Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Büntethető-e a kerékpáros, ha...

Büntethető-e a kerékpáros, ha járdán közlekedik?

Figyelt kérdés

Rendőrtől kell-e tartani, vagy nyugodtan le lehet csengetni a lassú gyalogosokat?

Több éve sehol nem állított meg a rendőrség a gyalogos mindig vissza dumálnak, pedig sosem volt semmi testi kontaktus.


Szóval akkor amit nem büntetnek azt szabad ugye?



2015. szept. 2. 09:59
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
78%
Paraszt vagy. A cikázó motoros és a centiző autós bringás megfelelője.
2015. szept. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Amit nem tiltanak, azt szabad. De amit tiltanak, de a tiltást a gyakorlatban nem érvényesítik, azt esetleg lehet, de nem szabad.

Csengetés: Vannak toleráns gyalogosok, akik egy finom csengetést még szívesen is vesznek, mert nem akkor érzékel, amikor elsuhansz mellette, hanem már korábban. S vannak a kevésbé rugalmasak, akik egyáltalán nem viselik el a bringást a járdán, a csengetést egyenesen bunkóságnak veszi.

A KRESZ eléggé szűkre szabja azt, mikor és hogyan mehetsz járdán, de akkor is a gyalogosé ott az elsőség, s neked kell rájuk vigyázni, s nem nekik előled kitérni.

2015. szept. 2. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól, azaz, a KRESZ:

„54. §

(2) Lakott területen levő olyan úton, ahol az úttest kerékpár közlekedésre alkalmatlan, továbbá ahol a (7) bekezdés a) pontja szerint tilos, kerékpárral a gyalogos forgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/óra sebességgel a járdán is szabad közlekedni.”

„(7) Tilos

a) főútvonalon 12. életévét be nem töltött személynek kerékpározni;”


- Zavarás: olyan magatartás, amellyel valaki másnak a közlekedését nehezíti, a közlekedés más résztvevőit megijeszti, neki kényelmetlenséget vagy kellemetlenséget okoz, magatartásával figyelmét elvonja vagy indokolatlanul leköti


Tehát, büntethető, ha

- nem a megengedett esetekben közlekedik a járdán,

- zavarja a gyalogosokat,

- 10 km/órás sebességtől gyorsabban halad.


A szabályoktól előbbre valónak tartom a tisztességes, másokkal szemben belátó, azaz kulturált és ésszerű viselkedést. Ez, azonban, a kérdésen kívül eső esetben lenne válasz.

2015. szept. 2. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

"a gyalogos mindig vissza dumálnak"


Erre csak a Critical Mass (kerékpárosok fő képviselője) oldaláról bemásolt cikkel tudok válaszolni:



A járda a gyalogosoké!


p, 2007-04-20 22:00 — critical mass


Figyelem! Olvasói levél!


Szeretném minden jóérzésű bicajos figyelmét felhívni a következőkre:


Magam és a családom is régi bringások vagyunk.

Nem azért írok, mert nem örülök a kétkereküeknek, sőt!

A belvárosban lakunk. Sok bicajos társunk elképesztő módon rodeózik a járdán, gyerekek, babakocsik között.

Az én kicsim nem egyszer megijedt már az alig 2 cm-rel elszáguldó bringástól.

Miért nem lehet, ott ahol nincs bicajút, óvatosan, a másikra odafigyelve bringázni?

Miért kell este, forgalom nélküli út helyett a járdán tekerni ezerrel?

Ha szólni merek, le vagyok teremtve, hogy örüljek, hogy nem ütött el.

Az úttest az autóké, a járda a bicajosoké és a görkorisoké.

A gyerekeket hol sétáltassuk?

Valahogy ki kell jönni a lakásból és el kell jutni a játszótérre. Félelemmel teli, riadt szemű gyerekek nem fogják szeretni a bicajt.

Kérlek titeket beszéljétek ezt meg a környezetetekben, mert az együttélés szabályait mindenkinek be kell tartani.


