Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Elsőbbségadás mindenáron?

Elsőbbségadás mindenáron?

Figyelt kérdés

Tegyük fel a következő esetet: autóval megyek, egy kereszteződéshez érve elsőbbséget kell adnom a jobbról érkezőnek (stop tábla + jobbkéz szabály miatt is), csakhogy amikor odaérek azt látom, hogy a jobbról érkező autó még olyan távol van, hogy biztonságosan tújuthatok az adott kereszteződésen. Továbbgurulok az autóval, viszont még mielőtt elhagynám a kereszteződést, egy hirtelen forgalmi helyzet változás miatt (pl megáll az előttem haladó autó közvetlenül a kereszteződés után) nem tudok tovább menni, vagyis a kereszteződésben ragadok. A jobbról érkező autó eközben viszont odaér és belémhajt oldalról, mivel ő a sebessége megválasztásakor arra számított, hogy addigra én már nem leszek útban és kellően rutintalan ahhoz, hogy egy gyors fékezéssel elkerülje az ütközést.

Ilyenkor ki mulasztott? Kinek jár a büntetés?


2019. júl. 17. 12:40
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
53%

Eleve ilyen forgalmi helyzet nincs. Vagy ha van, akkor te vagy a hibás. És hogy miért?

Mert ha odaérsz egy kereszteződésbe, honnan ítéled meg pontosan az adott forgalmi helyzetet, ha még van előtted egy másik autó? Sehogy. Ha az előtted lévő autó kihajt, akkor te szintén elindulsz, viszont a kereszteződésbe való behajtás előtt meg kell bizonyosodnod róla, hogy mennyire veszélyes vagy éppen nem az, kihajtanod. Tehát akkor már látnod kell a másik autó helyzetét. És mivel ő már közel lesz ekkor, így neked nem szabad behajtani a kereszteződésbe. És ha belehajtasz, akkor onnantól fogva, mivel tábla is tiltotta, hogy behajts a kereszteződésbe, így te leszel a hibás.

2019. júl. 17. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
72%

Egy apró megjegyzés: ahol stop tábla van, ott nincs jobbkézszabály.

A lényeg, hogy elsőbbséget kell adnod a másik iránynak, mindegy mi alapján.


Nos, te mindenképp hibáztál, ui. nem szabad behajtani egy kereszteződésbe, ha forgalmi okokból nem tudod elhagyni.

Hogy ő hibázott-e, az a szituációtól függ. Pl. hogy milyen hirtelen kellett volna fékeznie.


Szerencsére a probléma abszolút nem reális: nincs az az idióta, aki ne fékezne ilyenkor. Vagy ha már nincs ideje lefékezni, akkor olyan nagyon nem igaz az sem, hogy "a jobbról érkező autó még olyan távol van, hogy biztonságosan tújuthatok az adott kereszteződésen". Hanem akkor ki volt ez centizve, és egy váratlan megállás miatt borult a mutatvány.

2019. júl. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
49%

vannak bajok...


neked ugye nincs jogosítványod?


stop tábla+jobbkéz szabály?


nincs ilyen

2019. júl. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 anonim ***** válasza:
59%

(A stop tábla+jobbkéz szabályon nem érdemes fennakadni, úgy értendő, hogy "ha nem is lett volna ott a tábla, akkor is nekem kéne elsőbbséget adni a jobbkézszabály miatt".)


Ami ebben a helyzetben hiányzik, az a biztonsági tartalék. Úgy nem hajthatsz be a kereszteződésbe, hogy csak akkor nem fog beléd hajtani a keresztbe menő, ha minden flottul megy. Ez a rész a te hibád lenne.


A keresztbe menőnek pedig egyrészt ha látja hogy gáz van, kötelessége fékezni és lehetőség szerint elkerülni az ütközést. Ha direkt nem fékez, akkor szándékosan okozta a balesetet és az nagyon súlyos dolog, ha jól tudom, már bűncselekmény, nem is szabálysértés. Másrészt ha nagyon sűrű a forgalom és másképpen nem tudod keresztezni az utat, akkor nagyon enyhe fékezésre vagy legalább gázelvételre kényszerítheted a keresztbe jövőt (hirtelen fékezésre nem, és persze nem is veszélyeztetheted). Legalábbis nekünk ezt mondták a kresz-oktatáson, hogy ez normális és szabályos, igaz, a kreszben ilyen kitételnek nyomát se láttam.

