Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy alakul az elsőbbségadás...

Hogy alakul az elsőbbségadás két balra kanyarodó jármű esetén, ha a egyik jármű mögött egyenesen továbbközlekedő jármű is érkezik?

Figyelt kérdés

Ma történt velem a következő KRESZ-helyzet, szerencsére nem történt baleset, de nem sokon múlt, s kíváncsi lennék, ki lett volna a vétkes ilyen esetben:

Főúton haladva a velem szemben jövő járművel egyszerre balra kanyarodtunk, a keresztezési középpont előtt egymás mellett elhaladva. A velem szemben balra kanyarodó autó viszont hamarabb befejezte a kanyarodást, s a mögötte jövő egyenesen továbbhaladó autós el is kezdte jobbról előzni (ami ugye nem szabálytalan, balra kanyarodót lehet jobbról előzni), s így épphogycsak be tudtam fejezni a kanyarodást, ha kicsit gyorsabban jön, elviszi az autóm hátulját.

Ilyen esetben máskor meg kell várnom, míg a szintén balra kanyarodó autó(k) és a mögöttük egyenesen továbbhaladó(k) is elhaladnak? Vagy a velem szemben balra kanyarodóval egyszerre én is lekanyarodhatok balra, s a szemben egyenesen továbbhaladó jobbról előző járműnek kellene lassítania?

Azt természetesen tudom, hogy az egyenesen továbbhaladó járműnek van elsőbbsége a balra kanyarodóval szemben. De ebben az esetben is?


2014. aug. 27. 22:55
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen, ebben az esetben is.
2014. aug. 27. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen ez így van. Viszont ha mindketten balra kanyarodtok akkor szabályosan úgy kellene a KRESZ szerint hogy mindketten beveszitek az ívet ami elő van írva és így nem lenne szabad hogy összeérjen a két autó. Persze ha ekkor baj lett volna abban az esetben az a hibás aki rosszul vette be a kanyart nem vette fel a megfelelő ívet. Ezt így nehéz megsaccolni meg megmondani utólag. Viszont a rutinosabbak ami velem is megesett már, úgy csinálják hogy mindig a nagyobb autót előrébb engedi, villogással jelzik többnyire hogy na menjél utána mész te is. A mögötte haladó illetőnek pedig elsőbbsége van értelemszerűen így ilyenkor bár nincs előírva de tapasztalat szerint engedd el az autóst hogy a mögötte lévő is eltudjon menni és akkor biztos nem lesz semmi baj. Néha jobb inkább átadni az ellsőbséget. Független attól hogy nem így van, de sajnos az utakon valójában annyi oylan sofőr van aki nem tart be midnen szabályt pontosan és ezekből vannak többnyire a gondok, ilyenkor célszerű az ő agyukkal is gondolkodni. Példának okáért védett úton haladsz egy utcában megengedett 50 km/h-s sebességgel, na most célszerű lassabban haladni kereszteződésnél fokozott odafigyeléssel akár neked van elsőbbséged akár nem mert van annyi hülye aki nem ismeri a táblákat vagy csak tojnak betartani és már baj, hiába nem te vagy a hibás attól még ugyanúgy lehet belőle bajod, sérülés stb-re gondolok, mert egy ismerősöm így szívta meg egyszer és csoda hogy megmaradt. Pedig ő egyáltalán nem volt hibás, teljesen szabályos volt d sajnos a hülye miatt még is ő szívta meg.
2014. aug. 27. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

ha jobbról előzte, akkor gondolom volt egy másik sáv is mellette, ha igen, akkor annak a sávnak alapból elsőbbséget kell adnod igen.


Ha nem volt sáv, akkor az a kérdés, hogy mikor kezdte meg az előzést a másik autó. Ha te már benne voltál a kanyarban az autó útjában amikor az még nem kezdte meg az előzést, akkor szerintem vétlen lettél volna.


Olyan mint belemenni egy másik autóba hátulról aki sávot vált előtted. Ha már befejezte a sávváltást és te utána mész bele, akkor te leszel a hibás.


Már csak azért is a másikat tartom a hibásnak, mert a kocsid hátulját kapta volna el. Az nem éppen arról tanúskodik, hogy hirtelen kivágtál.


De erre a konkrét választ akkor kapnád meg ha megtörténne az eset, a rendőri vélemény nem kalkulálható ki előre.

2014. aug. 27. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem volt másik sáv, de elég széles az út ezen a szakaszon, így amikor a szemben kanyarodó kocsi valamivel gyorsabban hajtotta végre a balra kanyarodást mint én, s így a mögötte egyenesen haladó kocsi jobbról előzhette, lényegében nem kellett lassítania. Csakhogy én is kanyarodtam közben balra.

Ha úgy csináltuk volna, ahogy a második válaszadó írja, hogy túlhaladunk a kereszteződés középpontján, s ekkor nagy ívben vesszük be mindketten a balkanyart egymás mellett elhaladva, bizony sokkal egyértelműbb lett volna nekem is, hogy mögötte egyenesen továbbhaladóknak elsőbbséget adok. Így viszont kis ívben kanyarodva nem volt egyértelmű a helyzet, mert már elkezdtem a kanyarodást.

De máskor tuti jobban figyelek az ilyen helyzetben, inkább elsőbbséget adok, ha nem is járna, s nem kell agyalni utána. :)

2014. aug. 28. 00:02
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha nincs útburkolati jel fölfestve, attól még alkalmas lehet az út a párhuzamos közlekedésre. Tehát a balra kanyarodó jármű mellett jobbról elhaladó jármű, simán egyenesen haladónak számít, mintha a saját sávjában haladna. Mindenképpen elsőbbséget kell adnod neki! Még veszélyesebb a helyzet, ha a balra kanyarodó jármű teherautó ezért nem látod tőle a mögötte jövő forgalmat és téged sem látnak ők. Ilyenkor együtt fordulni a teherautóval, vagy befordulni előtte, orosz rulett. Sajnos volt alkalmam ilyen balesetben részt venni, ráadásul motorral, amikor én voltam az egyenesen haladó. Szerencsére kisebb zúzódásokkal megúsztam és nem én voltam a hibás.
2014. aug. 28. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Elviekben kölcsönös balra kanyarodás esetében is a kereszteződés középpontját megkerülve szabad balra kanyarodni, de elég széles kereszteződés esetén ezt a középpont előtt kanyarodva is meglehet tenni.

Ez utóbbi helyzet az, amikor a szemből balra kanyarodó mögötti jármű viszont haladna egyenesen tovább, csak ezt mondjuk a takarás miatt nem lehet látni. Ilyen manővert csak gyorsan szabad végrehajtani, de ennek a feltétele, hogy baloldalon gyalogos ne menjen az úttesten, különben a kanyarodó kocsi hátulja be fog lógni a forgalmi sávba és könnyen eltrafálhatja egy egyenesen továbbhaladó gépkocsi.


Ilyen helyzetben csak addig kell (forgalomirányító lámpa hiányában) várni, amíg a forgalmi helyzet lehetővé nem teszi a balkanyar végrehajtását.

2014. aug. 28. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat, mind hasznosnak jelöltem, mert annak tűnt, s megerősít abban, hogy máskor jobban kell figyelnem.
2014. aug. 30. 09:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!