Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Gördeszkával, görkorcsolyával...

Gördeszkával, görkorcsolyával és rollerrel hol lehet hivatalosan közlekedni?

Figyelt kérdés
A járdán vagy az úttesten kell velük menni? Mi van akkor, ha az útszakaszon nincsen járda vagy annyira kátyús, hogy ott nem lehet velük értelmesen közlekedni?

2018. nov. 12. 19:28
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
60%
Mindegy hogy közlekedésre szánják-e, mindegy hogy közlekedésre használják-e. A lényeg, hogy a KRESZ mit minősít járműnek. A biciklit igen. Az általad felsorolt eszközöket nem. Innentől a kérdés szempontjából lényegtelen hogy sportszernek, játéknak, vagy atombunkernek van-e minősítve. Nem jármű. Az úttesten nem szabad vele közlekedni. A bicikli (amennyiben megfelel a KRESZ-ben leírt kritériumoknak) jármű, ezért nemhogy szabad vele az úttesten közlekedni, hanem ott KELL, és a járdán szabálytalan (kivétel, ha az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan). Ha nincs járda, lényegében így jártál. Nem arról van szó hogy elnyel a föld ha az útra merészkedsz, jó eséllyel még ha meg is lát a rendőr, vann neki jobb dolga is, mint hogy ilyenekért piszkáljon, főleg ha tényleg alig használt útszakaszról van szó. De ha mégis szemet szúr valakinek, és figyelmeztetést/büntetést/barackot a fejedre kapsz érte, akkor legyél vele tisztában, hogy a vonatkozó szabályok szerint ez jogos.
2018. dec. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim válasza:
69%
Mi a haverokkal mindig ott megyünk ahol tiszta az út. Ha nem jön kocsi, akkor úttesten is lazán elsuhanunk. Szabály ide vagy oda. Viszont az alábbiakat csak annak ajánlom, aki professzionális szinten űzi a deszkázást. Longboardosok gyakran mennek az úttest közepén is.
2019. jan. 10. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 Alex Fly ***** válasza:
0%
Jó... Menjél. Aztán ha ne adj Isten történik valami baleset, akkor nem csak a szabálysértésért fogosd megkapni, ami neked jár, hanem a szabályosan az úttesten tartózkodó járműben esett kárt is rád terhelik... Volt már aki a kórházban számolgatta, miből fizeti ki a milliós kártb amit okozott.
2019. jan. 10. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim válasza:
69%
Annyi baj legyen. :)
2019. jan. 10. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 Inge Ervin válasza:
2021. febr. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 Akimegmondja válasza:
51%

Sziasztok.


A válaszod a kérdésedre: bárhol használhatod őket.


Kifejtem ezt azok részére is, akik egyáltalán nem, vagy nemrég kezdték el használni valamelyik eszközt (gördeszka, e-gördeszka, roller, e-roller, görkorcsolya, stb.).


Kezdjük ott, hogy az 1/1975 (II. 5.) KPM-BM együttes rendelete (a KRESZ) nem rendelkezik egyértelműen ezeknek az eszközöknek a használatát illetően, így nincs jogilag szabályozva a velük való közlekedés sem.


Ott és úgy lehet ezekkel az eszközökkel közlekedni, hogy az a saját és mások testi épségét ne veszélyeztesse, továbbá ne befolyásolja a többi közlekedésben résztvevőt haladási sebességük megváltozásában.


Veterán gördeszkásként írom ezt, aki még a boltba is deszkával gurul, de ennyi a lényeg: tudj vigyázni magadra és másokra. <3


Ja és a legfontosabb az, hogy senki véleménye ne érdekeljen.

Engedd el a kívülről jövő hangokat, és csak csináld amit szeretsz.


Peace&Love

2022. ápr. 8. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:

Ha már jogászkodni kék:



1. számú függelék az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelethez


I. Az úttal kapcsolatos fogalmak

c) Úttest: az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része.


II. A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak

a) Jármű: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is. A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekes szék és a gépi meghajtású kerekes szék - ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska - azonban nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek.



1/1975 (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet


A járművek közlekedésben való részvételének a feltételei:

5. §

(1) * A közlekedésben olyan járművel szabad részt venni,

a) amelynek jogszabályban meghatározott érvényes hatósági engedélye van;

b) amelyre külön jogszabályban meghatározott számú, típusú és elhelyezésű hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] van(nak) felszerelve;

c) * amelynek műszaki-, biztonsági- és környezetvédelmi jellemzői megfelelnek a jogszabályban meghatározott feltételeknek;

d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi;

e) amely megfelel a (9) bekezdésben meghatározott feltételnek;

f) * amelyre a külön jogszabályban meghatározottak szerinti kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási fedezet fennáll.


(2) A jármű vezetője, mielőtt a járművel a telephelyről (így különösen a garázsból) elindul, köteles a kormányberendezés, a fékberendezés, a gumiabroncsok, valamint a kötelezően előírt világító- és fényjelző berendezések állapotát (működését), továbbá a hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] meglétét, állapotát - az adott körülmények között indokolt módon - ellenőrizni.


(3) Ha a jármű az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseknek nem felel meg;

a) az üzemben tartó nem engedheti meg, hogy a vezető a járművel elinduljon és az elindulást köteles megakadályozni;

b) a vezető a járművel nem indulhat el és az elindulásra vonatkozó utasítás végrehajtását köteles megtagadni.



Sok sikert az 5.§ gördeszkával való betartásához ;)

2023. jan. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!