Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Hogy nem vágja agyon az áram...

Hogy nem vágja agyon az áram az embereket esőben?

Figyelt kérdés

Sokszor filóztam már azon, hogy ugye az áram és a víz nem a legjobb barátok, mégsincs gond esőben a vonatok felsővezetékeinél, meg a metró harmadik sínjénél sem.


Esőben a vonatoknál miért nem szikrázik az elektromos vezeték? Oké, hogy a vonat leföldeli az áramkört, de ez nem magyarázza a metró sínjének esetét, ami megb-szná az embert, ha hozzáér. A víz miért nem vezeti át esőben? Vagy az egyenáram miatt van ez?



2015. nov. 21. 09:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Az esőcseppek nem állnak össze folyamatos sugárrá, néhány mm már elég ahhoz, hogy ne legyen zárt áramkör. A szigetelők is úgy vannak kiképezve, hogy az eső ne okozzon gondot. [link] Persze van amikor egy hibás szigetelőnél áthúz, de a fémből készült oszlopok is le vannak földelve.


Adalék: a Mythbusters-ben volt egy rész, amiben azt próbálgatták, hogy miért nem ráz meg a lepisilt villanypásztor. Nézd meg.

2015. nov. 21. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
87%

Ezért találták fel az esőcseppeket. Ha folyamatos vízsugár érkezne föntről, akkor volna probléma (bár az első áldozatnál leoldana a védelem). De így nem tudnak átugrándozni a kis elektronok egyik cseppről a másikra.


Metrónál meg eleve a peronon állsz, ott akkor van baj, ha egy tócsából folyamatosan folyik a víz le a harmadik sínre és miközben e tócsában állsz, hozzáérsz egy vezetőhöz (nem Kim Dzsong-ilhez, hanem egy elektromoshoz).

2015. nov. 21. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy a vezető sín és a föld között a hálózat átüssön, el kell érnie egy kritikus térerősséget.

A fázis vezeték és a föld távolsága lényegesen nagyobb, mint a nedves levegő maximális vezetőképessége.

2015. nov. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Ezt az eső dolgot már értem. A metrósín még bizonytalan nekem. Itt főleg arra gondoltam, hogy esőben ugye előfordulhat, hogy a talajon összefüggően vizes lesz minden. De valamiért mégsem vezeti át az áramot az utasokhoz.
2015. nov. 21. 12:03
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, te hány utast szoktál látni a metró sínein kóricálni? Mert én nem sokat :D

Másképp nem kaphat senki áramütést még ha áram alá kerülnek a közlekedésre szánt sínek akkor sem, hiszen a metrókocsi un. Faraday-kalitkaként funkcionál.

2015. nov. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Arra gondolok, hogy esőben vizes lesz a metró sínje, tócsa lehet a harmadik sínnél is. A peron a felszíni állomásokon vizes lehet. A kettő között is lehet folytonos vizes kapcsolat, hiszen eső van, a járda mindenhol vizes. A sínből az áram ezáltal felmehet az utasokhoz is elvileg.


És nem, nem a kocsiban lévő utasokra gondolok, hanem hogy a földön lévő esővíz miért nem viszi szanaszét az áramot a vezetősíntől a környező tárgya, emberek felé. :o)

2015. nov. 21. 12:48
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
A metrós dolog nem fordulhat elő legalább 2 okból: a harmadik sín nincs egy szintben a sínkoronával, hanem magasabban van. A másik, hogy műanyag védőburkolat van rajta, így még rápisálni sem tudnál, vagy bármilyen folyadék sem jut rá a peronról.
2015. nov. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Ezek szerint még nem láttad mekkora szigetelők vannak a "harmadik sín" alatt?

[link]


Mellesleg a (száraz) levegő 21kV/cm vagyis száraz időben a 21000 Voltos vezetéket 1cm-re kell megközelíteni, hgy átüssön. Az M2 üzemi feszültsége 825V ez kb 1mm-t tud átütni.

Ha ez a földbe kerülne és nem oldana le a megszakító, akkor se lenne akkora lépésfeszültsége (megint egy új szó, nézz utána a villámlásnál) egy embernek, hogy megrázza.

2015. nov. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ezeket a szigetelőket még nem láttam. Megnéztem a "lépésfeszültséget" is. Most is tanultam valamit.
2015. nov. 21. 22:31
 10/14 A kérdező kommentje:
20:15-nek javaslom, nézd meg a következő hozzászóló linkjét, azért ezt szerintem te kis könnyen le tudnád "pisálni". :o)
2015. nov. 21. 22:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!