Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Szerintetek itthon meddig...

Szerintetek itthon meddig lesz fenntartható a tömegközlekedés?

Figyelt kérdés

Amerikába már annyira elterjedt az autózás hogy azt mondják hogy sok helyen nem is jár busz.

Nálunk még azért a 70 év felettieknél nem gyakori a jogosítvány, nekik gyakran csak a buszozás marad.

A buszozás elég drága, ha az üzemanyagot nézzük akkor jelenleg olcsóbb autóval megtenni 10km-t a szomszédos településig, persze csak ha egy kis fogyasztású autód van. 100km megtétele meg alig kerül többe autóval mint busszal, ugyanis busszal 100km 1860ft, autóval kb 2100ft (csak üzemanyag). 2 vagy több személy esetén kifejezetten gazdaságos autózni, nemhiába kezd terjedni a telekocsi rendszer.

Manapság a buszt jobban csak a diákok használják és a nyugdíjasok, a diákok féláron, a nyugdíjasok meg ingyen. A dolgozó ember sokszor autóval jár mert a munkáltató nem fizeti a bérletet és mint írtam, autóval se sokkal drágább az utazás. Én pl robogóval járok, ez kifejezetten olcsó.


2015. jan. 18. 10:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Tehát azt akarod mondani, hogy a busztársaságok veszteségesen működnek?? Vicc az egész, csomó pénzt keresnek.
2015. jan. 18. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha mindent számításba veszel, amit egy autóra rá kell költeni, akkor bizony még mindig olcsóbb a tömegközlekedés. Biztosítás, szerviz, autópálya díja (ez mondjuk opcionális, de üzemanyagot és időt lehet vele spórolni), parkolás, baleset esetén rendbehozatal stb.

A busz/vonat akkor is hazavisz, ha te közben alszol, vagy mondjuk kificamodott a jobb bokád, és ráállni alig bírsz.

Félre ne érts, nem érvelek egyik mellett sem, nekem aztán mindegy ki hogyan közlekedik. Van ismerős aki munkába kocsival negyed óra alatt, tömegközlekedéssel 3/4 óra alatt ér oda, nyilván kocsival fog járni, hiába drágább. Másik ismerős viszont csak ülne a dugóban reggelente (feltornászva a kis autójuk fogyasztását 8-9 literre), villamossal ér oda hamarabb, hülye lesz kocsival járni.

AmerikábaN sokkal olcsóbb autózni, mint itthon, felesleges az ottani helyzettel példálózni. A tömegközlekedés sajnos egy pénztemető, a legtöbb országban veszteséges üzletág. De amíg lesz rá igény, addig fenn fogják tartani, különben ellehetetlenülne az ország.

2015. jan. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

1-es vagyok

Hozzátenném, hogy a tömegközlekedés igen is jó dolog, nagyon sok embernek nincs jogositványa vagy autója, velük mi lenne, nem tudnának eljutni sehova?

Nagyvárosokban fizikailag lehetetlen hogy mindenki autóval járjon, itt is létszükséglet a busz, villamos, metró.

Hiába számolgatod a költségeket, soha nem éri meg autót fenntartani, a tömegközlekedés mindig olcsóbb. Akkor jössz ki az autóval jól, ha már megvan az autó, ki van rá fizetve minden, csak üzemanyag kell, akkor igen, olcsóbb (vagy ugyanannyi) az autó, de számold csak ki, hogy mennyibe kerül egy autót megvenni, meg mennyit kell rá költeni?

És Budapesten is jobban megéri megvenni a tizenpárezer forintos bérletet egy hónapra, ugyanis ennyi üzemanyagot simán elpöfékelsz kisautóval is, ha autóval jársz a fővárosban.

Hozzáteszem igy a végén, hogy én csak autóval járok mindenelé, talán a kényelemért, meg azért, mert autómániás vagyok. De bizony nélkülözhető lenne az autó, csak akkor sok hasznos órát veszitenék az életemből, hiszen a buszra mindig kell várni, nem akkor indul mikor akarod, nem mindenhová jutsz el busszal, stb.

Amerikaiakat meg nem kell példaképként venni, sőt...

2015. jan. 18. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ha ketten buszoztok 100km-t az 3720ft.

Autóval 2100ft az üzemanyag és így 1620ft marad 100km-enként arra hogy karbantartsd az autót. Ehhez képest piti összeg mondjuk a 100.000km-enkénti vezérléscsere ami egy suzukinál 50.000ft-ba se kerül.

2015. jan. 18. 11:34
 5/11 A kérdező kommentje:

Ha jól tudom akkor havi 10ért egész budapestet körbeutazhatod tömegközlekedéssel.

Volánnál 10km-es szakaszt tehetsz meg rendszeresen 1 hónapig ennyi pénzért. Ez azt jelenti hogy a szomszédos városba mehetsz csak.

2015. jan. 18. 11:36
 6/11 anonim ***** válasza:

"autóval kb 2100ft (csak üzemanyag)"


Milyen kár, hogy egy autó fenntartása nem csupán üzemanyagból áll... Nyugodan számolj ~ 11-30 ft közötti összeget kilóméterenként az autó típusától függően.

Példának okáért az én kocsimon 225/55 R17 abroncs van, ebből egy elfogadható minőség olyan 45e / db és 4 kell belőle, vagyis 180e ft a gumi + a szerelés min. egy 10-es. Egy szett - még ha ügyeskedik is az ember és cseréli a hajtott / nem hajtott szetteket akkor ~50,000 km maximum (ha nem akar egy tükörradiállal meghalni egy tömegbalesetben). Tehát 100 km-en nekem csak a gumim kopik 400 ft-ot!


A 2100 ft-os üzemanyagköltség ~ 6 literes fogyasztású autót feltételez. A régi autók ennél - általában - többet fogyasztanak, az újaknak meg drágább a szervízelése és sokkal több az amortizációja...


De még sorolhatnám. Nyugodj bele, a tömegközlekedés még vidéken is sokkal olcsóbb, mint kocsikázni 1 fővel.


A telekocsival meg az a gond, hogy csak akkor tud működni, ha teszem azt fix munkaidőben ugyan ott ugyan akkor dolgoztok. Mert ha 3-an jártok és a sofőrnek túlórázni kell akkor a másik kettő szív. Vice-Versa.

2015. jan. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Na az én kocsimon meg 14colos kerék van, erre már 10.000ért kapok 1db nyári gumit.

Nyilván te nem a spórolás miatt vettél olyan autót aminek 17 colosak a kerekei és erre a 45.000ft-os gumik a jók.

2015. jan. 18. 11:59
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Egy öreg switre nyilván kapsz 155-ös gumit 10e-ért (bár nyilván abból is valami selejtes kínait...). De az is 40e forint / garnitúra, ugyan úgy 1,5 forint körül jössz ki kilóméterenként vele, ami 150 ft / 100 km...
2015. jan. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Bp-en belül nem valószínű,hogy megéri kocsival bejárkálni dolgozni,reggel/délután qrva nagy dugók vannak,a metró kényelmes és gyors(4es-el járok leginkább).Messzire tényleg 2 főtől jobban megéri a kocsi,aki megengedheti magának.
2015. jan. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Jó most nem a helyijáratra gondoltam hanem a távolságira(volán).

Nekem pl 15 perc busszal 10km-es táv de még nem számoltam bele azt hogy kigyalogolok a buszmegállóba. Kocsival ez 10 perc és nincs dugó sose. Ha nagy is a forgalom akkor a busszal is szívás.

2015. jan. 19. 22:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!