Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Megállás menetiránnyal szemben?

Megállás menetiránnyal szemben?

Figyelt kérdés
Van a városunkban egy útszakasz melynek az egyik irányból nézve menetirány szerinti jobb szélén megállást és várakozást tiltó tábla van kihelyezve, tehát csak a másik oldalon lehet parkolni. Haverom apja pedig menetiránnyal szemben parkol ott, szóval az úttest baloldalán és arról szól a vita, hogy szerinte, ha a jobb szélen megállni tilos tábla van akkor lehet nyugodtan a másik oldalon menetiránnyal szemben parkolni, szerintem pedig a szabály nem ezt mondja, hanem csak arról rendelkezik, hogyha tábla nem tiltja akkor csak a menetirány szerinti jobb szélen lehet parkolni max 30 centire a padkától, szerintetek? Előre is köszönöm!

2016. júl. 5. 14:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%
Nem szabad.
2016. júl. 5. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
google térkép segítene
2016. júl. 5. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

[link]


Ez a kérdéses útszakasz.

2016. júl. 5. 14:38
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha szemből nézzük, akkor amíg nincs tábla lehet parkolni bal oldalon, de nem menetiránnyal szemben, hanem menetirány szerint. Mármint, ha a bal oldalon jövünk, akkor menetirány szerint. Mint ahogy látszik is, hogy ott sorban parkolnak.
2016. júl. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Igen, a haverom apja meg ott parkol ahol szabályosan a képen a kocsik de ő menettel szemben tehát ahogy van a google kép ő a körforgalomból érkezik és áttér a bal oldalra a padkához és ott parkol, haver most kezdte a KRESZ-t, már van tankönyve és még mindig váltig állítja, hogy ott lehet parkolni mert a könyvben is azt írták.. és én rohadjak meg mert lehurrogtam.
2016. júl. 5. 14:48
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Értem, hát úgy a jó, ahogy a képen az autók csinálják. Meg úgy logikus is. Hiszen, amikor majd ki akar állni, akkor így egyszerű, nem pedig fordítva. :)
2016. júl. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Hát igen, csak azért raktam ki a kérdést, hogy valaki hátha megerősít vagy megcáfol a dolgot illetően. Mert én már tényleg elbizonytalanodtam, hogy anno valamit nem tanultam meg elég jól vagy csak hülyeségeket beszél.
2016. júl. 5. 14:52
 8/13 anonim ***** válasza:
94%
Menetiránnyal szemben sehol nem parkolhat, hiszen menetiránnyal szemben közlekedni sem szabad az előzést és kikerülést kivéve.
2016. júl. 5. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A „Megállni tilos” tábla hatálya a – linkelt kép szerinti – jobb oldalra vonatkozik.


A másik oldalon szabad ugyan várakozni, de nem menetiránnyal szemben. Ez nem a tiltó tábla miatt van.

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet (KRESZ) (Hatályos: 2014.09.05 - )

40. § (1) Járművel megállni – ha közúti jelzésből vagy a (2)–(5) bekezdés rendelkezéséből más nem következik – csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. A megállást irányjelzéssel jelezni kell.

41. § (1) A 40. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell a várakozásra is.


A 40. § (2) – (5) bekezdéseit, hosszuk miatt, nem másolom ide, de nem jelentenek kivételt a kérdésbeli esetre.

Aki kívánja, elolvashatja, például, a Nemzeti Jogszabálytárban: [link]


Tehát, a linkelt helyszínen, a piros Ford szabálytalanul várakozik (szabálytalan volt már a megállása is:

[link]

2016. júl. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Az úttesten nem állhat meg a menetirány szerinti bal oldalon (szembe a forgalommal), az út melletti parkolóba bemehet (de ez nem kérdés).

A képet nézve viszont egy másik kérdés is felvetődik.

Kint van a megállni tilos tábla, haladunk előre, van egy térkövezett rész, ahol parkolóhelyek is vannak, meg épületek, üzletek... de ez egy útkereszteződés!

Az útkereszteződés feloldja a megállási tilalmat, ki kellene ismét rakni a megállni tilos táblát a szabályos tiltáshoz, mert így a kereszteződés után megállhat, várakozhat az út azon oldalán is :-)

2016. júl. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!