Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Miért jó az embereknek beállni...

Miért jó az embereknek beállni tömegközlekedésen az ajtó közepébe, mozgólépcső bal oldalára, stb?

Figyelt kérdés

Szerintem mindenki látott már ilyet: emberünk megáll a metróajtóban, mozgólépcső közepén, vonaton a folyosó legszűkebb részén, tehát olyan helyen, ahol a lehető leginkább útban van a többi közlekedőnek.

Mármint komolyan, oké, nem érdekli hogy mások elférnek-e tőle, tiszta sor, ezen kár vitázni, szóval a kérdés nem ilyen passzív-agresszív flame akar lenni ellenük.

Na de NEKI miért jó az, hogy percenként rálépnek, átfurakodnak rajta, lökdösik, stb.?

Én egyetlen alkalommal szoktam naponta az ajtóban állni a vonaton, vagyis hát akkor is inkább leszállok, felengedem az embereket, és utánuk visszaszállok, de az is épp elég macera, nem értem, másoknak miért jó ezt egész úton viselni.

Mi olyan jó benne? Miért éri meg?


2019. szept. 17. 09:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Én sem szeretem azt, amikor alig tudsz benyomakodni az egyébként félig üres járműbe, de talán van magyarázat: amikor le akarsz szállni, sok ember között, szűk helyen kell kipréselned magad. Ebben van némi logika.

De az is megáll az ajtóban, aki végállomástól végállomásig megy, üres szerelvényre, más egyéb járműre száll fel, és mintha gyökeret eresztett volna.

Egyébként más érdekességek is vannak. Pl. a buszon hátsó ajtó közelében áll, a jármű tele emberekkel.

Elindul az első ajtóhoz, persze alig fér át az álló utasok között. Nyerni akar pár métert, amennyi az első és utolsó ajtó között van, mert siet – gondolhatnád. De amikor leszáll, elindul hátra. Na ezt fejtse meg nekem valaki!

2019. szept. 17. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Valószínűleg úgy van ahogy 1-es is írja. Leszálláskor nem akarja keresztülpréselni magát a többi utason. Meg néha mozgó járműben mászkálni elég macerás, főleg ha a sofőr csak a padlógáz satufék kombinációt ismeri.

A mozgólépcsős dolog meg szerintem azért van mert nagyon kevés ember ismeri azt a -nem is tudom- szabályt?, hogy mozgólépcsőn mindig a jobb oldalra állunk, hogy aki sétál az el tudjon haladni mellettünk. Persze gondolom sokan úgy vannak, hogy a mozgólépcső majd felviszi minek lépkedjen még pluszba és nem gondol bele, hogy esetleg más meg sietne ezért nem várja meg amíg a mozgólépcső az alap sebességével felviszi.

2019. szept. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Hm, nekem kényelmesebb az utazás során csak egyszer végigpréselődni a tömegen, mint minden egyes megállóban tűrni, hogy keresztülfurakodjon rajtam a tömeg. :D

Ha meg majdnem üres a szerelvény, akkor tényleg nem értem.


Mert pl. amit írtam, hogy egy helyen én is az ajtóban állok, arra nekem van racionális magyarázatom: egy órás út alatt azon az egyetlen egy állomáson nyílik azon az oldalon az ajtó, így a végállomáson induláskor egyből betáborozok az ajtó elé, és egész úton csak egyszer kell macerázni, azon kívül viszont a legbékésebb hely a szerelvényen, csak ott nem sodornak el. :)


Szóval ha valaki tud ésszerű érvet írni, én tök elfogadom, csak egyelőre furcsa nekem.

2019. szept. 17. 09:35
 4/16 anonim ***** válasza:
36%
Én szeretek az ajtó közelében állni, mert frissebb levegő van. Volt, hogy már rosszul voltam az elhasznált, fülledt levegőtől. Ezért inkább az ajtó közelébe állok, akkor is, ha a végállomásig megyek. Persze mindig úgy, hogy ne legyek útba.
2019. szept. 17. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
0%

Mozgólépcsőn én pl azt tartom parasztnak, aki fellök mindenkit, hogy 20 másodperccel előbb érhessen le. Főleg, hogy jellemzően pont ugyanarra a metróra száll fel, mint én vagy mindenki más. Lehet kötchög vagyok, de egyszer úgy megnézném, hogy az egyik ilyen nagggggggyon fontos ember pofára esik, amiért képtelen a mozgó lépcsőn megállni. :D Nem a mucsai kisfaluban lakunk, ahol elmegy a busz és nem jön aznap másik. Tényleg annyira irreálisan kevés időt lehet ezzel nyerni, hogy semmi értelme.

Ettől függetlenül nem állok szándékosan a baloldalra, de jellemzően a jobb vállamon lóg a táska is, meg az aktuális vászontatyó, bevásárlótáska stb is, nem fogok a lépcső oldalára felkenődni, táskát csiszatolni. Vagyis jobboldalt állok, de gyakorlatban ez majdnem a lépcső közepèt jelenti.


