Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Elsőbbségadásos kérdés!...

Elsőbbségadásos kérdés! Jobbkéz-szabály vagy parkolóból kihajtás esetén elsőbbségadás kötelező?

Figyelt kérdés

Itt a link a témáról: [link]

Mi a véleményetek? Az ilyen nem egyértelműen eldönthető dolgok miatt utálom a jobbkéz-szabályt! Itt ki dönti el, mi a helyes, ha még "a rendőr sem tudta" a helyes választ?! Szóval, mi a helyzet pl. a Tesco és egyéb hipermarketek mega-parkolóiban elsőbbség tekintetében? Tábla nincs, útburkolati jelek elvétve. Parkolóhoz tartozó résznek számít-e az egyes kis parkolóhelyeket összekötő kis út, ami a főbb parkolóutakhoz képest mégiscsak kisebbek, keskenyebbek és kevesebb is rajtuk az autó? Talán valahol az útburkolat is más lehet, de szerintem ennek nem igazán van jelentősége, mert ha történetesen hó fedi az utat, akkor senki sem látja, milyen ott az út... Véleményetek?


2009. dec. 13. 20:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az Auchan-nál ki van téve h jobbkéz-szabály betartása, egyébként pedig áruháznál biztosan nem fogja hó fedni a parkolót, hisz annyi autó jár arra.
2009. dec. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Szerintem az egy olyan szituáció, ahol mindenkinek a szokásosnál jobban kell figyelni... Gőzöm sincs kinek van elsőbbsége valójában, de én úgy szoktam, hogy "az egyes kis parkolóhelyeket összekötő kis út" végén elsőbbséget adok, a "főbb parkolóutak"-on haladva viszont nem, és ezt -tapasztalataim szerint- így csinálja a nagy többség.
2009. dec. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Közútnak az számít, ami HRSZ-el rendelkezik, és szerepel a hivatalos település térképen.


Ha az az út nincs útként nyilvántartva, akkor az a parkoló része.

2009. dec. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nekünk KRESZ órán azt mondták, hogy erre is vonatkozik a jobbkéz- szabály (igaz, az Auchannál ki is van írva), bár a gyakorlatban ez nem annyira működik. Erre igaz a mondás, hogy annak van elsőbbsége, akinek megadják, tehát figyelj oda, és ne vedd egyértelműnek, hogy kiengednek!
2009. dec. 13. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Én úgy értelmezem, hogy mindenhol érvényes a jobbkézszabály, a parkolókban is.
2009. dec. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Ha nem is feltétlenül az áruház kapcsán, de más esetekben volt már rá igenis példa, hogy hó fedte az utakat, útkereszteződéseket. Ilyenkor semmit sem ér az a definíció, hogy az útburkolat milyensége alapján lehessen eldönteni az elsőbbségi viszonyokat.

Mindenesetre szerintem elég ellentmondásosak ezek a helyek, mert sok helyen ki van ugyan táblázva, hogy a jobbkéz-szabály érvényes, csakhogy: 1) a gyakorlat erre sokszor rácáfol, 2) utak jellegéből sem következik feltétlenül az egyenrangúság! Ellentmondásosak a viszonyok, hiszen a szélesebb, terelővonallal ellátott parkolóúttal szemben nem sokan gondolják, hogy majd a keskenyebb, terelővonal nélküli útról haladva jobbkéz-szabállyal elsőbbségük lesz. Érdekes, tehát ha az adott hely, nem külön nevesített utca, akkor az parkolónak számít? Tehát ilyen erővel az egész parkoló egy parkoló! Csakhogy azon az egységes parkolón belül is, éppen ahonnan kiáll az autó, onnan nyilván köteles elsőbbséget adni, utána viszont vagy jobbkéz-szabály (kiírás szerint) vagy elsőbbségadás (gyakorlat és egyebek szerint)...

2009. dec. 13. 21:30
 7/12 anonim ***** válasza:

Én úgy vagyok vele, hogy tökmind1 hogy jobb kéz szabály-e vagy sem, megállok és elengedem, ha látom hogy lendületbe van.. nekem úgy is meg kéne állnom hogy szétnézzek, ő lát engem, most kb 3-4 mp-et kell várnom, annyit meg kibírok :)


Sokan nem tartják be, ezért én úgy látom értelmét, ha az ilyen bizonytalan embereket elengedem.. egyik ismerősöm így törte össze az autóját egy bevásárlóközpont parkolójában, hogy mindketten azthitték ők a jók, aztán egyik sem fékezett és bumm... persze ott is jobb kéz szabály volt, szóval az ismerősömnek volt elsőbbsége, de mégis összetört az autója.


Nem kell sietni, figyelni kell jobbra-balra és akkor elkerülhetők az ilyen kellemetlen helyzetek.

2009. dec. 13. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

aki parkolóból hajt ki, annak mindig elsőbbséget kell adnia. nekem így tanították anno. persze kivéve ha tábla mást mutat.

tesco parkolónál is úgyvan, h aki a parkolóból hajt ki, az elsőbbséget ad mindig.

ugyanez auchannál is, azok a kis utcák, ahol a kocsik állnak, azok parkolónak számítanak, és aki onnan jön ki, az ad elsőbbséget. kivéve ha a tábla másképp nem mutatja.

2009. dec. 13. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
naszóval, a pirosnak sztem nincsen igaza. neki megkellett volna várnia, míg a kékek elhaladnak. ugyanis ahonnan ő akart kiállni az parkoló/parkolóutca. ahol a kékek mentek, az nem parkoló, abban az utcában senki sem parkol, az haladásra van kitalálva. ellentétben azzal, ahonnan piros próbált meg kikanyarodni, azaz utca parkolóhelyiség. így a pirosnak várnia kellett volna, míg a kékek elhaladnak. ezek NEM egyenrangú utak.
2009. dec. 13. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy erre meg azt mondják, hogy tábla és útburkolati jelek hiányában ők egyenrengú utak kereszteződésére és jobbkéz-szabályra gondolnak. Lényeg: nem egyértelmű a parkoló definíciója! Csak azt a helyet értjük-e alatta, ahol az autókat megállítva helyben állva hagyják, vagy az oldalán sok ilyen beállóhelyet tartalmazó "parkolóutcát" vagy mit is a parkoló részének tekintjük. Szerintem ebből adódik a bonyodalom.


Amúgy Szegeden a Dandár u. Retek u. felőli végénél is van egy ilyen nem egyértelmű hely. Kis parkolóutcácska garázsokkal, ahonnan egyesek úgy hajtanak ki, hogy jobbkézszabályra gondolnak, míg mások elsőbbséget adnak a nagyobb utcának.

2009. dec. 13. 23:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!