Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Ha késik a vonat forgalmi...

Bacskan16 kérdése:

Ha késik a vonat forgalmi okok miatt, akkor miért nem halad kicsit gyorsabban a szerelvény?

Figyelt kérdés
A vasútvonal új, előtte a pont a késés miatt nincs szerelvény egy jó darabig, tehát nem értem, miért nem gyorsít fel 10-15 km/h-val többre, hogy csökkenjen a megnövekedett menetidő?

#vonat;MÁV;késés;gyorsítás;menetidő
2014. aug. 29. 10:47
 1/7 anonim ***** válasza:
A vonatok a legtöbb helyen az engedélyezett maximális sebességgel haladnak. Azért nem mennek ilyenkor gyorsabban, mert a Nemzeti Közlekedési Hatóság ezt így engedélyezi. Szerintem amúgy jogos is ezt így csinálni, nyilván nem bír el a pálya akármilyen sebességet. Abba persze nem látok bele, hogy a hivatalos pályasebesség és a tényleges maximális biztonságos sebesség a gyakorlatban milyen messze van egymástól. A pálya mellett a mozdonyokra, kocsikra is vonatkozik ilyen sebességkorlátozás.
2014. aug. 29. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, hasonlóra gondoltam. Kicsit nagyon idegesítő tud lenni, hogy rendszeresen vonattal kell utazni, és nagyon ritka, hogy időben érkezik. Jelenleg is vonaton ülök, és 15 perc késés miatt le fogom késni a távolsági buszt. Tolerálható lenne mindez, ha nem "menetrend szerűen" lennének ilyen problémák.
2014. aug. 29. 11:10
 3/7 anonim ***** válasza:
Az a forgalmi ok sok minden lehet. Jó, ha tudod, hogy a 15 km/h sebességkorlátozàst olyankor vezetik be, ha a biztosítóberendezés meghibásodik - és emiatt nem tudhatja a vonat vezetője, hogy az előtte haladó vonat hol tart pontosan. De sorompóhiba esetén is ez a tempó, igaz, csak az átjáróknál. Ezen kívül balesetek helyszínei mellett sem mehetnek gyorsabban a vonatok. Összességében a te biztonságodat és testi épségedet szolgálja ilyen esetben a lassú tempó: inkàbb késd le azt a buszt, minthogy felkenődj az előttetek veszteglő vonat végére.
2014. aug. 29. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ahol "menetrendszerű", mindennapos a késés, ott valószínűleg a menetrend van elszúrva. Például Budapest és Hatvan között a vonatok valójában nem tudják a menetrend szerinti tempóban teljesíteni az utat. Hatvan után jobb a pálya, és a kifelé menő vonatok behozzák a késést, de a Budapestre menő vonatokon ez nem segít: nem indulhatnak előbb Hatvanból, hiába érkeznek hamarabb.


Az is előfordulhat, hogy a pálya ellenőrzése során valamilyen kisebb hibát találnak, és ezért vezetnek be lassújelet a javításig. Ha csak néhány hétről van szó, akkor emiatt a menetrendet nem módosítják.


Nagyon új pálya esetén pedig előfordul, hogy a használatba vett pálya még nincs teljesen kész. Ilyenkor azért is kell mindenképp használatba venni a vonatokkal a pályát, mert a garancia adott időre szól, és a hibák csak használat mellett derülnek ki. Meg persze még ez is jobb, mint a buszos pótlás.


Azt tudom javasolni, hogy ha fontos, szoros csatlakozással utazol, akkor előtte pár napig ellenőrizd az Elvirán az adott vonat késését. Persze ez kényelmetlen lehet, de jobb, mint a semmi. Így ezzel is tudsz számolni az utazás tervezésekor. (A menetidők adatait este 10 körül törlik, de addig a legtöbb vonat adatai láthatók.)

2014. aug. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Azt egyébként tolerálom, ha egy egyedi eset miatt kell várakozni, de akkor már kicsit kezd az embernek elege lenni, amikor már évek óta ez a felállás (egyébként a hatvani szakasz beleesik az útvonalba), hogy kevés kivétellel, de állandóan késéssel ér véget az út. Nyújtották már a menetidőt, de ennek ellenére továbbra sem javult a helyzet, most már a 20 perccel növelt menetidőn túl késik, így sokkal jobb :D. Hidat építenek, oké; sínt cserélnek, oké; leszakad a felső vezeték, oké; de ha egy nagyobb késés miatt az utas vissza szeretné igényelni a jegy árát, akkor csak 4000.- felett állnak az emberrel szóba, és akkor is csak a 25%-át kapja vissza a jegyárnak, kellemes papírkitöltések után, ráadásul, ha jól tudom, kuponban, amit egy másik jegy vásárlására tudsz csak felhasználni. Ez véleményem szerint pofátlanság. Ismerik a magyar embert, nem fognak sokan élni a pénzvisszafizetés lehetőségével, nem lenne nekik nagy veszteség, de nem, ők még ezt a kis jogát is tönkre teszik az utasnak. Persze, szerencsére nem Indiai a helyzet, de lehetne korrektebb a MÁV ilyen szempontból szerintem.
2014. aug. 29. 22:22
 6/7 anonim ***** válasza:

"akkor csak 4000.- felett állnak az emberrel szóba"

Ezt nem értem, nincs alsó értékhatára a visszaigénylésnek. Mindössze az az előírás, hogy pót- vagy helyjegyköteles legyen a vonat.


"kuponban, amit egy másik jegy vásárlására tudsz csak felhasználni"

Kérhető kuponban is, de kérhető bankszámlára utalással is.

2014. aug. 30. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy a belföldi visszaigénylésnél mi a szabály, én nemzetközi jegyből kaptam vissza pénzt párszor. Ott úgy van, hogy lehet készpénzben, bankszámlára utalással vagy utalványban kérni. Az utalvány azért kedvező, mert ott 100 Ft-ra felfelé kerekítenek (tehát pl. 401 Ft helyett 500 Ft jár vissza). Ezért én mindig utalványban kérem.


Hatvan felé amúgy most vágányzár is van, ráadásul egy elég hosszú állomásközben lehet csak egy vágányon közlekedni. Ezért nem fértek bele a szokásos személyvonatok a menetrendbe és ezért állnak meg helyettük a gyorsvonatok mindenhol. (Az Egerből jövő, Andornaktálya kivételével mindenütt megálló, gyorspótjegyes vonat persze így elég vicces.) Az egyvágányú szakaszon feszített a menetrend, ha egy kicsit elszúrnak valamit, a vonat lekési az ő számára kijelölt idősávot, akkor sokára kap másikat és sokára jut neki másik, vagy más vonatok is késni kezdenek miatta, borul az egész menetrend.


Egy biztos: a MÁV-Start utastájékoztatás terén még mindig elég gyenge. Sokkal több energiát kéne abba fektetni, hogy az utasoknak - kellően leegyszerűsítve - elmagyarázzák, hogy mi miért történik és hogy tájékoztassák őket mondjuk a várható késésről, meg hogy a fontosabb csatlakozások be fogják-e várni a késést. Néhány helyen már láttam ilyet, remélem, terjedni fog.

2014. aug. 30. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!