A metró eleve úgy van kialakítva, hogy egyedül az ajtó előtti térben lehet kényelmesen kapaszkodni (ugye középen az oszlop), az ülések felett csak lógázol a kapaszkodón. Neked is kényelmetlen, meg annak is, aki előtted ül. Mondjuk én pont magas vagyok, szóval ha sokan vannak, én simán beljebb megyek, de el tudom fogadni, hogy miért áll ott mindenki.

Buszon nyilván másabb, mert ott ki vannak alakítva a beugrók, babakocsis helyek, ahol kényelmesen meg lehet állni. De még ott se azzal van a baj, ha valaki az ajtóban áll szerintem, csak akkor vegye tudomásul, hogy bizony minden megállónál le kell szállnia, leengedni az utasokat, vissza, és félreállni, hogy más is felférjen. Na, ez az, amit nem tesznek meg általában, csak állnak középen, mint egy darab kő, aztán még nekik áll feljebb, ha fel vannak lökve.

2019. szept. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem először leszarásból, aztán már csak azért is, dacból maradnak, mert kik a többiek, hogy miattuk odébb álljon húsz centit.
2019. szept. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

5-ös! Nálunk nincs kötelezően előírva a mozgólépcsőn jobb oldalt állni, a bal oldalon meg lehet lépdelni is, de az utazási feltételekben szerepel.

A világ legtöbb metrójában működő rendszer, nem magyar találmány. Fellökni a másikat persze nem kell, de aki siet, nem azért siet, mert paraszt, mert téged akar bosszantani, hanem mert dolga van.

A metró sem jár mindig sűrűn, van, amikor tíz perc a követési idő.

A metrózónak viszont elmehet az utolsó vonata, vagy ha nem is az utolsó, de akár 2-3 óra múlva indul csak a következő. Sok értelmes és elfogadható magyarázatot lehetne még írni.

2019. szept. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

"Nem a mucsai kisfaluban lakunk, ahol elmegy a busz és nem jön aznap másik. Tényleg annyira irreálisan kevés időt lehet ezzel nyerni, hogy semmi értelme."

Mondjuk ezt soha életemben nem fogom megérteni. De, én kisfaluban lakok, és ha egy metrót lekések, akkor az állomáson 1-2 órát csövezhetek, mire indul a következő vonatom/buszom haza. Úgyhogy a lépcsőn én is sietni szoktam, udvariasan megkérem az előttem állót, hogy engedjen át, de előfordult, hogy furakodtam, mikor tizedszerre se hallotta meg, és egy percem volt a vonat indulásáig (megböködtem a vállát is, hátha nem hall valami miatt, de no reaction).

A Pestiek jó része miért gondolja, hogy mindenki Budapesten belül él, aki napközben ott tartózkodik? :D


M3 kocsikban az üléssorok közepén is van függőleges oszlop, én ott szoktam állni nagyon kényelmesen szellősen, amíg mások agyonnyomják egymást az ajtónál heringek módjára. :) Ma reggel is éppen ez volt, onnan jutott eszembe ez a kérdés, hogy én olyan kellemesen elfértem ott, volt helyem mozgolódni, fogni a könyvem, ők meg nyomorogtak és kb a szájukba lógott a másik haja, nem tudom miért jobb. :D

2019. szept. 17. 10:38
 9/16 anonim ***** válasza:
0%

Nem gondolom, hogy mindenki Budapesten él, de az miért az én hibám, hogy nem tudsz időben elindulni a vonathoz? :)

Én is szoktam rohanni, igen, vonatra vagy volánra is, de továbbra is az a véleményem, hogy nem azon a húsz másodpercen múlik a dolog, amennyit a mozgólépcsőn töltesz. Ha igen, akkor meg tökmindegy, mert ígyis-úgyis elment a vonatod. És pontosan ezért emeltem ki, hogy a nagy (lefelé) rohanósok pont ugyanarra a szerelvényre szoktak szállni, mint én, aki nem rohan, hogy kiemeljem: baromira semmi èrtelme.


Este tízkor meg, mikor már 10 percenként járnak csak a metrók, nincs is akkora tömeg, ergo nem löksz fel senkit a rohanásban, ergo senkit nem érdekel. Vagyis nem nagy érv az, hogy nem járnak mindig sűrűn a metrók. :)

2019. szept. 17. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
36%

Egyébként ennek a jobbra tartós dolognak addig van értelme, amíg kevesen vannak.

Ha tömeg van, akkor egy jó nagy baromság, mert mozgólépcső kapacitásának kb. a felét használják ki. Így kb. 2x annyi ideig kell sorbanállni, mintha csak simán 2 sorba álltak volna. Így a szaladással nagyjából pont azt az időt tudja visszahozni, amennyivel többet sorbanállt a felezett kapacitás miatt.

2019. szept. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!