Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A bevásárlóközpontok parkolóib...

A bevásárlóközpontok parkolóiban hogy értelmezitek a kreszt?

Figyelt kérdés

Következő a történet. Tegnap mentem kocsival a Tescoba, van az egyenes út, onnan ágazik el merőlegesen a bejárat felé több út, ahonnan merőlegesen lehet parkolni...tehát létra szerűen. Táblák nincsenek.

Megyek az egyenes úton, elém kanyarodik egy autó, épp hogy nem mentem neki. Mondja a csávó hogy "jobbkézszabály van köcsög!". Mondom, ha már ezt nézed akkor nézd azt is hogy egyenrangú kereszteződés, figyelmesen közlekedünk, nem megyünk ki féktávon belül a másik elé.

Elgondolkoztam...valóban a kresz szerit jobbkézszabály működik tábla híján, de mivel parkolóból hajtunk ki, nem hiszem hogy bárkinek ez jutna az eszébe. Mindenki szépen megáll kihajtás előtt, nem is hallottam még soha balesetről. De ez a "jobbkéz szabályos" szitu majdnem balesetet okozott.

Tehát hogy közlekedünk valójában a bevásárló központok tábla nélküli zegzugos parkolóiban? Ki a hibás egy balesetnél?



2015. febr. 3. 12:47
1 2
 1/16 Beviz Elek ***** válasza:
100%
Ha nincs tábla, akkor jobbkéz szabály
2015. febr. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
55%
én eddig minden teszkó parkolóban láttam kint a táblát, hogy hahó, jobbkézszabály...
2015. febr. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

A bevásárlóközpontok parkolói ugyanolyan utak, végig egyenrangú kereszteződés, jobbkéz-szabály (tábla hiányában).

Nem mellesleg nem véletlen a sebességkorlátozás sem, jól ki van találva, hogy meg tudj állni - ha kell, satuval - elég rövid féktávon.

2015. febr. 3. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Több TESCO-nál is láttam már külön ki is táblázva, amikor az ember bekanyarodik a parkolórészbe, hogy a parkolón belül is a kresz szabályai érvényesek. Ha azok a létra szerű leágazások a jobb oldaladon vannak, akkor az onnan jövőnek van elsőbbsége.
2015. febr. 3. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A várakozóhely, mint fogalom, szerepel ugyan a KRESZ-ben (elég sokszor előfordul a szó), de sok autós tévesen fogja ezt fel. S olyan értelemben, mint talán te is hiszed, nem létezik várakozóhely.

Tehát nincs egy olyan körbehatárolható terület, ami várakozóhely, vagy ha jobban tetszik a parkoló szó, akkor az.

Egy jármű vagy részt vesz a forgalomban, vagy nem. Ha nem, akkor várakozik, bárhol is legyen.

Egy áruházi parkolóban az a várakozóhely ahol az autó áll éppen, vagy állhatna. Tehát csak az a kis téglalapnyi rész. Semmi más.

Az oda vezető utak ugyanolyanok, mint bármelyik másik út.

Ugyanazok a szabályok is érvényesek.

A várakozóhelyről elinduló autónak ugyanúgy kell elsőbbséget adni a már közlekedőkkel szemben, mint bárhol máskor. De amikor már nem azon a kis placcon áll, akkor ugyanazok a rá vonatkozó jogok és kötelességek is, mint bármelyik másik úton.


Elindulás


24. § (1)179 Az úttest széléről elinduló, a várakozó helyről az úttestre ráhajtó, az út más részéről vagy útnak nem minősülő területről az úttestre ráhajtó jármű vezetőjének, az úttesten haladó járművek és gyalogosok részére elsőbbséget kell adni. A zárt pályáról az úttestre ráhajtó villamosnak az úttesten közlekedő járművekkel szemben - a villamossal azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveket ide nem értve - elsőbbsége van.


(2)180 Az elindulást, illetőleg az úttestre való ráhajtást irányjelzéssel [29. § (2) bekezdés] jelezni kell.


(3)181 Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) - ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető - lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni. Az autóbusz, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, valamint a trolibusz vezetője azonban ilyen esetben is csak akkor indulhat el, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről.

2015. febr. 3. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Szerintem is jobbkéz-szabály van. Persze nem várom meg, hogy megadják vagy sem, ha látom a másikon, hogy azt se tudja hol van, akkor inkább elengedem.
2015. febr. 3. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
46%

Jobbkéz szabály csak egyenrangú útkereszteződésben van.

Közútra merőleges parkolóból kihajtásnál nincs!

2015. febr. 3. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
7. Mi az hogy ? " Közútra merőleges parkolóból kihajtás nincs." Ez valami új szabály? Vagy vissza kell fordulni ?
2015. febr. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
91%
Nyilván jobbkézszabály van, de én nem nagyon bizom ebben, inkább meg szoktam állni mikor kihajtok.
2015. febr. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"Jobbkéz szabály csak egyenrangú útkereszteződésben van.

Közútra merőleges parkolóból kihajtásnál nincs!"


Mutasd már meg ezt a kreszben!

2015. febr. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!