2019. júl. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:

Fogalmazzuk át a helyzetet:

Védett úton jobbról jön valaki, de még messze van (biztonságosan meg tudna állni a kereszteződésig). Autóval minden gond nélkül át lehetne előtte menni. Szembe sávban is áll egy autó kicsit balra húzódva mert balra kanyarodna, ezért engem el kell engednie, tehát áll. Én elindulok, miközben a szembe sávban álló autó mögül kikanyarodik egy motoros, kikerülné az álló autót (motorosok jó szokása szerint), de közben tőlem megijedve elesik elém, elzárva az utat annyira, hogy kénytelen vagyok a kereszteződés közepén megállni. A védett útvonalon közlekedő késve érzékeli a szituációt és belém hajt. Ki a hibás? (Ha mindent a motoros nyakába akarunk varrni, akkor mondjuk azt, hogy a sarkon álló fa dőlt ki abban a pillanatban és nem a motoros hasalt el).

2019. júl. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
55%

4-es válasznak kellene 100%-on állnia, a többi mind téved valamiben.

Elsőbbségadás miről is szól?

Az egyszerre történni akaró dolgok között tesz rendet. Annak még nem kell elsőbbséget adni, aki a tusó alatt áll. Ha az elsőbbséggel rendelkező még olyan távolságra van, hogy sem sutuznia, sem kormányt elrántania nem kell, akkor nem beszélhetünk elsőbbségadásról.

Ami pedig a kereszteződésben ragadást illeti, szerintem csak lámpás kereszteződésben tiltja a KRESZ a beragadást, de számos ok előidézheti azt a helyzetet, hogy nem tud kihajtani valaki a mások útvonalából. Műszaki hiba, ami miatt leáll (szó szerint) a járű, átszaladó gyalogos, kidőlő fa stb.

2019. júl. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:

Biztos vagyok,nincsen jogsid!

Vagy tegnap kaptad meg, rutin nincsen, de akkor a KRESZ tudományod???


"" odaér és belémhajt..."" nyugodt lehetsz nem fog beléd menni. Anyázz, és nyomja a kürtöt, miközben jobb esetben be mutat, és nem bever...

2019. júl. 17. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:

ha stop tábla van akkor meg kell állni, meggyőzödni hogy nem jön senki aki részére elsöbséget kel adnunk utána haladhatunk át a kereszteződésen...

És a másik dolog, a keresztezödésbe csak akkor hajthatunk be ha meggyőzödtünk róla hogy el tudjuk hagyni, és nem akadályozzuk megállásunkal a keresztforgalmat.


Ezek mind benne vannak a KRESZ ben.

Amugy ha a védett úton haladó ugyond direkt neked magy, akkor az büncselekmény, hiába neki lett volna elsőbsége.

tehát ha megyek a kamionnal és keresztben beszorult a kereszteződésbe egy autó és én letarolom akkor megyek a böribe.

2019. júl. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:

"Ami pedig a kereszteződésben ragadást illeti, szerintem csak lámpás kereszteződésben tiltja a KRESZ a beragadást, de számos ok előidézheti azt a helyzetet, hogy nem tud kihajtani valaki a mások útvonalából. Műszaki hiba, ami miatt leáll (szó szerint) a járű, átszaladó gyalogos, kidőlő fa stb."


Ebben pl. te tévedsz. :DDD

Kereszteződésbe, vasúti átjáróba csak úgy szabad behajtani, hogyha meggyőződtél róla, hogy a forgalmi helyzet lehetővé teszi, hogy el is hagyd a kereszteződést, vasúti átjárót.

A műszaki hiba egy másik kérdés.

2019. júl. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 A kérdező kommentje:
A kérdésben igazából nem az a lényeg, hogy belémjön-e vagy sem, hanem hogy a felvázolt szituáció KRESZ szempontjából elsőbbségadás elmulasztását jelenti-e vagy sem. (Az hogy a másik kocsi esetleg belémjön, csak arra utal, hogy egy ebből eredő baleset esetén utólag én már bármit mondhatok, akkor is rámhúzzák a vizes lepedőt.)
2019. júl. 17. 14:21
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!