Krisz77


A kérés teljesen jogos, ezért ezúton is kérünk minden ifjú és agg kerékpárost, hogy a járdán biciklizést ha lehet, kerülje. Természetesen ha még tartasz a forgalomtól, akár a járdát is használhatod, de ne felejtsd, hogy ott NINCSENEK egyenjogok. A járda a gyalogosoké!!! Legyél türelmes, araszolj, hogyha kell, vagy akár néha toljad a bringát. Soha ne ingerelj gyalogosokat. Gyerekes, és valljuk be szánalmas az is, ha valaki a forgalom elől a járdára húzódva 10-20 centis oldaltávval, 20+ km/h sebeséggel szlalomozik a gyalogosok között. A biciklitudás nem ez, hanem az, ha már az úton is kiszámíthatóan, határozottan és egyenesen tudsz menni. Te felmenekültél az útról a járdákra, de a gyalogos hová meneküljön előled? Autóba? Ez így hatalmas öngól. Ha a budapesti bringakultúra a járdán teljesedik ki, akkor az egésznek semmi értelme. Akkor biciklizzünk inkább körbe-körbe a játszótéri ping-pong asztal körül. Keress mellékutcát, gyakorolj sokat hétvégén, de ahogy lehet, nőjjél fel és hagyd el a járdát. Ha nem megy, akkor viszont legyél olyan előzékeny a gyalogosokkal, mint egy hotelportás. Ne csengess, ne háborodj fel a kiszámíthatatlan mozgásukon, köszönj meg minden félrehúzódást, mert az utakon egyenlő jogaid itt nem érvényesek."!

2015. szept. 2. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
52%

Próbálj meg engem lecsengetni a járdán, kistáska. Véletlenül meg fogok ijedni, eléd ugrok, fellöksz, megsérülök, rendőrt és mentőt hívok. És nincs az az isten, hogy te elmenekülj a helyszínről.


Persze mindezt csak oktató jelleggel, hiszen a kiérkező rendőrtől személyesen kérdezheted meg, szabályos voltál-e.


Egyszer már bejött, a bringás pénzbírságot kapott plusz tárgyaláson kívül megegyeztünk, hogy vesz nekem egy új karórát, ami "sajnos" megsérült.


Sok sikert!

2015. szept. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
19%

Hülyegyerek. A járdán veszélyesebb is bringázni, mint az úttesten. Szerinted hányan számítanak egy 15-20-as tempóban érkező bringásra a járdán vagy annak meghosszabbításában egy keresztezödésben?


Ráadásul iszonyat könnyű egy börtönbüntetést összehozni, ha kilép eléd egy idősebb ember, combnyaktörést szenved és pár héten belül meghal. És nagyon fogsz szipogni a tárgyaláson. Megér ennyit a járdázás??

2015. szept. 2. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

3, 4 köszi én is így gondoltam.

A történetben én vagyok a gyalogos, szóval a gyűlölködés nem talált célba.

A rendőrség szó szerint azt mondta: ne szorakozzon, nekünk ennél fontosabb dolgunk van. Akkor hogy hívsz rendőrt?


Tényleg az erkölcsön kívül mi az, ami védi a gyalogost?

Mert a törvény sosem véd csak bünteti azt, akit vétkesnek talál.

Bp-n amikor leszálltam a buszról a bringás ott ment el előttem 10 címre és rám is ordibált. Esélytelen volt utol érni. Én hátra léptem, anyagi károm lett ebből (a ruhám bánta) szóval én is egyre jobban hajlok a fa testápoló felé mert azonosítani nem tudom hogy lehetne akár utca kameráról az ilyen ámokfutót.



Szóval még egyszer a kérdés, mit tehetne bárki?

2015. szept. 2. 18:31
 8/23 anonim ***** válasza:

Csakis a fa testápoló. Ez van.

De ha bemész egy kapitányságra, akkor kötelesek valamilyen eljárást megindítani. De mivel a kamerák felvétele alapján kb lehetetlen azonosítani így nem sokat fognak ezzel foglalkozni.

2015. szept. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
Hát, max utána tudsz hajítani valamit sajna.
2015. szept. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Sajnos sokan csak kerékpározni tanultak meg, a kreszt nem...

Ami mindenkire kötelező. Itt ahol lakok, sok a kerékpáros, de egy részük úgy gondolja, hogy a piros lámpa kerékpárra nem vonatkozik.

2015. szept. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!