Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha a kerékpárút zebra mellett...

Ha a kerékpárút zebra mellett vezet és zöld a zebrán áthaladóknak, a kerékpárosnak le kell szállni ezen a szakaszán a kerékpárútnak?

Figyelt kérdés

2014. júl. 25. 19:53
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
28%

Ha a zebra MELLETT van kerékpárút, nem.

Ha zebrán mész keresztül biciklivel, a KRESz szerint csak áttolhatod.

2014. júl. 25. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, ilyenre megoldásokra gondoltam, ez mellette van gondolom, jól értelmezem:

[link]

[link]

Azért kérdeztem mert én is így tapasztalom, csak nem valami logikus. Ha a zebrán veszélyes átsuhanni, mitől lesz biztonságosabb egy aláfestéstől, nem igaz?

2014. júl. 25. 20:23
 3/16 anonim ***** válasza:

attól, hogy ha csak zebra van, akkor nincs bringa út az úttesten.

Amúgy sok a vita a témában. Én úgy értelmezem a jogszabályt, hogy nem tiltott áttekerni a zebrán (át is szoktam), csak épp nincs elsőbbséged, ergó akkor mehetsz ha engednek, míg a gyalogosnak elsőbbsége van.


Ha van felfestés, akkor jogos van ott tekerni és az autósnak is számítania kell rád.

2014. júl. 25. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Igen ez így van, ezt a szabályt ismerem, át lehet tekerni a zebrán, csak elsőbbséget kell adni az autósnak. Csak próbáltam utána olvasni, de a bicikliút+zebra szabályt nem találtam, szerintem veszélyes, mitől látna jobban/messzebbre/házfal mögé egy autós egy festékcsíktól a zebra mellett.
2014. júl. 25. 20:41
 5/16 anonim ***** válasza:

a zebrát is észre kell venni, ugyanígy a sárga "zebrát" is.

plusz sok helyen van sárga villogó lámpa ami a kerékpárosokra figyelmeztet, vagy tábla.


Plusz:

Sok kerékpáros kereszteződést lámpa irányít, ez gondolom egyértelmű ebben az esetben, hogy az egyenesen haladók állnak, a kanyarodók pedig amúgy is figyelnek, hogy elsőbbséget tudjanak adni a gyalogosoknak és kétkerekűeknek.


A másik eset amikor vagy a kocsikat, vagy a kerékpárosokat macisajt szabályozza. Itt már lehet gond, mert a kerékpárosok vagy nem ismerik a kresszt, vagy leszarják. De törvényileg rendben van szerintem, illene tudni és betartani a szabályt.


És még egy eset, amikor nincs semmi tábla, csak felfestés. Amúgy azt hiszem ebbe zavarodtam meg kicsit. Tehát a felfestés önmagában nem jelent tudtommal elsőbbséget ha két "egyenesen" keresztező jármű találkozik, tehát nincs kanyarodás. ha nincs tábla, akkor jobb kéz szabály a nyerő. Nah ez az amit még az autósok többsége se ismer.

2014. júl. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Igen, variáció az van a témára, szerintem a legtöbb autós stratégiája, hadd menjen a biciklis akkor is ha tudja, hogy nincs elsőbbsége, akkor van baj, mikor nem veszik figyelembe, hogy túl gyorsan haladnak ahhoz, hogy idő legyen észrevenni-megállni.

Például ilyesmi helyen, ahol épület takarásából suhannak át a zebra mellett:

[link]

2014. júl. 25. 22:05
 7/16 anonim ***** válasza:

tudsz mondani egy pontos címet, hogy megnézzem google térképen is?


amúgy itt lehet számítani bringásra, ebben nagyon sokat segít a rikító vörös felfestés.


alapvetően a zebrát úgy közelítjük meg, hogy meg tudjuk adni az elsőbbséget, ráadásul ez egy kereszteződés. Ha a zebrát keresztező autó út nem főútvonal, akkor alap, hogy lassítunk/megállunk.


így ezt a kereszteződést én nem tartom annyira kritikusnak.

2014. júl. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
A magyar autósok közlekedési morálja mellett a zebrán a gyalogosnak sincs elsőbbsége, vagy legalábbis nem szokás megadni...
2014. júl. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 kovpet ***** válasza:
A kérdésedre egyértelműen a "nem" a válasz. Nem kell leszállnia és ha nincs neki macisajtja, akkor a jobbkéz- és a kanyarodási szabály is érvényes rá! De általában van neki macisajt, pont ezért.
2014. júl. 26. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Az általad illusztrált képződményt kerékpárút-átvezetésnek hívják, nem kell leszállni, és a kereszteződésekre vonatkozó elsőbbségi szabályok érvényesek.
2014. júl. 26. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!