Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A kanyarodó főútvonalnál való...

A kanyarodó főútvonalnál való irányjelzésre vonatkozó magyar szabály hungarikum lenne?

Figyelt kérdés

Jártam autóval több európai országban és úgy láttam mindenhol az a szabály, hogy úgy indexelsz a kanyarodó főútvonalon is, mint egy normál kereszteződésben. Tehát ha követik a főutat, akkor is indexelnek.

Csak Magyarországon van ez a szabály, hogy a főútról való letérést kell jelezni?



2016. okt. 25. 17:40
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
43%
Ha követed a kanyarodó felsőbbrendű út vonalát, akkor nem szükséges használni az irányjelzőt. Természetesen használhatod, hogy tájékoztasd a többi közlekedőt, de nem lehet a jelzés félreérthető.
2016. okt. 25. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
88%
Kisebb-nagyobb eltérések mindenütt vannak. Romániában pl. a körforgalomban is kell balra jelezni amíg el nem hagyod.
2016. okt. 25. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
24%

"úgy indexelsz a kanyarodó főútvonalon is, mint egy normál kereszteződésben."


Én még sehol nem találkoztam ilyennel,bár egy hegyi szerpentinen igazán jópofa lehet. :-)

2016. okt. 25. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
54%

Másutt nincs is KRESZ!

:D


Aztán itt van ez a kis írás arról, hogy nem csak a kanyarodó főúttal van a gond:

[link]

2016. okt. 25. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

#1: Igen, ez a magyar szabály. De pl. a cseheknél (ha minden igaz a németeknél is) ilyenkor kötelező az irányjelző használata.


#2: Romániában hogy kell jelezni kanyarodó főútvonalas kereszteződésnél?


#3: nagyon szellemes vagy. Tessék csak a kedvedért:

úgy indexelsz a kanyarodó főútvonalas kereszteződésben is, mint egy normál kereszteződésben.


#4: tök jó, de ez sem válasz a kérdésemre.

2016. okt. 25. 20:02
 6/16 anonim ***** válasza:
54%

Egyes vagyok.

Kamionosként bejártam egész európát gorögországtól norvégiáig, ukrajnától portugáliáig. Soha nem indexeltem a ka yarodó főútvonalon. Senki nem büntetett meg ez miatt, és balesetem sem volt. Húsz éve csinálom a szakmát.

Szerintem kicsit túlspilázod a témát...

2016. okt. 26. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
46%

#2: Angliában is másként működik a körforgalom, mint Magyarországon (és itt csak az egysávosra gondolok, és nem azért, mert ellenkező oldalú a közlekedés). Egyébként logikusabb is, legalábbis tájékoztatóbb mint a hazai.

Egyébként én sem használok soha irányjelzőt, ha a főútvonalat követem, miért is kéne? Védett útvonalat követek, nem szükséges irányjelzőt használnom.

2016. okt. 26. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
17%

Európában nagyjából és fő vonalaiban egységes a gépjárművek közlekedési szabályai, ezért lehetséges magyar jogosítvánnyal gépkocsit és motorkerékpárt vezetni a környező országokban. Ugyanez a helyzet az Angoloknál is annak ellenére, hogy ott baloldali a gépjárműforgalom. Tehát a kérdésre, miszerint "Csak Magyarországon van ez a szabály, hogy a főútról való letérést kell jelezni?" a választ nem tudom, hiszen nem kell előtte vizsgázni abban az országban, ahová autózni akarok.


Részletesen nem ismerem az összes európai ország előírását, de a logika ezekben a szabályokban minden európai országban közel azonosak.


A magyarországi logika szerint a kijelölt főút kanyarodásait nem kell irányjelzéssel jelezni még akkor sem, ha azt a kanyarodó főutat egy alárendelt út (utca) keresztezi, hiszen az alárendelt útszakaszoknál az azokról való, a főútra való ráhajtás elől elsőbbségadási vagy stop tábla védi a főutat. (ne felejtsük: két főút találkozásánál az egyiket a kereszteződésnél alárendelik a másiknak)

Az egy forgalmi sávos főút kanyarjában az irányjelzés meg teljesen félrevezető lenne, hiszen ezzel a főútról való lekanyarodási szándékunkat jelezzük.

2016. okt. 26. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

#6: Az oké, hogy téged még épp nem büntettek meg (tudtommal nem is jellemző, hogy irányjelzés elmúlasztásáért büntetnének), de ez nem jelenti azt, hogy nem más a szabály más országokban.

Nem hinném, hogy túlspiláznám, én csak feltettem egy kérdést, ami érdekelt, de még nem kaptam rá érdemi választ. Aki külföldön szerezte a jogsiját, lehet hogy tudna releváns választ adni.


#7:

"Védett útvonalat követek, nem szükséges irányjelzőt használnom."

Igen, ez a magyar szabály, de pl. Németországban egy kereszteződésben kell jelezned, ha követed a kanyarodó főutat.

[link]

Az volt a kérdés, hogy van-e más olyan ország, ahol ugyanaz a szabály, mint Magyarországon.


#8:

Nem kell vizsgáznod az adott országban, de attól még az ottani szabályok az irányadóak. (lsd. az amerikai? öreg néne esetét https://www.youtube.com/watch?v=XtuDbUk-QxQ)

A magyarországi logika szerint... de nem ez volt a kérdés.

Egyáltalán nem lenne félrevezető, abba az irányba mész, amerre jelzel. Szerintem pont az itthoni szabály félrevezető.

Egy példa: legyen egy kereszteződés, ahol balra kanyarodik a védett út, szembe és jobbra alárendelt út van. Ha egyenesen megyek (az itthoni szabály szerint) jobbra jelzek, de így a jobb oldali útról jövő azt gondolhatja, hogy mellé fordulok, így kikanyarodik elém.

2016. okt. 26. 19:39
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

9/8 :


Félrevezető jelzést nem adhatsz, tehát a balra kanyarodó főútról kereszteződésben egyenesen továbbhaladva akkor jelzel jobbra, ha egymagasságba értél a jobbról becsatlakozó alárendelt utcával. És nem előtte 20 méterrel. Az alárendelt úton becsatlakozásra várakozónak semmi ideje reagálni, de a mögöttes forgalomnak jelezted a szándékod, akik látják azt az egyes irányú alárendelt utat is, és látja a szemből alárendelt úton várakozó is, hogy őelőtte te nem fogsz elhaladni.


Megismétlem a válaszom az utolsó mondatodban föltett kérdésedre: nem, nem tudom, hogy más országokban erre a helyzetre mi a szabály, de nem is érdekel.

Azért nem érdekel, mert ott is védett az ilyen kanyarodó, tehát ha alárendeltről belém jönnek, akkor is ők a hunyók, ha nem indexeltem a főút kanyarodását.


Amerikát meg ne keverd ide, mert ha odamész, csak akkor vezethetsz ott autót, ha náluk ismét vizsgázol és amerikai jogsit kapsz.

2016. okt. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!