Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Miért jó az embereknek beállni...

Miért jó az embereknek beállni tömegközlekedésen az ajtó közepébe, mozgólépcső bal oldalára, stb?

Figyelt kérdés

Szerintem mindenki látott már ilyet: emberünk megáll a metróajtóban, mozgólépcső közepén, vonaton a folyosó legszűkebb részén, tehát olyan helyen, ahol a lehető leginkább útban van a többi közlekedőnek.

Mármint komolyan, oké, nem érdekli hogy mások elférnek-e tőle, tiszta sor, ezen kár vitázni, szóval a kérdés nem ilyen passzív-agresszív flame akar lenni ellenük.

Na de NEKI miért jó az, hogy percenként rálépnek, átfurakodnak rajta, lökdösik, stb.?

Én egyetlen alkalommal szoktam naponta az ajtóban állni a vonaton, vagyis hát akkor is inkább leszállok, felengedem az embereket, és utánuk visszaszállok, de az is épp elég macera, nem értem, másoknak miért jó ezt egész úton viselni.

Mi olyan jó benne? Miért éri meg?


2019. szept. 17. 09:07
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

"miért az én hibám, hogy nem tudsz időben elindulni a vonathoz?"

Nem írtam sehol, hogy a te hibád, vagy bárkié. Én csak megkérdeztem, hogy milyen alapon jelented ki az összes BP-i közlekedőről, hogy öt perc múlva úgyis megy a következő járata. :)


"az a véleményem, hogy nem azon a húsz másodpercen múlik a dolog, amennyit a mozgólépcsőn töltesz. Ha igen, akkor meg tökmindegy, mert ígyis-úgyis elment a vonatod."

Azon múlik, és kb két-három hetente nem sikerül elérnem, mikor lépcsőnként 5 ember mögött kell ácsorognom és szólongatni őket, szóval nem "megy el ígyis-úgyis".


"És pontosan ezért emeltem ki, hogy a nagy (lefelé) rohanósok pont ugyanarra a szerelvényre szoktak szállni, mint én, aki nem rohan, hogy kiemeljem: baromira semmi èrtelme."

Ez sok dologtól függ, én elég sokszor csípem el pont a metrót, gondolom olyankor azok, akik ácsorogtak a lépcsőn, nem érik el.


"Este tízkor meg, mikor már 10 percenként járnak csak a metrók, nincs is akkora tömeg, ergo nem löksz fel senkit a rohanásban, ergo senkit nem érdekel. Vagyis nem nagy érv az, hogy nem járnak mindig sűrűn a metrók."

Olyankor nem szoktam Pesten közlekedni, nem tudom akkor mi a helyzet.


"Ha tömeg van, akkor egy jó nagy baromság, mert mozgólépcső kapacitásának kb. a felét használják ki. Így kb. 2x annyi ideig kell sorbanállni, mintha csak simán 2 sorba álltak volna. Így a szaladással nagyjából pont azt az időt tudja visszahozni, amennyivel többet sorbanállt a felezett kapacitás miatt."

Hááát, so-so, a Nyugatinál egészen jól szokott sikerülni, hogy elslisszoljak a tömeg mellett és elcsípjem a lépcső bal oldalát, még mielőtt beáll a dugó az alján. Mondjuk ehhez az kell - és vissza is kanyarodtunk a dolog elejére - hogy ne kelljen az ácsorgó heringek közül nyomorogva megszületnem a metróajtón keresztül. :D

2019. szept. 17. 11:08
 12/16 A kérdező kommentje:

De egyébként épp azért kérdezem, mert reggelente van, hogy korán érek be Pestre, és ráérek metrózgatni, akkor is inkább lépkedek a mozgólépcsőn, mert hiába nem sietek, NEKEM JOBB, ha nem löködnek... (meg nem valami random ember seggét kell bámulnom percekig :DDD )

Szóval ezért olyan érthetetlen számomra, mert még kizárólag önös érdekből is az éri meg, ha az ember együtt él a többi közlekedővel...

2019. szept. 17. 11:18
 13/16 anonim ***** válasza:
80%
Én pont hétvégén löktem fel egy bunkó házaspárt a mozgólépcsőn. Siettem, haladtam volna lefelé, erre egymás mellett álltak. Mondom bocsánat sietnék. Erre tovább állnak egymás mellett, majd a nő aztmondja ha elfér menjen. Kijött a számon egy "a kva anyátokat", és fellöktem őket a francba. Épphogy elértem a metrót. Buszcsatlakozást kellett elérnem, ha megvárom őket, nem érem el.
2019. szept. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Én mindkét oldal helyzetét átérzem, mert az alapvetően tágasabb tér miatt szeretek az ajtó közelében állni, de természetesen mindig leszallok helyet adni a le- és felszàllóknak. Ugyanakkor tudom milyen beragadni mások miatt és lekésni egy ritka csatlakozást, hiszen külvárosban éltem sokáig.


Úgy gondolom, neveltetés és beállítottság kérdése, ki mennyire próbálja a többi közlekedőt segíteni, de az biztos, hogy figyelemfelhívással sokat lehetne még javítani a helyzeten.


A mozgólépcsőn pedig konkrétan nem értem, miért nem megy mindenkinek a jobbra állás, hiszen közismert szabály már Budapesten is egy jó tíz éve, hogy jobb oldalon állsz, bal oldalon haladsz. Rengeteg alkalommal segített már korábban célba érni.

2019. szept. 17. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

#14

Ráadásul nem tudom, a közlekedés miatt nekem annyira alap a jobbra tartás, gyalogosan is mindig jobbra húzódok - mozgólépcsőn, járdán, plázafolyosón, mindenhol. :)

2019. szept. 17. 12:55
 16/16 anonim ***** válasza:

Ajtó alatt arra gondolsz, hogy konkrétan az ajtónyílásban vagy az ajtók közötti térben?


Az elsőt végképp nem értem. A metrópótlón szúrtam ki párszor, annyira oda van ragadva, hogy mindig félre kell álljon már maga az ajtószárny miatt is, aztán elengedni a le- és felszállókat. Őket nem zavarja?


Az ajtókkal szembeni térben nyomorgás, bent meg tánctér tényleg arról szól, hogy az emberek nem gondolkoznak. Pszichológiailag: nem gondolkoznak, hanem evolúciós ösztönök és a csordaszellem érvényesülnek.

Pedig forgalmas megállókban le lehet szállni bármennyire bentről, kisforgalmúaknál pedig elindul az ember az ajtó felé az előző megállóban, akár az ott leszállók mögött.

Relatíve kis forgalmú megállónál lakom. Már akkor szenvedek, ha idegenek 1 méteren belül vannak. Szóval olyan 2-3 megállónyi távolságon felül csak a 2 ajtó között a lehető legmélyebbre menekülök. Eddig még sohasem maradtam fenn.



Ja, csuklós buszoknál (nem elsőajtós) meg már a megállóban mindenki legelől várakozik és akár dupla annyian is vannak elől, mint hátul.

Elől már 10-en állnak az ajtóknál, hátul ülőhelyek tömege.


Tuti ez is pszichológiai valami főleg.


Bár azt nem értem, hogy olyan pszichológiai valami hogy-hogy nincs, hogy vadidegen fajtárstól minél nagyobb távolságot igyekezzünk tartani. (tényleg nem értem)

2019. szept. 18. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!