Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ki a hibás ebben az esetben?...

Ki a hibás ebben az esetben? (előzés)

Figyelt kérdés
Tegnap majdnem frontálisan ütköztem az előttem előző autó miatt. Egy buszt előztünk mind a ketten, a szembejövő autó még bőven messze volt. Az előttem lévő autó azonban belasított, majd amikor megelőzte a buszt még rá is fékezett. Úgy tudtam beférni, hogy a busz erősen fékezett és beengedett, plusz a szembejövő autó is lassított. Nagyon mérges voltam, mert, ha tudtam volna, hogy az addig 80-al menő autó lelassít, akkor bele sem fogok az előzésbe.
2015. márc. 27. 09:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Te lettél volna a hibás. Nem győződtél meg róla, hogy rendben be tudod-e fejezni az előzést, csak mentél a másik után vakon.


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.

2015. márc. 27. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez így oké. De, ha megy egy lendülettel és egy tempóval, amivel simán beférünk mind a ketten zavarás nélkül, majd hirtelen lassít, amivel jóval megnöveli az előzési időt, akkor is ez a helyzet?
2015. márc. 27. 09:48
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz eset. Én speciel pont emiatt nem szoktam mások után előzésbe kezdeni, hiszen nem biztos, hogy tartani fogja a sebességét.


Az biztos, hogy az előzés sebességének állandósága nem követelmény a KRESZ szerint. Az viszont igen, hogy ha előtted előzési szándékot jeleztek, akkor nem kezdhetsz bele az előzésbe. A megfogalmazás azonban nem egyértelmű: valószínűleg a jogalkotói szándék szerint az előzési szándékot jelző járművet nem kezdheted el előzni, nem pedig azt tiltja a szabály, hogy az àltala előzött járművet másodikként te is előzni kezdd.

De ez így nem derül ki egyértelműen a szabály megfogalmazásából.


Az viszont egyértelmű, hogy csak akkor kezdhetsz bele az előzésbe, ha vissza is tudsz térni az előzött jármű zavarása nélkül. Na ez az a gumiszabály, ami alapján simán téged hoztak volna ki felelősnek.

2015. márc. 27. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen... szerencsére nem lett baj:(( Régóta és sokat vezetek, de ilyen szemét sofőrrel még nem találkoztam..
2015. márc. 27. 09:57
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

sokan így előzünk, kihasználjuk a teherautó takarását..ez a gyakorlat.


a bíróság előtt ez viszont bukta lenne.nem szabad a jogszabályok szerint ezt csinálni.

2015. márc. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Igen, ahogy a szabály is mondja, és idézték, akkor kezdheted meg az előzést ha be is tudod fejezni. Ezt úgy is lehet értelmezni, hogy ha egy másik autó előtted előz akkor te nem tudod befejezni tőle az előzést, mert előtted lesz.


Tehát hülyén megfogalmazva, akkor kezdheted meg az előzést, ha abban a pillanatban is biztosítottnak kell lennie az előzés további folyamatának lezajlása is.


Másik megfontolás. Ha előtted előznek akkor takarja az autó előtted a kilátást ezért eleve nem tudsz meggyőződni róla, hogy be tudod fejezni az előzést (a nagyobb autóm van és elnézek felette, meg az ablakain keresztül kezdetű hülyeségek nem játszanak)

2015. márc. 27. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

úgy rémlik, hogy nem előzhetsz ha már más megkezdte.


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

b) az előzni kívánó jármű előzését más jármű nem kezdte meg;


Tehát nincs mit dumálni ezen, te lennél, sőt te voltál a hibás.

2015. márc. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Sajnos te, Nagyon sok hülye van, megy 120-szal, majd bejön eléd és leleassít 60-ra.

Én nem szoktam előzni, ha más is előz. Mert nem látom, mi van előttem.

2015. márc. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Mindezek mellett az is előfordulhat, hogy műszaki hiba miatt kezdett el lassulni, nem feltétlenül szemétkedésből.
2015. márc. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Koplárovics Béci ***** válasza:
90%
Ha nincs kraft, ne előzz... Ha tényleg belassított, és véleményed szerint az előzés megkezdésekor a szembejövő bőven messze volt, akkor rosszul is mérted fel az előzéshez szükséges utat. Ha tényleg volt elég hely, akkor a lelassító autót is meg kellett volna tudnod előzni, ha máshogy nem akkor rágyorsítással. Ehhez kell a kraft, valamit természetesen a valóban elégséges hely.
2015. márc. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!