Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Érdemes szabályosan kanyarodni...

Érdemes szabályosan kanyarodni, vagy a gyakorlat mást mutat?

Figyelt kérdés

Friss jogsim van, azt tanultam, hogy ha nincs felfestve a sáv, és 1 sávból kanyarodom 2 sávos útra, akkor a hozzám közelebb eső sávba kell érkeznem, ha a másik sávba akarok menni indexeléssel léphetek át. Ellenben azt tapasztalom, h ezt senki nem tartja be, utána persze nekem gond, hogy átsoroljak. Jól látom, hogy praktikusabb és a gyakorlat az, hogy a többség szabálytalanul kanyarodik?

Minez Bp. peremkerületi viszonylatban...



2013. jan. 25. 03:20
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

A KRESZ-könyvből idézek, hogy érthetőbb legyen.


Bekanyarodáskor a menetirány szerinti jobb oldalról a másik út jobb oldalára kell érkezni. Általában jobbra kis, balra nagy ívben kell kanyarodni. Többsávos úttestre kanyarodva kövesse az útburkolati jeleket, ezek hiányában az Önhöz közelebbi sávba kell érkeznie. Ha nem oda akar eljutni, ezt csak úgy teheti, ha a kanyarodásra vonatkozó szabályokon túl a sávváltoztatásra vonatkozókhoz is alkalmazkodik.

2013. jan. 25. 03:36
 2/21 A kérdező kommentje:

Ha elsőnek indulok a lámpától balra kanyarodva a belső sávba balra indexelve, már időm sincs körbenézni, jobbra indexelni, mert a mögöttem levő már "útban van" - az aki szabálytalanul a külsőbe kanyarodott - balesetveszélyes a szitu.


Szegjek szabályt én is?

2013. jan. 25. 03:42
 3/21 anonim ***** válasza:
Kanyarodj szabályosan. Ha rögtön a balra kanyar után jobbra mennél, esetleg úgy jelezheted a mögötted jövőnek, hogy véletlenül se jusson eszébe melléd menni, hogy mielőtt beérnél az új sávba már jobbra indexelsz. Ez nem szabály.
2013. jan. 25. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Itt két veszélye lehet, ha szabálytalanul kanyarodsz: összeütközöl a mögötted haladóval, ha türelmetlen és egyből meg akar előzni, mivel nem jelezted a sávváltási szándékodat. A másik gond, hogy ha telizöldes kereszteződésben vagy, és a szembejövő is zöldet kap, ő kanyarodik jobbra, vele egy időben te fordulsz ki balra. Ha mindketten betartjátok a szabályokat, nem ütközhettek, beértek egymás mellé szépen.
2013. jan. 25. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kommenteket!


Igen én is erre gondoltam, hogy lehetőségként, ha nagyon gyorsan (de a még éppen megfelelő pillanatban) jobbra indexelek és már váltom is a sávot. Igaz még ilyen megoldást nem láttam abban a kereszteződésben más vezetőktől.

A másik lehetőség, hogy kivárom, hogy a mögöttem lévők elhaladjanak és akkor be tudok sorolni én is jobbra.


Most nem tudom felidézni - de úgy emlékszem, hogy ugyan telezöld lámpa van, de csak balra lehet kanyarodni onnan. Nem tudom talán "elfogyott" a nyíl formájú lámpa, amikor ezt a lámpás kereszteződést kiépítették... :D


Ez egy torkolat - ez a T betűnek a szára, a jobbra kanyaródoknak egy külön sáv van, ami még hamarabb leágazik, mint ahol a lámpa van. Tehát szemből nem jönnek, és jobbról, balról is pirosat kapnak, úgyhogy csak a mögöttem ill. előttem haladóra kell figyelni a kanyarodásnál.

2013. jan. 25. 10:37
 6/21 A kérdező kommentje:
Tábla jelzi a kötelező haladási irányt, ezért szerintem megfelelő a telezöld lámpa is, ezért építhettek azt be.
2013. jan. 25. 10:39
 7/21 anonim ***** válasza:

Csak nem mindig van ám a jobbra kanyarodónak külön sáv, Szolnokon több ilyen kereszteződést is találsz, ahol nincs külön sáv, telezöld van és egyszerre kanyarodsz jobbra a szemből nagy ívben balra kanyarodóval. Ha nem tartod a kanyarodási szabályt, összementek.

A helyes magatartás az, amit írsz, megérkezel a belső sávba és gyors indexxel ki a külsőbe.

2013. jan. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
A gyakorlat azt mutatja, hogy egyszerűbb lesz az életed, ha a jobb oldali sávba kanyarodsz egyből (feltéve, hogy nincs szembe forgalom). Ha egy kicsit szabályosabban akarod csinálni, akkor a kanyar közepénél tedd ki az irányjelzőt jobbra, így a mögötted jövő sietős látni fogja, hogy balról elhúzhat!
2013. jan. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Igen a "klasszikus" útkereszteződésnél, ahol szemből is érkezhetnek és ha engedélyezett nekik a balra fordulás bizony szigorúan be kell tartani, hogy neki a belsőbe, nekem meg a külsőbe kell kanyarodnom, különben kocc...
2013. jan. 25. 12:04
 10/21 A kérdező kommentje:

Igen, én is azt gondolom, hogy a kanyar közepénél tartva már jelezhetek jobbra, sztem sem szabálytalan ez.

Most már csak gyorsnak és talpraesettnek kell lennem, hogy ezt meg is valósítsam.

2013. jan. 25. 12:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!