Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mekkora sebességátlépéstől...

Mekkora sebességátlépéstől büntetnek?

Figyelt kérdés
Köztudatban a 10% terjedt el, de olvastam egy 2011es rendeletet ami azt írja, hogy 100 km alatt 15km/h+ után büntetnek sávosan (30ezer aztán a többi..) 100km/h megengedett fölött meg 20km/h+ után...

#KRESZ #sebességkorlátok
2016. márc. 2. 10:35
1 2
 1/18 Beviz Elek ***** válasza:
100%

[link]


Elvileg ez alatt is kaphatsz helyszíni bírságot, de az elmúlt évek alatt nem futottam ilyenbe. Ugye akkor 5000ft-ért 2 autóval 4 rendőr dolozik, így meg elbújva minimuk 30-ért fotóznak.

2016. márc. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Valóban, már a legcsekélyebb túllépésért is büntethetnek. Az elterjedt az, ha az objektív felelősség körébe tartozó, közigazgatási bírsággal sújtandó mértékű túllépésért büntetnek . Ez „iparszerűen” zajlik, nemrég emelték 10 nappal a kiküldés jogszabályban megengedett határidejét, hogy biztosan győzzék a postázást.


A 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. mellékletében olvashatod a közigazgatási bírság sebességhatárokat és a bírságösszegeket.

Például, itt is olvashatod a hatályban levő értékekekt: [link]


A mérőeszközök pontatlansága miatt

- 100 km/óra megengedett határig +3 km/óra,

- 10 km/óra megengedett érték felett +10% km/óra

alsó határértékre állítják a mérőeszközöket.


Ez azonban nem feltétlen engedmény akkor sem, ha a járműved sebességmérése abszolút pontos. Ugyanis, ha a mérőeszköz pontosan ennyivel „csal”, azaz mér többet, akkor nincs „engedmény”. Az engedmény annyi, amennyivel kevésbé mér többet az eszköz. Ez a legnagyobb pontatlanság ami előfordul, de nem minden mérőeszköz ennyire pontatlan. Ha abszolút pontos a mérőeszköz, akkor érvényesül teljes mértékben a fenti „engedmény”.

2016. márc. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
48%
Javítás: nem 10 km/óra, hanem 100 km/óra felett 10%.
2016. márc. 2. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
72%

[link]


A jogszabály jelenleg hatályos szövege, amit 2012-ben módosítottak utoljára.

1. mellékletben vannak az értékek.


Ehhez még annyit kell tudni, hogy a traffik mérési hibahatára miatt 100-ig 3, afelett 6 Km/h-át "ráhagynak", azt mintegy "jóváírják" az autósnak.

Vagyis lakott területen belül elvben 68 Km/h-ás sebesség felett készül a felvétel. ( 50+15+3). Ez alatt nem fotóznak, mert bár az is szabálysértés, de nem tartozik az objektív felelősség elvének körében, így nyilatkoztatni kellene a tulajt, hogy ki vezetett, azt pedig megtagadhatja.

Ez akkor változik, ha - jellemzően közlekedési akció keretén belül - van megállító rendőr is. Ilyenkor 50-es útszakaszon már 54 Km/h-s sebességnél is bemérnek, és megállítanak, azonban nem közigazgatási bírság, hanem vagy helyszíni bírság, vagy ha azt nem fogadod el, akkor feljelentés.

2016. márc. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Bocs, nem akartam duplázni!

csak amíg írtam a választ, közben posztolt az előttem hozzászóló, amit én nem láttam.

2016. márc. 2. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Nincs büntetés lakott területen belül 54 km/h sebességért. A kiszabható bírsághoz a kormányrendelet 1. számú mellékletében olvasható sebességhatárokat kell túllépni. Tehát helyesen : 50+15+3 = 68, azaz lakott területen belül bemért 65 km/h sebességgel haladásért biztosan nem küldenek ki csekket, de nem is állít meg rendőr, hogy átadjon neked helyszínbírságolással 30 ezer forintról szóló csekket.
2016. márc. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
48%
A 6-os hozzászólásomhoz fűzöm még: ezzel együtt nem érdemes ezzel a sebességgel hajtani, főleg nem kisvárosokban és falvakban. Mert a féktávolság nagyobb 65 km/ sebességnél, mint 50-nél. (a féktávolság a veszély észlelésétől a megállás helyéig megtett út hossza)
2016. márc. 2. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Beviz Elek ***** válasza:
100%

30ezreset nem is, de helyszíni bírság során kevesebbet adhat.

Ettől függetlenül tényleg nem találkoztam olyan esettel az elmúlt években hogy megállítsanak, pedig szoktam sietni.

2016. márc. 2. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%

# 6/6 Időpont ma 16:16

Bocs, de butaságot beszélsz!

A rendelet a közigazgatási bírságokkal sújtható szabálysértések köréről szól. Az 1. melléklet azokat az sebességhatárokat és a hozzájuk kapcsolódó fix összegű bírságokat tartalmazza, amelyeknél automatikusan megy a jármű üzembetartójának a csekk. Ha csak traffis rendőr van, vagy fix telepítésű traffi esetén azért állítják be ezekre az értékekre a készüléket (+ mérési tűréshatát), mert itt nem kell bizonyítani/ vizsgálni, hogy ki vezette az autót, mert nem a jármű vezetője, hanem az üzembentartó bírságolható. Az ennél kisebb mértékű sebességtúllépésnél viszont nyilatkozatot kellene küldeni, amit az emberek 99%-a visszaküld annyival, hogy "A nyilatkozattételt megtagadom", mivel a szabálysértési törvény erre lehetőséget ad. Így csak felesleges energia és pénzpocsékolás lenne.

De ez nem jelenti azt, hogy 50-es szakaszon az 54-ért ne büntetnének, ha van megállító rendőr is traffis mellett.

Akkor is követsz el szabálysértést, csak az nem tartozik közig. bírság hatálya alá - de attól még szabálysértés, éppen úgy mint rengeteg más szabálysértés is van, ami nincs benne a hivatkozott rendeletben.

Ebben az esetben a Szabálysértési törvény következő szakaszát sérti:

"178. Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése


224. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben (a továbbiakban: KRESZ) meghatározott közúti közlekedés szabályait megszegi, ha a 217-222. §-a szerinti szabálysértés nem valósul meg, szabálysértést követ el."

[link]

2016. márc. 2. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

"Ettől függetlenül tényleg nem találkoztam olyan esettel az elmúlt években hogy megállítsanak"

Nem is jellemző. Általában csak országos, vagy budapesti elrendelt közlekedési akciók során szerveznek ilyen szolgálatot.

De pld. abban a kerületben, ahol édesanyám lakik havonta 1 -2 alkalommal rendszeresen mennek ki úgy a járőrök a 30-as övezetbe, hogy hárman mennek, kiteszik a "háromlábút" az egyikük kezeli, a másik kettő meg lejjebb vár az autóval és szedi ki azokat, akik belefutottak, aztán osztják a csekket veszettül.

2016. márc. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!