Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Segítene valaki megválaszolni...

Segítene valaki megválaszolni néhány KRESZ kérdést?

Figyelt kérdés

Mivel Kanadában tanultam vezetni, nem annyira ismerem a magyar közlekedési szabályokat. Tudom, hogy nagyjából ugyanaz, de pár dolgot hadd kérdezzek meg:


1. Magyarországon, ha több sávos úton a jobb oldali fordulósávban állok a piros lámpánál, lehet-e a piros ellenére elindulni és bekanyarodni, ha nem jön semmi?


2. Magyarországon vannak minden irányból STOP táblával védett kereszteződések, ahol mindenkinek meg kell állnia, és az indulhat elsőnek, aki először ért oda? Vagy csak jobbkézszabály van mindenhol, ami meg itt nincs?


3. Több sávos úton a bal oldali fordulósávból fordulnék balra, teli zöldnél. Szemből jön a forgalom. Itt az a rend, hogy be kell gurulni a kereszteződésbe, és ott megállni, amíg a szemből jövő forgalom elfogy, és biztonsággal mehetek balra. Ha közben az én zöldem sárgára váltana, akkor elsőbbségem van mindenkivel szemben, amint a forgalom megállt, de még mielőtt a keresztirányú elindulna. A kereszteződésben csak egy autó állhat egyszerre, aki mögötte jön, annak várnia kell, míg elmegy. Ez így megy Magyarországon is?



2019. ápr. 23. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:
70%

1. A piros az tilos.

2. Szerintem alapvetően nincs minden irányból stop táblás kereszteződés nálunk.

3. Alapvetően így megy.

2019. ápr. 23. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
39%

1. Ha nincs jobbra kanyarodást kiegészítő lámpa ami zölden világít akkor nem mehetsz


2. Ilyet még itthon nem láttam


3. Ahogy előttem is írták alapvetően így megy de a Magyarok nem a legjobb közlekedők.

2019. ápr. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%

1. Magyarországon piros lámpánál csak akkor kanyarodhatsz jobbra, ha jobbra mutató kiegészítő zöld nyíl világít mellette.


2. Nincsenek 4 way stop típusú kereszteződések.


3. Telizöldnél jellemzően nem csak egy autó gurul be a kereszteződésbe, bár ha nagyon szigorúan vesszük, ez volna a szabály, mert nem haladhatnàl be a kereszteződésbe, ha forgalmi okból nem tudod azt várhatóan elhagyni. És az sem magától értetődő ilyenkor, hogy a keresztező forgalom megvárja, amíg az így beragadt autósok befejezik a bekanyarodást.

2019. ápr. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
34%
Én a helyedben vennék egy KRESZ tankönyvet vagy beiratkoznék egy KRESZ tanfolyamra. Nem ismerem a kanadai KRESZ-t, de biztos vagyok benne, hogy több mindenben is különböznek, akkor meg már nem lenne jobb átvenni az egészet? Egyébként arrafelé hogy vannak a villamos-szabályok? Mert Magyarországon ez az egyik területe a KRESZ-nek, amit sokan benéznek és általában ezen hibáznak a legtöbben vizsgán is.
2019. ápr. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

1.

Nem, csak akkor, ha van zöld nyilas kiegészítő lámpa.


2.

Nincs ilyen. Egyenrangú útkereszteződésben jobbkézszabály van.


3.

"Ha közben az én zöldem sárgára váltana, akkor elsőbbségem van mindenkivel szemben, amint a forgalom megállt, de még mielőtt a keresztirányú elindulna."

Nincs elsőbbséged. Ha valaki még átcsúszik a piroson, azt is el kell engedned.


"A kereszteződésben csak egy autó állhat egyszerre, aki mögötte jön, annak várnia kell, míg elmegy."

Elméletben egy autó sem állhatna a kereszteződésben, mert az a szabály, hogy csak akkor hajthatsz be a kereszteződésbe, ha azt előreláthatólag el is tudod hagyni. Persze ez a gyakorlatban nem működik, mert így ott állhatnál estig. A gyakorlatban annyi autó préseli be magát a kereszteződésbe, amennyi elfér, aztán amikor vált a lámpa és a szemből jövők megálltak vagy elfogytak, akkor bekanyarodnak.

2019. ápr. 23. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek. A kérdésekre válaszolva, itt is vannak szabályok villamosra, de csak Torontóban érdekesek, máshol nincs villamos. Inkább az iskolabusz necces itt, az a legszentebb jármû az úton, de ilyen ugyebár odahaza nincs. Kresz tanfolyamra elmenni nem fogok egy rövid hazalátogatás alatt, de annyira nem is kell, mert a szabályok nagyrészt ugyanazok, ilyen kis különbségekkel. Ez a pirosnál jobbra fordulás a leglényegesebb, mert itt annyira lehet, hogy megbüntethetnek, ha üres a keresztezõdés, te meg megvárod a zöldet.
2019. ápr. 24. 06:02
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

"Inkább az iskolabusz necces itt, az a legszentebb jármû az úton, de ilyen ugyebár odahaza nincs"


De elméletben már van, azt hiszem 2014-ben vezették be.

Ezt írja a kresz:

"(6) „Gyermekszállítás” (160/a. ábra): a gyermekeket szállító autóbusz vagy az iskolabusz elején és hátulján elhelyezett – legalább 40x40 cm méretű, fényt kibocsátó, megvilágított vagy fényvisszaverő – tábla az álló jármű környezetében gyermekek közlekedésére figyelmeztet. Tilos a „Gyermekszállítás” táblával megjelölt autóbuszt kikerülni, valamint mellette a szembe jövő forgalomnak elhaladni, ha az párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úttesten áll és a gyermekek be- és kiszállását a vezető az autóbusz mindkét oldali első és hátsó irányjelzőjének egyidejű működtetésével jelzi."

[link]


Persze nem nagyon szokták használni. De ha használják is, akkor is az autósok 99%-ának fogalma sincs erről a szabályról.

2019. ápr. 24. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
7-es, ez egy az egyben a kanadai-amerikai szabályt veszi át. Hát, akkor ezt nem kell tanulnom. :)
2019. ápr. 25. 06:10
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

1. Olyan is sok van, hogy csak az egyenesen haladóra vonatkozik (a lámpában nyíllal jelezve) a piros. A jobbra kanyarodó pedig elmehet jobbra, ha nem jönnek, csak egy elsőbbségadás táblája van.

Ahol ilyen van, ott jellemzően egy kis "mellékút" van a jobbra kanyarodáshoz, ami levágja a sarkot a két út között, néha csak 3 méter hosszú, hogy egyértelmű legyen a helyzet.

2. Jobbkézszabály jellemzően a kisebb, kevésbé forgalmas utcák találkozásánál van, ahová nem akarnak drága pénzen jelzőtáblát tenni. A többinél meg van kint az elsőbbségadás tábla a kevésbé forgalmas irányból.

2019. ápr. 27. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
3. Nem hogy nincs elsőbbsége, de ha beragad, mert elindul a másik irány, még jól meg is büntetik. Mivel itt egy autó se gurulhat be a kereszteződésbe elvileg, ameddig nem teljesen szabad az útja. Bár gyakorlatilag ez kivitelezhetetlen, sok esetben éjfélig ott lehetne állni.
2019. ápr. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!