Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jobbkéz szabály van ebben az...

Jobbkéz szabály van ebben az utcában vagy sem?

Figyelt kérdés

Csináltam egy videót is róla, mert már nagyon bosszant: [link]

Nincs tábla a jobbról érkező utcákból jövőknek (nekem sincs). Emiatt én egyértelműnek vettem, hogy ez az utca jobbkezes. Józan paraszti ésszel is annak tűnik, mert pl forgalomban kb a tizede a keresztutcákból jövő autók száma+az utcák nagy része nem is betonozott (nyilván ezek nem számítanak a kresszben, csak leírtam).


Ennek ellenére már kétszer is rámdudáltak hátulról, amikor megálltam egy autónak, hogy elsőbbséget adjak. Plusz a jobbról érkező autók sem "követelték" az elsőbbségüket, ezért eléggé összevagyok zavarodva. Tudnátok segíteni?



2015. dec. 19. 13:37
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Én úgy értelmezem, hogy Te a főútvonalon haladsz, és a jobbról bekötő utak alárendelt útvonalak! Te összegzem: Neked van elsőbbséged!!Mj: ha csak le lassítasz kellő körültekintéssel közelíted meg, körültekintőbb vagy! Egy balesetet előzöl meg! Had dudáljanak...
2015. dec. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A videóban csupa szilárd burkolattal nem rendelkező keresztutcát láttam. Ezek nem jobbkezesek, mert alárendelt útjai a sziolárd burkolatú útnak.


Amúgy pedig minde kereszteződés, amire nincs más kritérium, mindig jobbkezes.

Tehát ha:

-nem főútvonalat keresztez alárendelt út

-szilárd burkolatú utat földút

-nincs más utasítást adó tábla

-nincs jelzőlámpa

-nincs semmi más egyéb, tehát például nem forul el 90°-al egy főútvonal a kereszteződésben (ilyenkor a főúttal együtt kanyarodó közléekedőknek még irányjelzést sem kell adniuk)


Ha a videóban szereplő utcák bármelyikénél is lassítottál, akkor te követtél el szabálysértést a közlekedés indokolatlan akadályozásával.

Ilyen helyeken akkor illik lemondani az elsőbbségről, ha pl. a reggeli csúcsban végtelen autófolyam vánszorog ezen az utcán, és valaki kifordulva be akar sorolni. Ilyenkor 2-3 autónként be ke kell engedni egyet-egyet a mellékutakról. Nem kötelező, a kresz méltányosságot említ.

2015. dec. 19. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Lényeget itt írod: "Plusz a jobbról érkező autók sem "követelték" az elsőbbségüket,..."

Gondolom akkor nem írtam butaságot!

1 voltam!

2015. dec. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
64%
#2: "lassítottál, akkor te követtél el szabálysértést a közlekedés indokolatlan akadályozásával. " ezzel a mondatoddal nem értek egyet! Kellő körültekintéssel közelítette meg az útkereszteződést!Mivel nem volt biztos a KRESZ-és magában igy a ""balesetet is "elkerülhetőbbé tette-óvatos!"
2015. dec. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ezek nem jobbkezesek. Alsóbbrendű utak, neked van elsőbbséged.

KRESZ:

"Elsőbbség az útkereszteződésben


28. § (1) Az útkereszteződésben – ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik – a járművel elsőbbséget kell adni...

(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben...

c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;"

2015. dec. 19. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Tehát összegzésként, abból kellett volna tudnom, hogy nekem van elsőbbségem, mert nincs szilárd burkolat (értsd aszfalt), tehát földút a keresztutca?

Az én fejemben a földútról jövő elsőbbségadása az csak lakott területen kívül érvényes, ezekszerint nem. Ettől függetlenül ez fura nekem.

2015. dec. 19. 13:59
 7/16 anonim ***** válasza:

#4: mivel alárendelt utakról van szó, a lassítás indokolatlan, sőt balesetveszélyes, ha mögöttem is jön valaki


Egy főútvonal pont attól főútvonal, hogy ne kelljen azzal foglalkozni, hogy átmehetek-e a kereszteződésen

akit el kell engednem, az megfelelő hang- és fényjelzéssel ezt a tudtomra adja (megkülönböztető jelzést használó jármű)

2015. dec. 19. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Ez nem jobbkezes. De vannak cifrább esetek amikor a földút betorkoló részét leaszfaltozzák egy kis szakaszon.Na akkor aztán főleg este rossz közvilágításnál ,nem mondod meg mi a helyzet és jobb ha lassítasz.
2015. dec. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Az útkezelőnél, önkormányzatban ülő illetékesnek lehetne annyi sütnivalója, hogy a mellékúton közlekedők elé kitábláztassa a kereszteződést, mert ez így fokozottan balesetveszélyes.

A keresztező utcákon nincs szilárd útburkolat, aki onnan jön, elsőbbséget kell adjon a szilárd útburkolattal rendelkező (felsőbb rendű) úton közlekedőknek.

Ezt jobb helyeken táblával is nyomatékosítják, hogy az ott közlekedők még véletlenül se gondolják azt, hogy

"jobbkéz" szabály érvényes a kereszteződésben.

Forgalmas utak mellett még a földes úton érkezők elé is kiteszik a macisajt, vagy STOP táblát

2015. dec. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Mivel sosem jártam arra, első alkalommal biztosan harminccal mennék, minden utca előtt még lassítanék is, hátha...

Itt főútnak nyoma sincs, és még csak nem is mondható macisajtos védett mellékútnak sem..Akkor biztosan jobbkezes, ha leesik a hó. Ebből néha probléma is van, mert a helyi lakos az tolja, az idegen meg egyenrangúnak nézi. Amúgy meg meg kell nézni a szilárd út-burkolat definicióját a műszaki kreszben. Aztán annak ismeretében vagy megadják, vagy nem.

Ha a kihelyezett táblákat figyelembe veszi a versenyző, akkor nagy baj nem történhet.


Ha minden kötél szakad, akkor majd a bíróság jogerős ítéletében eldönti mi is (lett volna)a teendő ilyenkor.


Egyébként jó kérdés, van min töprengeni.

2015. dec. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!