Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Többsávos útra való kanyarodás...

Többsávos útra való kanyarodáskor melyik sávba kell kanyarodni?

Figyelt kérdés
17 éves vagyok, forgalmi vizsgára készülök. Utánaolvastam néhány dolognak, és egy elég jól összeszedett oldal azt írja, hogy egysávos útról többsávos útra történő kanyarodáskor mindig a belső sávba kell bekanyarodni, és onnan kisorolni a külsőbe. Ellenben az oktatóm úgy tanította, hogy mindig azonnal külsőbe kell. Pl. a Duna Plaza-tól kikanyarodok a Váci útra balra, akkor mindig azonnal a külső sávba kanyarodok. Mi az igazság? Félreértek valamit?

2016. ápr. 10. 21:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%

Az alapelv az, hogy kanyarodáskor mindig a lehető legkevesebb sávot keresztezed, mert az a legbiztonságosabb. Ha tehát jobbra kanyarodsz, a külsőbe próbálsz megérkezni, ha balra, akkor a belsőbe, mert ekkor haladsz át a lehető legkevesebb sávon. Értelemszerűen ha balra kanyarodáskor a belsőbe érkezel meg, nem maradsz ott az idők végezetéig, hanem szépen kisorolsz kívülre, ha ott még van hely.

Ez viszont nem mindig működik. Ha például balra kanyarodás után nem sokkal jobbra kell majd letérned a többsávos útról, akkor egyből a külső sávot célzod, hogy ne kelljen még egyszer sávot váltani. Ugyanez van akkor is, ha jobbra kanyarodsz ki, de utána rögtön balra mennél: nem célszerű a külsőből sávváltással beverekedni magadat a belsőbe, jobban jársz, ha rögtön oda fordulsz.

2016. ápr. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Vezetés szempontjából teljesen érthető, logikus és szabályos, amit leírtál, csak félek, hogy a forgalmi vizsgán nem működik majd, ugyanis nem tudom, hogy merre vezet a vizsgaútvonal, az oktató mondja mindig hogy itt jobbra, itt balra, stb. Szóval egy nagy főútnál majd azt mondja, hogy balra, én bekanyarodok a belső sávba, és aztán mondja, hogy itt rögtön jobbra, akkor megszívtam. (mert én nem tudom, hogy merre kell menni, mindig csak másodpercekkel előbb tudom meg). A másik dolog, hogy az oktatóm eddig mindig a külső sávba kanyarodást tanította, csak hát mindenhol azt hallom, hogy ez hülyeség. Akkor most mi legyen? hallgassak az oktatómra, vagy hallgassak arra, hogy minél kevesebb sávot keresztezzek, ahogy azt a kresz előírja? Egyébként amit leírtál azt a jogsi megszerzése után az életben nagyon jól fogom, használni úgyhogy köszönöm!
2016. ápr. 10. 21:55
 3/11 anonim ***** válasza:
83%
A forgalmi vizsga nem arról szól, hogy milyen jól tudsz vezetni, hanem arról, hogy a vizsgára meghatározott, a hétköznapi közlekedéssel sokszor kevés hasonlóságot mutató követelményeket hogyan sajátítottad el. Vagyis egyelőre vezess úgy, ahogy az oktatód megköveteli, mert ő egész biztosan jobban tudja nálad, mi az, amire ugranak a vizsgáztatók és mit hogyan célszerű kivitelezni, hogy vizsgán ne bukás legyen a vége. Utána meg majd rájössz, hogy vannak dolgok, amiket nem is lehet úgy végrehajtani, ahogy vizsgán elvárják tőled.
2016. ápr. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Am a elgjobb iylenkro megfigyelni a forgalmat, mármitn enmv ezetés közben hanem külön kimész arra tanulmányozod kicsit a dolgoakt.
2016. ápr. 10. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
87%

" Szóval egy nagy főútnál majd azt mondja, hogy balra, én bekanyarodok a belső sávba, és aztán mondja, hogy itt rögtön jobbra, akkor megszívtam."


Ebben az esetben tájékoztatni szokott az oktató. Ha közel van egymáshoz a két kereszteződés, akkor azt mondja majd, hogy balra majd jobbra, vagy balra majd megint balra. Innen tudni fogod, hogy melyik sávot célozd meg.

Mellesleg az ilyenekről kérdezd meg nyugodtan az oktatód. Te azért vagy tanuló, hogy kérdezz, ő meg azért oktató, hogy válaszoljon.

2016. ápr. 11. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem baromságot oktat az oktatód, mert ha a balra a belsőbe-jobbra a külsőbe logika mentén közlekednek mások (márpedig a szabály ez!), te pedig nem, akkor abból csattanás lesz. Persze a mindennapokban sokan spórolnak így a kormánymozdulatokon és vágnak át kanyarodás közben sávokon; de van is belőle anyázás rendesen.
2016. ápr. 11. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
75%

Az érkezés helyét (sávot) csak abban az esetben választhatod meg, ha oda egy sávból szabad kanyarodni.

Ennek oka logikus, olyankor nem közlekednek mellett is járművek, csak előtted, mögötted, már a kanyarodás megkezdése előtt el kell döntened hová érkezel, és a jármű mozgásával egyértelműen jelezni kell azt, tilos "meggondolni magadat" kanyarodás közben - tanulóknál tipikus példa erre, hogy a szélsőbe szeretne érkezni, de kanyarodás előtt nem néz be az utcába, csak kanyarodás közben veszi észre, hogy a szélsőben járművek parkolnak a kereszteződéstől 30 méterre... akkor is a szélsőbe kell menni, ha ott tankok állnak, tilos vissza húzni az autót, balesetveszélyes (mögötted már mehet egy másik a belsőbe, s mivel más íven kanyarodtok, az melléd érkezik, de ha vissza húzod a kormányt... bajos.


A kanyarodások előtti utasításokat nem beszéltétek meg az oktatóddal?

Az oktató nem csupán jobbra,. balra utasításokat adhat, előre is adhat utasítást.

A kérdéses úttípusoknál maradva (egy sávból kanyarodhatsz több sávos útra), az oktatód tud "súgni" hová érkezz (de a szabályokat neked kell alkalmazni, nem bukás, ha nem ideális helyre sorolsz be, de nehezíted a dolgodat, több a hiba lehetőség)


Hová célszerű érkezni,. ha az oktatód ilyeneket mond?

- Forduljon jobbra

- Forduljon jobbra, majd balra

- Forduljon jobbra, majd ismét jobbra

- Forduljon balra

- Forduljon balra, majd ismét balra

- Forduljon balra, aztán jobbra.


Ahol több sávból lehet kanyarodni, ott sávból sávba kell érkezned.


Az oktatóval érdemes elbeszélgetni az utasításokról, ha eddig még nem tettétek meg.

Vannak figyelemfelhívó utasítások, pl ha azt mondja "ott, ahol a szabály megengedi" azzal már súgott valamit.

2016. ápr. 13. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
72%

bocs, mellékszál, de meglepett:

"ha balra kanyarodáskor a belsőbe érkezel meg, nem maradsz ott az idők végezetéig, hanem szépen kisorolsz kívülre, ha ott még van hely"

Miért?... :-o

2019. júl. 27. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
100%
Mert jobbra tartás van, plusz a belső sávban haladnak azok akik gyorsabbak, én úgy tanultam.
2021. máj. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Ezt a Duna plázás példát egyébként magyarázza már el valaki, mert én is pont emiatt kerestem rá a kérdésre, és nem értem, hogy ott miért kell a külső sávba kanyarodni rögtön?
dec. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!