Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Köteles e a bkv ellenőr a...

Rita789 kérdése:

Köteles e a bkv ellenőr a karszalagját és az igazolványát a járműre való felszállás előtt felvenni? Van e a ruházatára, viseletére vonatkozó szabály? Melyik jogszabály vonatkozik erre?

Figyelt kérdés
2016. máj. 26. 09:36
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
16%
Igen.
2016. máj. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
76%
Jött egy ellenör,civil ruhaban volt, es mikor belepett, elindult a metró, akkor tette fel a karszalagot..elötte biztos nem, mert akkor sokan leugranának.
2016. máj. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
59%
előtte nem
2016. máj. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
41%

Nem a lógósokat pártolva, csak tényszerűen:


Miután jogról szól a kérdés, tegyük félre a tapasztalatokat, napi gyakorlatot.

Az ellenőrzés célja az, hogy felderítse, megfizette-e az utas a szolgáltatás díját. Ezért a modern mátyáskirályosdi nem szabályos, nem is indokolt. Tehát az ellenőr nem trükközhet azzal, hogy menet közben válik utasból ellenőrré.

A karszalagjával és jól látható igazolványával együtt is csak kérhet. Ha az utas nem működik vele együtt, akkor nem tehet semmit. Nem korlátozhat a személyi szabadságban, nem érinthet meg. Nem veheti el a jegyet vagy bérletet.

2016. máj. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
87%

Az utas pedig nem utazhat jegy nélkül.


Azt nem értem, ha valaki magára nézve nem tartja kötelezőnek a szabályokat, akkor milyen alapon várja el ezt másoktól?

2016. máj. 26. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
33%

"Az utas pedig nem utazhat jegy nélkül.


Azt nem értem, ha valaki magára nézve nem tartja kötelezőnek a szabályokat, akkor milyen alapon várja el ezt másoktól?"


Nem erről van szó! A rend megtartása mindkét félre kötelező.


Az USA-ban a csaliautós tolvajfogás bevett gyakorlat. Nálunk a rendőrök nem húzhatnak csőbe embereket, hogy javuljon a közbiztonság. Az USA-ban sem azért lop valaki kocsit, mert felkínálták neki, hanem mert úgyis megtenné. Ott van ilyen, nálunk jogellenes.

A bliccelők száma magas, s ez elég baj. De nem az a megoldás, hogy álruhában lesem, mikor lehet lecsapni. Ha az utas saját becsülete okán nem, de ellenőrt látva mégis jegyet használ, akkor a cél el van érve. Ha leugrál akkor is (legalábbis a következő járatig)

A metrónál is azért volt helye és támogatott gyakorlat, hogy befelé volt ellenőrzés, mert ez nem a büntetésre irányult, hanem a bliccelés megakadályozására. Sajnos ma már a régi rend ált vissza.

2016. máj. 26. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
41%

"

"Az utas pedig nem utazhat jegy nélkül.


Azt nem értem, ha valaki magára nézve nem tartja kötelezőnek a szabályokat, akkor milyen alapon várja el ezt másoktól?"


Igazad van! Ha az ellenőr nem szabályosan végzi a munkáját, miért várja el, hogy mások szabályosak legyenek?

2016. máj. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
25%

Az azért vicces, hogy a helyes és helytelen válaszok ugyanolyan mértékben vannak lepontozva.

Mint írtam, jogszerűtlen magatartás az álruhás megoldás.

2016. máj. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Beviz Elek ***** válasza:
78%

Látom a jogtól függetlenül sokan a bliccelő utasokat védik.


Kérdem én: Mi a BKK? Ingyenes szeretetszolgálat? Legyen ingyenes telefon, wifi és üdítő a járatokon!


Nem, a BKK egy állami cég, pénzért viszi az embereket a megadott útvonalon a megszabott áron. Ha neked ez megfelel akkor veszel jegyet és igénybe veszed a szolgáltatást, ha nem akkor pedig lehet keresni más megoldást. Gyalog, bicikli, kocsi

Én sem megyek be hozzátok és nem viszem el a kocsitokat dolgozni csak úgy.


Ha rajtam múlna, akkor több joga lenne az ellenörnek.

2016. máj. 26. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
78%

1. A BKV már évek óta nem ellenőriz. Az utazási jogosultság ellenőrzése a BKK hatásköre régóta.

2. A bliccelés nem szabálysértés, nem tartozik pl. a büntető törvénykönyv hatálya alá. Ez egy sima szerződés az utas és a szolgáltatást szervező BKK között, ami ráutaló magatartással (a járműre való felszállással) jön létre. Azaz felszállsz es elfogadod, hogy fizetned kell az utazásért és azt is, hogy ha az ellenőr megkér rá, megmutatod neki az utazásra jogosító okmányt. Minderről az utazási feltételelben tájékozódhatsz. Az ellenőrzés körülmenyeit, külsőségeit ez NEM szabályozza. Magyarán az nem hivatkozási alap, hogy nem volt az ellenőrön karszalag a felszállas előtt.

3. Az ellenőrt képzeld el úgy, mint mondjuk egy nagyvállalat belső ellenőrét. Példaul a McDonald's központja le akarja ellenőrizni, eleg friss-e a hamburger az alvallalkozója altal üzemeltetett étteremben. Odaküld egy próbavásárlót, aki megnézi egy etelhőmérővel, benne van-e a szerződeses tartományban a kaja hőfoka. NEM írja ra a homlokára, hogy "figyu én vagyok az ellenőr, nekem csak forró hambit adjatok. Köszi."

4. Tönegközlekedési eszközön persze a szolgáltató nem tudja, ki a szerződő fél. Ezért elkéri az adataidat. Átadnod azokat jogilag nem kötelező, viszont mint minden polgári jogsértésnél, itt is kérhet a szolgaltató hatósági segítséget.

5. Mivel közszolgaltatásról van szó, az ellenőrök (mondjuk a magáncég mekis ellenőrrel szemben) közfeladatot ellato személynek minősülnek. Ezért nem teheted őket odébb, ha elállják az utadat. Persze utána perelhetsz személyi szabadság megsértése miatt, de nem túl jók az esélyeid, mivel jogsértést követtél el és a hatósági intézkedésig visszatartható vagy.

2016. máj. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!