Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha nem adunk elsőbbséget a...

Ha nem adunk elsőbbséget a gyalogosnak, akkor minek a zebra?

Figyelt kérdés

Azt tapasztalom magam körül, hogy autóstársaim többsége egyáltalán nem biztosít elsőbbséget a kijelölt gyalogátkelőnél. Ugyanúgy hajtanak át, mint bárhol másutt.

Ismerős autósokkal ha beszélek erről, olyanokat mondanak, hogy mert sietek, mert még nem lépet le az útra, mert belém jönnének hátulról, stb.

Ebből főleg az az érdekes, ami a lelépésről szól. Ugyanis, ha a gyalogos már az úttesten tartózkodik, amikor odaérek, akkor már engednem kell.


2013. ápr. 16. 22:55
 1/9 Argloss ***** válasza:
54%
Ha nem lenne zebra és a gyalogosok bárhol átkelhetnének az úton, akkor elég sok baleset lenne belőle. Ha az autós nem is áll meg a zebra előtt, hogy átengedje a gyalogosokat attól még fokozottabban fog figyelni, mert tudja, hogy ott bizony elé léphet valaki. Vagy te nem szoktál sokkal figyelmesebb lenni ha meglátsz egy zebrát vagy esetleg olyan táblát ami arra figyelmeztet, hogy a közelben suli van?!
2013. ápr. 16. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem érted a kérdést. Ha már a gyalogos lelépett az úttestre, akkor már zebra nélkül is övé a pálya. Ha a zebránál nem engedem, akkor mi a különbség? Miért mennek át az autósok, amikor tisztán látszik, hogy ott áll? Miért kerülik ki, vagy mennek el a megálló autó mellett, csaknem elsodorva a gyalogost? Miért fekszenek rá a dudára, ha én teljesen szabályosan lassítok és megállok a zebra előtt?
2013. ápr. 16. 23:41
 3/9 Argloss ***** válasza:

A fő kérdésed a zebra létjogosultságára vonatkozott nem arra, hogy mi motiválja az autósokat.

A gyalogosnak bizony NINCS mindenhol elsőbbsége ha átkel az úton. A zebra segít eldönteni, hogy a gyalogos csak vár, vagy menni akar.

Az egész az autós személyiségétől függ, nem lehet konkrét okot mondani. Az autó erősebb a gyalogosnál, a gyalogos könnyebben meg tud állni, egy gyalogos miatt kár megállni azzal csak akadályozom a forgalmat, kit érdekelnek a szabályok, most jól megmutattam neki, huhú menő vagyok, stb.

2013. ápr. 17. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Beviz Elek ***** válasza:
52%

Pedig elèg sokan megàllnak. Àltalàban èn is megàllok, de nem ìtèlem el azt, aki nem.


A zebra azèrt van, hogy a gyalogosokat àtengedjèk az autósok, de ez kicsit tùl van lihegve. A mostani moràl egèsz jó, de amit a szabàlyok ìrnak... egy vicc! Viszont... ha a szabàly a mostani moràlt vàrnà el, akkor hamar àtalakulna a stìlus ès kevesebben àllnànak meg...


Amùgy pedig a gyalogosokat sem kell sajnàlni...

Sokan lustàk 30 mètert sètàlni a zebràhoz, inkàbb àtfutkàroznak.... emellett vannak a bunkók (reggelente nyugatiból a 4-6os villamoshoz). Nèha egy àtfut a piroson a kocsi elött. De 1 elindul... ès megindul a tömeg, a kocsik meg nem gyöznek satuzni. Ezt egyszer egy bicajossal csinàltàk meg. A piroson àtindult a tömeg, a biciklis meg hiàba fèkezett, nem tudott megàllni. A csürhèt pont nem èrdekelte hogy nekik piros...


A zebràn való gàzolàst sose èrtettem meg... nekem hiàba zöld, akkor is körülnèzek. Làmpa nèlkül alap... az a lökhàrìtó kemèny.... biztos nem megyek csak ùgy elè.... na mindegy, jól elkantyarodtam a kèrdèstöl:D

2013. ápr. 17. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
76%
Én általában azt tapasztalom, hogy elég sok autós van, aki átengedi a gyalogost, köztük én is. A gyalogosoknak is kéne egyébként egy fajta tapintattal lenniük és ha például megy az úton 10 kocsi, én vagyok az utolsó és mögöttem sehol senki, akkor nem előttem leugrania hirtelen, hogy menőzzön és kötekedjen, hogy neki van elsőbbsége.
2013. ápr. 17. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Gyalogosnak akkor van elsőbbsége, ha az úttesten van (lelépett) kijelölt gyalogátkelőhelyen vagy ha az úttesten van útkereszteződésben, akkor a kanyarodó járművekkel szemben. Egyébként nincs.
2013. ápr. 17. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Hát, volt szerencsém direkt megfigyelés céljából álldogálni Bécs városában a gyalogos-autós viszonyt. Számoltunk is. 100 autósból 98 puhán megállt a zebra előtt, de nem is közvetlen előtte, hanem úgy 5-6 méterre. Akkor is ha, a gyalogos a túlsó oldalon állt. És senki addig nem mozdult, amíg a gyalogos fel nem lépet ismét a járdára. Pl. a belső sávban lévő sem, pedig az ő sávja már tiszta volt. Nagyon kevesen indultak csak így meg. Úgy 5-6. A maradék két autósból egy osztrák rendszámú és egy magyar rendszámú volt.

Megfigyelhettem azt is, mi a helyzet olyan helyeken ahol zebra nincs, de a gyalogos át szeretne menni. Itt is számoltunk. ilyen helyeken ha volt szemkontaktus, az arány ugyanaz volt. Ha a gyalogos szándéka nem volt teljesen egyértelmű, másfelé figyelt, de az úttest szélén állt, akkor is jelentősen lassítottak.

De hasonlót tapasztaltam Németországban is.

Tudom, más országokban meg sokkal rosszabb, mint nálunk. Ezt a bécsi dolgot sem azért hoztam fel, hogy ők mennyivel különbek. Csak arra, hogy nem igaz, hogy ez nem tud működni.

2013. ápr. 17. 09:13
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

jó csajokat szinte mindig átengedem :D

de azokat a nyanyikákat nem értem, akik a zebrától 5 méterre állnak bent a járdán (költői túlzás), azt utána meg azon problémáznak, h nem engedik el őket

egyébként meg ha nagy a forgalom, nem fogom feltartani az egész kocsisort egy gyalogos miatt...

2013. ápr. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Abban szerintem mindenki egyetért, hogy vigyázzunk a gyalogosokra. A gond abból ered, hogy sokan ezt úgy kommunikálják, hogy a gyalogosnak mindig elsőbbsége van, körül se pillantson, ne is törődjön a forgalommal, az autós feladata megállni, a gyalogosnak ez jár.

Amikor gyerek voltam, nekem még azt mondták a szüleim, kisfiam, tessék körülnézni, mielőtt átmész a zebrán. Közhely, de az elsőbbség akkor ér valamit, ha meg is adják. Eszembe nem jutna körültekintés nélkül nekiindulni, és soha nem is volt semmilyen problémám, még sosem akartak elütni.

2013. ápr. 17. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!