Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ilyen körülmények között a...

Ilyen körülmények között a gyalogos lett volna a hibás?

Figyelt kérdés

Múlthéten hétvégén egy fesztivál szerűségen voltam, csak benéztem.

Hajnalban jöttem haza, a városban egy enyhe kanyarban egyszer csak azt láttam,hogy 4 gyalogos egymás mellett sétál, teljes egészében elfoglalva a sávomat.

Látták,hogy jövök mert az autó fényszórói bevilágították az egész utat, de meg se mozdultak.

Egy olyan "átlagosat" rájuk is dudáltam (tehát nem hasaltam a dudára), és úgy kerültem ki őket.

Az az igazság,hogy a legszélső gyalogost "lecentiztem", de ha nem is centiztem,közel volt, bár nem direkt.

Nem akartam ráijeszteni vagy hasonló, csak így jött ki.


Persze,tudom ezt nem lett volna szabad, de ugye neki sem kellett volna ott sétálnia, vagy legalább nem a felezősávon.

Kiabáltak mindent, meg egy darabig futottak is utánam, de ennyi volt.


Részegek is voltak, és bár ismerem a környéket, szoktak a padkán sétálni egymás mögött gyalogosok, de ilyet még nem láttam.

Eső is volt, ha esetleg egy ittas sofőr jön simán szétcsap közöttük, vagy elég lett volna ha valaki fáradtan megy,netán 70-80-al (szoktak), mert ugyan nem egy hajtű kanyar, de pont azon a részén mentek ahol a legnehezebb volt őket észlelni.


Személy szerint úgy érzem nekem van igazam, de ha tévednék nyugodtan javítsatok ki.(csak ne úgy,hogy kiforgatjuk a KRESZ-t megmondó emberként, és a végén kiderül,hogy nekem nem is lett volna szabad arra mennem autóval:) )


Járda a túloldalon volt!


2017. ápr. 30. 00:17
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Az ilyen helyzet mindig kellemetlen, mert az csak egy tényező, hogy ki(k) közlekedtek szabálytalanul, a szabályosan közlekedőnek is kötelessége a lehetőségek határain belül mindent megtenni a baleset elkerülése érdekében.

És ez az a gumiszabály, amibe sok mindent bele lehet csomagolni, nem az út és látási viszonyoknak megfelelő sebességet, nem megfelelő oldaltávolság tartást, stb.

Egyértelmű, hogy a gyalogosok szabálytalanul bandáztak az úttesten, de a KRESZ-ben ott van a sebesség megválasztás szabálya, lehetett volna ott vaddisznó csorda is a gyalogosok helyett, csak olyan sebességgel közlekedhetsz a KRESZ szerint, hogy az előtted felbukkanó akadály szerint meg tudj állni, ki tudd kerülni.

Ezzel nem azt állítom, hogy csakis téged hibáztattak volna, de kellemetlen, kényes helyzet, ha ilyenből baleset lesz.

2017. ápr. 30. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez egy korrekt válasz volt!


Ez lakott területen belül történt, 50-es táblánál, vadveszély nem volt, és az sincs kirakva,hogy ott mehetnek gyalogosok.

Viszont tanú sem lett volna, illetve ők 4-en ellen, nekem meg egy utasom volt aki mondjuk szintén józan volt mint én, szóval talán 3-4 részeg szava ellen többet értünk volna, na meg véleményem szerint azon van a hangsúly,hogy neki ott semmi keresnivalója nem lett volna, szóval akár az autópályán is mehetnék 50-el, mert nehogy vad legyen az úton.

De ha nem lenne egyértelmű, én elfogult vagyok magammal kapcsolatban, szóval nem tudom.

2017. ápr. 30. 00:42
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Mire alapozod, hogy semmi keresnivalója nem lett volna ott?

Ha nincs járda és a padka nem alkalmas rá, akkor a gyalogos mehet az úttesten. Az más kérdés, hogy nyilván nem négyen egymás mellett, de ezzel a ténnyel nem nagyon lehet már semmit kezdeni utólag, ahogy mondod is, lenne 6 kihallgatott személy, mindenki mondana össze-vissza mindent. Te ráfáznál az tuti, már csak azért is mert téged könnyebb szankcionálni.

2017. ápr. 30. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nekem egyértelműnek tűnik, hogy egy ilyen esetben az autóst minimum részben felelősnek hozzák ki, hiszen úgy kell a sebességedet megválasztani, hogy egy esetlegesen felbukkanó akadály előtt meg tudj állni. Ergo hiába tudsz egy kanyart bevenni 50-nel, ha ott egy terebélyes bokor miatt nem látod be, mi van a következő útszakaszon. Ha vaddisznókonda nincs is ott, labda után szaladó gyerek, egerésző macska, teherautóról leesett fotel vagy négy részeg gyalogos még mindig lehet ott.
2017. ápr. 30. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
81%

annyiban kijavítanám, hogy úgy kell megválasztani a sebességet,hogy meg tudj állni minden olyan esetben amire az adott körülmények között számítani lehet


szerintem egyáltalán nem elvárás hogy 4 idiótára számíts a sáv közepén, max arra hogy az út szélén mennek libasorban


ilyen alapon autópályán is menünk 40nel mert mi van ha vmi csoda folytán ott átszalad vki

2017. ápr. 30. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

3-as


Arra alapozom,hogy az utolsó felkiáltójeles részt el se olvastad, pedig nem folyik össze a többi szöveggel.

Valamint arra,hogy a padka alkalmas volt arra,hogy ott gyalogosok sétáljanak, persze nem egymás mögött.(igaz, mind a kettőt leírtam de mindegy)

2017. ápr. 30. 11:32
 7/8 anonim ***** válasza:
Mindenki hibás lett volna. Te is meg a gyalogosak is.
2017. máj. 2. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

# 5-nél a pont.

KRESZ:

"(4) A jármű sebességét az (1)-(3) bekezdésben említett sebességhatárokon belül úgy kell megválasztani, hogy a vezető járművét meg tudja állítani az általa belátott távolságon belül és minden olyan akadály elõtt, amelyre az adott körülmények között számítania kell."


Vadveszély táblánál vadakra kell számítani. Kőomlás táblánál kőomlásra kell számítani. Gyalogosokra figyelmeztető táblánál gyalogosokra kell számítani.

Ha nem volt kint tábla, akkor nem feltétlenül kellett az úton közlekedő gyalogosokra számítani. Még a padkán egy sorban közlekedőkre sem. (Az egy dolog, hogy te ismered a környéket, de ez nem feltétel az autóvezetésben.)

Tehát ha kivasalod őket, és nem mentél 50 felett, akkor jogilag nem fognak téged elmarasztalni.

Ugyanaz a téma, mint éjszaka kivilágítatlan biciklist gázolni, vagy bármikor az utcán tiltott helyen átfutó gyalogost. Kivizsgálják, de a gázolónak nem lehet belőle gondja. (Legalábbis, a törvény irányából, mert fekete áldozat esetén a család karókat ragad.)

2017. máj. 3. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!