Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az előzni tilos tábla után...

Az előzni tilos tábla után megelőzhetem jobbról azt az autót aki balra bekanyarodási szándékát irányjelzéssel jelzi, és az úttest felezővonala mellé sorolt be?

Figyelt kérdés
Szerintem nem. Ugyanis ALAPHELYZETBEN megelőzhetném viszont az előzni tilos tábla után jobbról sem előzhetek. Ugye alapvetően nem szabályos a jobbról előzés, de a maradék megengedett helyzeteket is tiltja szerintem ez a tábla.

2017. jan. 8. 17:42
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
a balra kanyarodó autót kikerülöd, nem pedig előzöd!
2017. jan. 8. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
jobbról előzöm..
2017. jan. 8. 17:54
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
jobbról kikerülöd ...
2017. jan. 8. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
63%
Ez kikerülés, mozgó járművet előzünk,állót kikerülünk.
2017. jan. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
77%

A balra irányjelző, még haladó autót is meg lehet előzni (!) jobbról. És ezt valóban tiltja az "előzni tilos" tábla.


"

14. § (1) A járművek forgalmát tiltó vagy korlátozó jelzőtáblák:

f) „Előzni tilos” (32. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úton előzni tilos; ez a tilalom nem vonatkozik kétkerekű motorkerékpárnak, segédmotoros kerékpárnak és kerékpárnak, valamint állati erővel vont járműnek és kézikocsinak gépjárművel való előzésére, továbbá az úttest közepén levő vágányon haladó villamos előzésére;"


"34. §

(4) Csak jobbról szabad előzni

a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;

b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levő pályán közlekedik.

(5) Jobbról is szabad előzni a figyelmeztető jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó járművet, ha a vezető meggyőződött arról, hogy ezzel a többi járművet és a gyalogosokat nem veszélyezteti."

2017. jan. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Egyébként a kikerülés itt fel sem merül, mert a kikerülés:

"Az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű vagy ott levő egyéb akadály melletti elhaladás" a kresz szerint.

2017. jan. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi utolsó, azt hittem már értem de mégsem.


1,

Van egy álló autó/segédmotoros kerékpár aki a felezővonalhoz beállt, és elkezdett indexelni. Ő mellette jobbról ELHALADHATOK bár ha egy sávos úton megyek akkor igazából kikerülöm. Ezt NEM TILTJA az előzni tilos tábla.


2,

Már sorol ki és indexel de még mozgásban van.

Ebben a helyzetben NEM (haladhatok) el jobbról azaz nem előzhetem meg.

2017. jan. 8. 18:42
 8/10 anonim ***** válasza:
46%

régen jártam kreszre


de az első válaszoló írja jól


Ha egy autó besorol középre és jelzi hogy ballra akar kanyarodni, akkor azt az autót jobbról kikerülheted, és ez nem előzés!

Miért is ne mehetnél el mellette jobbra?

Nem előződ hanem elmész mellette(kikerülöd)

2017. jan. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
53%

Nem, ha a sáv baloldalán áll bármi, azt nem kikerülöd, csak elhaladsz mellette, mivel alapból jobbra kell tartani.


- Ha a balra kanyarodni szándékozó autó még mozgásban van, akkor a mellette való elhaladás előzésnek minősül.

(Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás.)

- Ha már megállt, akkor se nem előzés, se nem kikerülés, csak elhaladsz mellette.


Az előbbi a tábla hatálya alatt tilos, az utóbbi nem.


Mondjuk szerintem a tábla nem "akarja" tiltani a jobbról előzést (nem is látom értelmét a tiltásnak), de a szabályt betű szerint értelmezve igenis tiltja a bármilyen, így a szabályos jobbról előzést is (kivéve a villamos esetét).

2017. jan. 8. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm!
2017. jan. 9. 16:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!