Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A budapestiek jol ismerik a...

A budapestiek jol ismerik a pesti tömegkozlekedést és tudják fejből a főbb utvonalakat?

Figyelt kérdés

En vidéki vagyok és mikor pestre utaztam akkor BKK utvonal tervező nélkül nem tudtam volna eljutni sehova mert lövésem sincs hogy pl a Parlamenttől hogy lehet eljutni peldául népligetbe vagy a Hősök terére. Gondolom a napi útvonalát munkába mindenki tudja fejből de eljutnál GPS nélkül pl a parlamenthez, westendbe, hősök terére, mamuthoz?

A kérdésem azokhoz szól főleg akik Budapesten nőttek fel.

Vidéken minden más, kevesebb útvonal van, kevesebb ut, igy a szülővárosomban gyakorlatilag bárhoza elmegyek GPS nélkül ha nem konkrét cimre kell mennem hanem pl Tesco, Aldi, buszpályaudvar, a középiskolák, főbb éttermek, főtér, stb.


2022. márc. 20. 21:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Szinte a város bármely pontjára tudom, mivel lehet eljutni. Nyilván nem ismerek minden utcát, de a környék ismeretében körvonalazódik, hogy melyik járat megy arra, útvonaltervezőt csak a pontos útvonal érdekében használok (pl. egy esetleges gyorsabb útvonal, amire nem gondoltam). Azonban tapasztalataim szerint ez a többség esetében nem jellemző, többnyire csak azokat a helyeket ismerik, ahol már többször jártak, esetleg napi szinten járnak, illetve a kerület, ahol élnek.
2022. márc. 20. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Pesten laktam 20 évig, peremkerület, oda is jártam suliba, de kb bárhova tudtam hogy nagyjából hogy kell eljutni.
2022. márc. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Amiket te írsz példának, Parlament, Hősök tere, ezek annyira közismertek, hogy aki ott él és tömegközlekedik, az tudja, hogy jusson el oda. Nyilván még a menetrendtervezőnél is jobban. Én például kezdő budapesti koromban rákerestem, hogy a Parlamenttől a Nyugatiig hogy kell átszállnom, de fél év után már röhögtem magamon, hogy az gyalog sokkal egyszerűbb és gyorsabb.
2022. márc. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Pont ugyanazt akartam írni, mint 3-as!

Parlament = Kossuth tér: 2-es metró egyik állomása

West End = Nyugati pályaudvar: 3-as metró egyik állomása

Hősök tere: kisföldalatti (1-es metró) egyik állomása

Mammut = Széna tér, amely határos a Széll Kálmán (régen: Moszkva) térrel, ami a 2-es metró egyik állomása.


Márpedig a metróállomások olyan közismertek, hogy gyakorlatilag mindenki tudja, hogyan-merre jusson el valamelyik állomásához.

2022. márc. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
62%
Vannak ilyenek, mint a valaszolók, de én úgy tapasztaltam, a többségük még az alapvető csomópontokat sem ismeri, ha nem jár arra...
2022. márc. 20. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Igen, akik Budapesten nőttek fel, jól ismerik a főbb útvonalakat. Sőt, néhányan a kevésbé fő útvonalakat is, ha változatosan kell menniük ide-oda tömegközlekedéssel. Az általad említett példák eléggé alap, közismert helyek, szerintem mindenki fejből eljutna oda. Viszont mondjuk nem tudom fejből, hogy hkgyan tudnék eljutni kevésbé ismert helyekhez, pl graphisopht parkhoz a Népligettől. Talán 1-es villamos, majd hév. Vagy talán megy arra valami busz a Szentlélek tértől. Vagy így fejből nem tudom, hanyas busz megy fel a Virágosnyereg fele, de tippre van egy megálló valahol a Bécsi út/Vörösvári út környékén, oda meg tudom, mik mennek.

Azaz nagyjából szerintem tudjuk, hogy hogyan jutunk el a kívánt hely környékére, max az utolsó szakaszhoz használunk egy kis google mapset. Ha ilyesmi helyre megyek, általában elég, ha otthon rápillantok 5 másodperce az útvonaltervre és onnan már fejből megy.

2022. márc. 20. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Azokat is tudjatok hogy melyik metro allomas utan melyik kovetkezik, hol kell atszallni?
2022. márc. 20. 22:15
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Amíg nem volt 4-es metró, addig minden metróátszállás a Deák téren történt. :-) De az azóta történt fejlődést se nehéz fejben tartani. Nem épülnek olyan gyorsan a metróvonalak, hogy ne lehessen megjegyezni őket. :-)

Hogy melyik után melyik következik, a 2-es és a 4-es vonalán tudja az átlagember. A 3-ason sok megálló van kifelé mindkét irányban, ott nem biztos. A kisföldalattinál meg csak a főbb megállókat jegyzik meg az emberek: Deák tér .... Oktogon .... Hősök tere. Most azt, hogy a Vörösmarty utca pontosan melyik kisföldalatti megálló előtt és után van, nem okvetlen tudja az ember. Vagy hogy az Oktogontól kijjebb vagy beljebb van.

2022. márc. 20. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy többen is írták, eléggé fejben tartható a város fő hálózata. Olyannyira, hogy ismertem valakit, aki autóval is a metróvonalakat követve járt, mert úgy tudott tájékozódni. :)


De volt egy nagyobb átalakítás pár éve, amikor sok járat és megálló változott, akkor újra meg kellett tanulnunk azokat, amik bennünket érintenek. És persze "vadászterületen kívül" én is használok tervezőt, mert nem lehet mindent fejben tartani. Szoktak is érni meglepetések, hogy merre mi jár.


A fő vonalakat és pontokat tudni nem nagy ügy egyébként, aki itt nőtt fel, az beleszokott öntudatlanul. Különösen a korábbi generációk, akiknek nem volt evidens az állandó autózás.

2022. márc. 21. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Én gyakorlatilag bárhová el tudok jutni útvonaltervező és térkép nélkül , ha legalább hozzávetőlegesen tudom, hol helyezkedik el az úti célom. Ennek ellenére az esetleges gyorsabb útvonalak felderítése érdekében (No és a részletes menetrendi indulások ismeretének hiányában) szívesen használok útvonaltervezőket.


Egyébként volt, amikor ez a tudás nálam kissé felborult: az M4 metró átadása után a dél-budai hálózatot több lépcsőben átszervezték és nekem szokatlanul sokáig tartott ezt lekövetik, mert arra pont ritkán járok. De ma már ott is boldogulnék.

2022. márc. 21. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!