Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Buszsávból lehet kanyarodni...

Buszsávból lehet kanyarodni jobbra. De ha végig megyek indexelve 1kmert rajta majd tényleg elkanyarodok, jön a bünti?

Figyelt kérdés

Mert sokat látok, hogy végig megy a nem taxis, buszos, rendőr, mentő, motoros, majd be balra másik sávba!

De ha jelzem, hogy jobbra kanyarodok, hány autót szabad elhagynom magam mellett dugóban?



#rendőr #busz #sáv #kayyarodás
2014. júl. 29. 21:02
 1/10 anonim ***** válasza:
68%
A következő lehetőségnél jobbra kell fordulni
2014. júl. 29. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
nincs ez sem normálisan letisztázva a kreszben. Viszont pl. a Rákóczi úton úgy van felfestve a záróvonal, hogy a kereszteződés előtt pár méterrel van csak megszaggatva, ha viszont csak ott sorolsz ki, az több szempontból veszélyes és szabálysértő (kvázi a középső sávból kanyarodsz jobbra), úgyhogy én pl. át szoktam menni a záróvonal mondjuk egy 100-200 méterre a kereszteződéstől, de feltétlenül az előző kereszteződés UTÁN (mert ugye a köv. kereszteződésnél le kell kanyarodni, mint már írták előttem).
2014. júl. 29. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ha 1km-t mész olyna buszsávban ahol van kamera vagy látja rendőr, akkor lesz bünti.


Ahol jobbra lehet fordulni, ott időben fel van festve a buszsávot elválasztó záróvolna megfelelő oldalára a szaggatott vonal is. Én pl az elmúlt 10 évben mindig be tudtam normálisan kanyarodni mindenhova a Rákóczi útról is.

2014. júl. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A buszsávban tilos közlekedni, kivéve ahol szaggatott vonallal, van jelölve a "behajtás lehetősége". Indexszel se fogod magad kimagyarázni, ha lekapnak.

Ha átmész buszsávba záróvonalon, az máris bünti.

Ha a buszsávban közlekedsz, még egy bünti.

Ha a buszsávra rálát a kamera és/vagy meglát a rendőr vagy valami jóakaró lefotóz, esetleg a taxis/buszos fedélzeti kamerája -már amelyikben van- felvesz (taxisok meg buszosok leszokták, ha feltartja őket a "siető" autós) garantáltan benyalod, kameránál a záróvonalas bulit is..

Indexelni csak közvetlenül a bekanyarodási előtt szabad -kell-. Nyilván te se kezdesz el indexelni az utca másik sarkán ha a kövi lehetőségnél le akarsz fordulni. Mondjuk ezért kétlem hogy büntetnének, de megnézem hogy magyarázod ki hogy te már 500 méterrel előtte kiraktad az indexet..

2014. júl. 30. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"nincs ez sem normálisan letisztázva a kreszben."


Lehet én vagyok másként gondolkodó, de szerintem eléggé egyértelműen le van írva!


Haladás az úton

25. §

(2)183 Járművel az úttesten - az előzés és kikerülés esetét kivéve - annak menetirány szerinti jobb oldalán, az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni.

(3)184 Az autóbuszöblöt, az autóbusz forgalmi sávot, a kapaszkodó sávot, a gyorsító és lassító sávot, a nyitott kerékpársávot, valamint a kerékpársávot a (2) bekezdésben említett jobbra tartási, vagy az úttest jobb szélén való haladási kötelezettség szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.


Párhuzamos közlekedés

36. §

(8)223 Az autóbusz forgalmi sávban... (itt jön egy hosszú felsorolás ami most nem érdekes)


be) ... közlekedhet. Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá.


Sehol sem szerepel az a kivétel, hogy jobbra indexelve végig lehet menni az Erzsébet híd buszsávjában Budáról-Pestre! Eleve rá se szabad hajtani.

:D

2014. júl. 30. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

" és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá."

Nincs definiálva, hogy mennyivel előbb lehet felkészülni a bekanyarodásra. 1 km nyilván sok, de mennyi az OK? Ugye úgy kell csinálni, hogy legyen egy biztonságos sávváltás, majd onnan egy biztonságos lekanyarodás jobbra.

2014. júl. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nincs definiálva, de ahol bekanyarodáshoz ráhajthatsz, ott a záróvonalon kívül szaggatott vonal is fel van festve. Ott ráhajthatsz, máshol nem.
2014. júl. 30. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"be) ... közlekedhet. Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá. "


na most az sincs kikötve hogy melyik irányba akarsz a bekanyarodásra felkészülni, ezek szerint ha balra szeretnék majd fordulni a kereszteződésnél, és mondjuk erre felkészülök már 200 méterrel előtte az előző kereszteződés után (csak mert éppen áll a sor az egyenesen haladók közt) és a végén visszasorolva elkanyarodok balra ez így jogilag rendben lenne? csak egy feltételezés, hogy büntethető-e csak mert a szabály nem tér ki arra hogy melyik irányba "bekanyarodásra felkészülés"

2014. nov. 5. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
és elfelejtettem írni az előző hozzászólásomhoz hogy szaggatott vonal engedélyezi, és nem záróvonalat lépek át.
2014. nov. 5. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"csak mert a szabály nem tér ki arra hogy melyik irányba "bekanyarodásra felkészülés""


No igen, csak épp léteznek a kanyarodási szabályok:


Bekanyarodás

31. § (1) Az útkereszteződésben másik útra bekanyarodni szándékozó vezető a járművel

a) az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba,

b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

(2)208 Villamospályával ellátott úttesten, ha az (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelő besorolás a villamos forgalmát zavarná, a villamos elhaladásához szükséges területet szabadon kell hagyni. Az egyirányú forgalmú úton az ellenirányban kijelölt autóbusz sávot és az ellenirányban kijelölt kerékpársávot a besorolás szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.

(3)209 A járművel másik útra - ha közúti jelzésből más nem következik - jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon. Ha az úttest menetirány szerinti jobb oldalán kerékpársávot jelöltek ki, a jobbra bekanyarodásra - a kerékpár forgalom akadályozása nélkül és ha burkolati jel ezt lehetővé teszi - a kerékpársáv igénybevételével kell felkészülni.

2014. nov. 5. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!