Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Gyalogos átkelő hellyen, zöld...

Gyalogos átkelő hellyen, zöld lámpa esetén a jobbra kanyarodó autónak van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
Kétszer majdnem így ütöttek el, fêl óra alatt! Autósok! Megváltozott a kresz szabályzat?
2015. márc. 27. 20:12
 1/7 anonim ***** válasza:

Kijelölt gyalogos átkelőhelyen a gyalogosnak mindig elsőbbsége van, attól függetlenül, hogy a járművek milyen irányból érkeznek oda.

Ez szerintem te is tudod, a kérdésed ironikus akart lenni.

A lámpa csak annyit módosít, hogy pirosnál nem léphet úttestre a gyalogos, de a zöld fénynél megilleti az elsőbbség, ha oda jármű is érkezik.

Sajnos ezt sok járművezető megpróbálja figyelmen kívül hagyni, a gyalogos meg rákényszerül engedni az erősebbnek.


Forgalmi vizsgán azonnali bukás, ha a zebrán átkelni szándékozó gyalogost legkisebb mértékben megzavarja az autós - jogosítvánnyal ezzel már sokan nem törődnek.

2015. márc. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Értem, de akkor hogyan küszöböljem ki?

Álltalában mindig hátra fordulok megnézni, van- e indexelő autó és elengedem őket inkább. De vannak olyan utak, ahol több méter van a lámpánál álló kocsik és a zebra között.

Egyszerűen nem látok mindig hátra! Mit csináljak ilyenkor?


Ha hátra látok:

Megállok és várok (nem indulok el zöldre) akkor az ilyen barmok átmehetnek előttem, de ha meg normális autóst fogok ki, őt szivatom meg azzal, hogy vár de én meg nem indulok el!


Mit tegyek? Azt se akarom, hogy elüssenek, de azt sem, hogy megszivassam az autóst!

2015. márc. 27. 20:43
 3/7 A kérdező kommentje:

Most pl. úgy jártam a zebra előtt, hogy nem láttam a zebrára kanyarodni készülő kocsit! Azt hittem mind egyenesen megy ezért elindultam.

Majd mögülem a semmiből mégis csak kikanyarodott egy lefékezve tőlem 4-5 cmre. Én nem is értem! Nem láttam, hogy jön :(

Borzalmas volt!


Egy másik meg eleve nem engedett át; leléptem a járdáról egy lépést, megálltam (még időben) ő meg átment, fékezés nélkül.

2015. márc. 27. 20:51
 4/7 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés,mert a gyalogos átkelőhely felé közeledve a járművezetőknek van előírva a kereszben, hogy a zebrához már messziről úgy kell közeledni, hogy a gyalogos érezze, hogy nyugodtan átkelhet az úttesten.

Erőteljesen lassít már a zebrától távolabb, ha ott gyalogos tartózkodik, és a zebra előtt megáll, s csak akkor indul tovább, ha meggyőződött arról, hogy a gyalogos nem akar átkelni az úttesten.


A gyalogos általában az erőteljes lassításra már megindul, keresi a szemkontaktust a vezetővel, ha ez megvan, biztos lehet benne, hogy a járművezető azért lassít, mert látja, hogy ott áll a gyalogos.

Barmokkal szabályokat is betartva nehéz mit kezdeni, a gyalogos érthetően nem szeretne megsérülni, ezért, ha a jármű sebessége félelmet keltő, nem lép le elé.

2015. márc. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, de itt lámpa volt, tehát eleve állt a kocsi és én is.

Majd zöldre megindultunk mind a ketten.

Csak én keresztbe, ő átlósan. Amikor még a lámpánál állt nem indexelt.

Akkor én honnan találjam ki, hogy kanyarodik?

Várjak és nézzem?

2015. márc. 27. 22:30
 6/7 anonim ***** válasza:

Baromi egyszerű. Nézd és határozottan indulj el. Még a legegysejtűbb tuningjózsi is tudja, hogy neked van elsőbbséged és azt is, hogy szarul fog kinézni a motorháztetője egy jókora horpadással.


A lényeg, hogy ne bizonytalankodj, ne udvariaskodj gyalogosként. Ha megillet az elsőbbség, akkor látszódjon rajtad, hogy ezt te tudod is.

2015. márc. 28. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

És ha egyszer e- miatt fognak elütni?

Vagy ha épp tényleg nem lát az autó vezetője?

Úgy tudom, hogy van valami holttér a kocsiknál és ha pont ott állok, akkor nem látnak!

2015. márc. 30. 04:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!