Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A trolibuszoknál hogyan vált...

A trolibuszoknál hogyan vált vezetéket az áramszedő, amikor többfele is el lehet kanyarodni?

Figyelt kérdés
jan. 25. 14:44
 1/6 hypno ***** válasza:
100%

Váltót használnak, mint a vasúti sineknél.

[link]

jan. 25. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Most olvasok ezekről, ezek szerint olyasmi módszerrel váltanak vezetéket, mint a villamosok a sínt, azaz "menetben" mennek, ha váltani akarnak, és üresben, ha jó irányban áll a felsővezeték váltója?


Bocsi, ha nem szakszerűen írtam, nem vagyok jártas a témában. :o)

jan. 25. 15:32
 3/6 hypno ***** válasza:
100%

#2


Én sem értek hozzá, csak kerestem neked egy szerintem értékelhető forrást.

Az 55. oldaltól foglalkozik a problémáddal...és úgy tűnik többféle rendszert használnak

jan. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, hogy oldják meg, amikor a troli keresztezi a villamos útját? Magyar találmány, Budapesten volt először ilyen. (Olyankor amúgy a troli vezetéke szigetelve van, lendületből megy a busz.)


A kérdésedre a válasz: gyorsítás-lassítás-kanyarodás pont csinál akkora változást az áramban, hogy a változó áram a megfelelő irányba kattintja a relét, tehát gyakorlatilag a trolibusz áramszedője a "váltó" előtt picivel adja a jelet, hogy merre szeretne menni, a "váltó" meg kapcsol.

jan. 25. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Értem már így a működést, köszi neked is. Egy vezetéstechnikai kérdés: ha a sofőrnek erre is figyelnie kell vezetés közben, hogy mikor adjon "gázt", az mennyire teszi nehezebbé, összetettebbé a trolivezetést, mintha egy sima buszon lenne?


Más: létezik olyan modern trolibusz, ahol pl. járatszám alapján út közben a busz ad egy jelet a "váltóknak", hogy merre akar menni, így a sofőr csak a vezetésre figyelhet?

jan. 25. 18:24
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#5 Ezt úgy képzeld el, hogy ahogy amúgy is vezetne a sofőr, az elég a működtetéshez.

https://www.youtube.com/watch?v=6_KAu7_U8mg


Persze el is lehet rontani:

https://www.youtube.com/watch?v=O-iA65NPP2w


Utóbbi videó már modernebb, ott asszem az irányjelzőnek megfelelően antenna küldi a jelet a relének, és ott a sofőrnek tényleg van a műszerfalon erre plusz beavatkozó gombja, ha véletlenül bármi okból nem arra akarna menni, amerre indexel (pl. akadály kikerülésének jelzése pont ott, ahol kereszteződés van).

jan. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!