Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha valaki a zebra mellett...

Ha valaki a zebra mellett megy és elgázolják, akkor hány méteres körzetben számít annak?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy egy gyalogos nagyon siet, ezért nem konkrétan a zebrának megfestett részen halad át, hanem amellett egy méterrel.Valami miatt a gyalogost viszont elgázolják.Ez zebrán való gázolásnak számít?Vagy a gyalogos hibája is a gázolás, mert nem a zebrán haladt át?Vagy hány méteres körzetben számít zebrán való gázolásnak?

2018. jan. 18. 06:27
1 2
 11/11 akiket válasza:

83/2004. (VI. 4.) GKM rendelet a közúti jelzőtáblák megtervezésének, alkalmazásának és elhelyezésének követelményeiről:


a) A „Kijelölt gyalogos-átkelőhely” jelzőtáblát a gyalogos-átkelőhely útburkolati jelének menetirány szerinti kezdeténél, illetve előtte 2 méter távolságon belül kell elhelyezni.

A 18.9. ba) pontban említett esetben a tábla alatt a tényleges távolságot mutató „Távolság” kiegészítő táblát is el kell helyezni.


20/1984 (XII.21.) KM rendelet: a kijelölt gyalogos-átkelőhely „az úton a gyalogosok áthaladására szolgáló, útburkolati jellel jelölt terület, ahol a KRESZ 21. § (7) bekezdés értelmében a gyalogosoknak elsőbbsége van a járművekkel szemben


Sokan a jó öreg KRESZ-ben lévő "A közúti jelzőtáblákra vonatkozó közös rendelkezések" részt úgy értelmezik, hogy jogilag a jelzőtábla "erősebb", és igazából az jelöli a forgalmi rendet, a felfestést csak tábla hiányában kell vizsgálni.

Szintén a KRESZ-ből:

a) „Kijelölt gyalogosátkelőhely” (103. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úttestet ==> !!! a táblánál !!!<== útburkolati jellel kijelölt gyalogosátkelőhely keresztezi;



A KRESZ szerintem egyértelműen kijelöli a gyalogosátkelőhely kezdetét. Ha a tábla vonala előtt megy át a gyalogos, akkor az nem zebra, elütheted ;)

Ha a tábla vonala és a felfestés kezdete között megy át, akkor az szerintem már zebra, nem ütheted el :( (Kivéve ha van Távolság: felirat alatta, mert az "eltolja" a zebrát.)


Nekem az oktatóm mindig hangsúlyozta, hogy a tájékoztató (kék) táblák is szigorú jogi státuszt jelölnek ki (pl. gyalogosátkelőhelyet), és felfestés nélkül is perdöntőek baleset esetén.


Ez csak az én véleményem, nem vagyok jogász :) egy jó tanács: VEGYETEK AUTÓS KAMERÁT, és akkor nem lehet baj

jan. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!