menni. Amúgy 150-el még pont nincs közigazgatási bírság, ezért úszta meg. Csak helyszínit lehetne kapni, ha utánad mennek motorral.
2012. nov. 8. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Nem haladhatsz.


De mit akarsz kompenzálni a hátsókerekeddel? XD

2012. nov. 8. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!